Schody przyjazne dla dzieci: jakie rozwiązanie wybrać. Poradnik

ewk
SchodySchody to prawdziwe wyzwanie dla dziecka, dlatego powinniśmy zadbać o to, żeby dziecko czuło się na nich bezpiecznie.
SchodySchody to prawdziwe wyzwanie dla dziecka, dlatego powinniśmy zadbać o to, żeby dziecko czuło się na nich bezpiecznie. ewk
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w piętrowym domu? To pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź jeszcze przed momentem, kiedy nasze dziecko zacznie raczkować.

Jeśli kupujemy gotowy dom, najczęściej nie mamy wpływu na wygląd i konstrukcję schodów. Nieco innaczej jest, kiedy sami decydujemy się na budowę naszego lokum. Wówczas już na etapie projektowania i wykonawstwa możemy zdecydować o pewnych cechach konstrukcyjnych, dzięki którym schody będą bezpieczniejsze dla dziecka.

Najważniejsze parametry schodów

Najważniejsze jest dobranie odpowiednich odległości między stopniami i tralkami, długości stopni, rodzaju barierek i materiału wykończeniowego schodów. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie oświetlenie schodów.

Zobacz również: Bezpieczeństwo dziecka w domu: przyjazne meble, narożniki, schowki 

Odległości między elementami konstrukcyjnymi schodów nie powinny być większe niż 12 cm (ważne, żeby nie weszła między nie głowa małego dziecka). Zalecane jest wypełnienie pionowe balustrady (tzw. tralki). Bezwzględnie powinniśmy unikać elementów poziomych, ponieważ istnieje możliwość wspinania się po nich. A jeśli jest taka możliwość to jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko prędzej czy później na taki pomysł wpadnie. Idealnym rozwiązaniem jest balustrada całkowicie wypełniona oraz zastosowanie wypełnienia podstopnic.

Najwygodniejsze dla dzieci są stopnie schodów, których głębokość stopnicy wynosi 25–32 cm mierzona na linii biegu. Wysokość stopni powinna zawierać się pomiędzy 15 a 16 cm, a kąt nachylenia biegów w granicach 30–41°.

Zanim pozwolimy dziecku samodzielnie poruszać się po schodach

Pierwszym zabezpieczeniem dla maluchów powinny być barierki (bramki) montowane na szczycie i dole schodów skutecznie blokujące dostęp do klatki schodowej. Tzw. bramki bezpieczeństwa przeznaczone są dla dzieci od 0 do 24 miesiąca życia.
Bramka taka powinna spełniać określone wymagania:

  • nie może stwarzać niebezpieczeństwa zaczepienia ubraniem o jakichkolwiek z elementów bramki,
  • nie może powodować unieruchomienia głowy i innej części ciała dziecka,
  • musi mieć odpowiednią wysokość, która uniemożliwi dziecku samodzielne przekroczenie bramki,
  • mocowania i zamknięcie nie powinny nieść ryzyka przytrzaśnięcia paluszków małego dziecka (najlepsze są stałe i nienaciskowe),
  • konstrukcja bramki powinna być na tyle wytrzymała, aby pozostać nienaruszona przy uderzeniu rozpędzonego dziecka,
  • bramka nie może mieć ostrych krawędzi i innych niebezpiecznych elementów (np. drobnych elementów, którymi dziecko mogłoby się zadławić).

Kiedy nasz maluch będzie miał około 2 lat, będziemy musieli usunąć barierkę, ponieważ w tym wieku, dzieci najczęściej są już na tyle pomysłowe i sprawne, że są w stanie sforsować takie zabezpieczenie. A wówczas może się okazać, że barierka przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Czas na samodzielne „podróże" po schodach

Wiadomo, że wcześniej czy później nasze dziecko będzie musiało samo pokonywać schody. Dlatego warto zadbać o bezpieczne balustrady i poręcze umieszczone na wysokości odpowiedniej dla dziecka. A bezpieczne poręcze to takie, po których dziecko nie będzie mogło się zsuwać.
Wart też pokryć schody materiałem antypoślizgowym (specjalnymi wykładzinami lub taśmami). Jest to szczególnie ważne w przypadku schodów pokrytych śliskimi materiałami, takimi jak terakota, kamień lub lakierowane deski.
Pamiętajmy o tym, aby tak samo jak schody wewnętrzne, zabezpieczyć schody zewnętrzne (wejściowe czy tarasowe). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom