Segregacja śmieci: jak sobie z tym poradzić w domu

ewk
W jednym pojemniku są: papier, plastik, szkło, puszki i odpady biodegradowalne"Ekologiczny koszmarek" - w jednym pojemniku papier, plastik, szkło, puszki i odpady biodegradowalne
W jednym pojemniku są: papier, plastik, szkło, puszki i odpady biodegradowalne"Ekologiczny koszmarek" - w jednym pojemniku papier, plastik, szkło, puszki i odpady biodegradowalne ewk
Prawidłowe segregowanie śmieci już na etapie ich powstawania w gospodarstwie domowym to podstawowe wyzwanie dla ekologów w XXI wieku.

Większość z nas zadaje sobie pytanie, jak w domu segregować śmieci, żeby robić to dobrze, a równocześnie nie komplikować nadmiernie sobie i domownikom codziennego życia.

Nasze obowiązki jako wytwórcy i posiadacza odpadów

Odpady komunalne to (zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, Dz.U. 2007 r. Nr 39 poz. 251) odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wg zapisów tej samej ustawy wszyscy jesteśmy wytwórcami śmieci i jednocześnie posiadaczami odpadów do czasu pozbycia się ich z domu. Nie wszyscy, niestety, zdają sobie sprawę z tego, że jako wytwórcy odpadów jesteśmy zobowiązani do ograniczania nie tylko ich ilość ale i negatywnego oddziaływania ich na środowisko. Ale to jeszcze nie wszystko, jako posiadacze naszych śmieci mamy obowiązek do postępowania z odpadami w sposób zgodny z zasadami gospodarowania odpadami, wymaganiami ochrony środowiska oraz planami gospodarki odpadami.

Dowiedz się: Gdzie wyrzucać odpady budowlane po remoncie mieszkania 

Podział odpadów komunalnych

Aby podołać tym obowiązkom, musimy przede wszystkim poznać zasady podziału naszych śmieci. To co „produkujemy" w gospodarstwie domowym to:

  • śmieci biodegradowalne czyli odpady organiczne (odpadki kuchenne i „zielone" – skoszona trawa, liście, chwasty),
  • śmieci podlegające recyklingowi (takie jak papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale),
  • odpady niebezpieczne (np. zużyte baterie, przeterminowane lekarstwa, świetlówki lub żarówki energooszczędne),
  • odpady budowlano-remontowe,
  • odpady wielkogabarytowe (stare meble i zużyty sprzęt RTV i AGD).

Prawidłowa segregacja

Podstawową zasadą prawidłowej segregacji śmieci w gospodarstwie domowym jest oddzielenie odpadów biodegradowalnych od tych, które mogą być poddane recyklingowi, od odpadów niebezpiecznych oraz takich, których właściwości jest nam trudno określić. Nie znaczy to zaraz, że musimy w kuchni trzymać aż cztery pojemniki na śmieci. Wystarczą nam dwa – jeden na resztki kuchenne, drugi na takie, które trudno zakwalifikować. Do tych ostatnich śmieci zaliczamy: ceramikę, talerze, doniczki, szyby samochodowe, lustra, szklane opakowania po lekach, zapalniczki, kalkę techniczną, foliowane i lakierowane katalogi, tradycyjne żarówki żarowe, opakowania po olejach i smarach, pojemniki po farbach i lakierach, opakowania po środkach owadobójczych. Odpady „zielone" możemy, jeśli mamy taką możliwość, wyrzucać bezpośrednio na kompostownik.

Śmieci nadające się do recyklingu możemy z powodzeniem czasowo magazynować w dużym ozdobnym pudle z pokrywką lub większej ozdobnej torbie. Jeśli odpowiednio zmniejszymy ich objętość (plastikowe butelki i puszki zgniatamy) wystarczy raz na tydzień wynieść takie śmieci do odpowiednich pojemników na zewnątrz.

Odpadów niebezpiecznych i tak nie powinniśmy trzymać w kuchni, więc najlepiej zbierać je do zamykanych pojemników umieszczonych w garażu, komórce, piwnicy lub innym trudnodostępnym miejscu. A jak pozbyć się takich odpadów? Baterie i świetlówki wyrzucamy do specjalnych pojemników w sklepach sprzedających te produkty. Z kolei przeterminowane leki zbierane są w specjalnych pojemnikach w aptekach.

Odpady wielkogabarytowe

Z prawidłowym pozbyciem się tego typu śmieci raczej nie powinniśmy mieć kłopotów. W większości miast organizowane są akcje typu „wystawka" lub też zakłady oczyszczania miast wyznaczają dni zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Należy jednak zaznaczyć, że najczęściej tego typu akcje dotyczą starych mebli (stoły, szafy, krzesła, sofy) oraz innych przedmiotów takich jak: dywany, wózki dziecięce, materace, pierzyny, rowery czy zabawki dużych rozmiarów.
"Elektrośmieci" najlepiej pozbyć się w czasie zakupu nowego sprzętu (przekazując je sprzedawcy), wywieść je do najbliższego Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (GPZON) lub jeśli sprzęt jest sprawny przekazać go osobom potrzebującym. 

Zobacz również: Elektroodpady możesz oddać bezpłatnie. Nie wyrzucaj ich do śmieci 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom