Sąsiad zostawia na klatce śmieci – co z tym zrobić? Warto nauczyć lokatora porządku. Sprawdź, jak reagować, gdy na korytarzu są śmieci

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Co zrobić, gdy nasz sąsiad notorycznie wystawia na klatce śmieci? Poznaj te triki.
Co zrobić, gdy nasz sąsiad notorycznie wystawia na klatce śmieci? Poznaj te triki. mistac/123RF.com
Wielu mieszkańców bloków często widzi na swojej klatce porzucone worki ze śmieciami. Jak rozmawiać z uciążliwymi lokatorami? Co robić, gdy sąsiad bagatelizuje sprawę i nie reaguje na nasze prośby. Podsuwamy kilka sprawdzonych pomysłów, żeby skutecznie rozwiązać problem śmieci w częściach wspólnych budynków.

Spis treści

Dlaczego sąsiedzi zostawiają na klatce śmieci?

Wiele osób, które mieszkają w blokach, skarży się rodzinie i znajomym, że ich sąsiedzi z piętra wystawiają przed swoimi drzwiami worki ze śmieciami. Najczęściej zdarza się tak rano lub wieczorem, gdy domowy kosz na odpady w kuchni się maksymalnie wypełni lub z pojemnika na śmieci zaczyna wydostawać się brzydki zapach.

Niestety niektórzy mieszkańcy nie mają ochoty od razu zanieść worka z odpadami do śmietnika, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowy, gdy musieliby zakładać kurtkę czy ciepłe buty. Dlatego zdarzają się przypadki, że lokatorzy w bloku wielorodzinnym myślą, że wystarczy wynieść worek ze śmieciami na klatkę schodową, a problem zniknie.

Jak powinniśmy reagować, gdy sąsiedzi regularnie wystawiają na naszym piętrze odpady. Podsuwamy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą pozbyć się uciążliwego problemu.

Co zrobić, gdy sąsiedzi wystawiają na korytarzu worki ze śmieciami?

Podsuwamy kilka gotowych rozwiązań, które mogą być pomocne, żeby rozwiązać problem śmieci na klatce schodowej:

  • Kulturalna rozmowa z lokatorem – właśnie od niej powinniśmy zacząć rozwiązywanie kwestii śmieci na korytarzu. Warto odwiedzić sąsiada i w uprzejmym tonie dać mu do zrozumienia, że nie będziemy tolerować zostawiania worków z odpadami w częściach wspólnych budynku. Powinniśmy dać mu jasny sygnał, że liczymy na to, że przestanie się tak zachowywać.
  • Wiadomość na kartce – jeśli jesteśmy introwertykami lub nie mamy ochoty spotykać się z sąsiadem, możemy wykorzystać formę pisemną. Wystarczy sformułować prośbę o niezostawianie na klatce schodowej śmieci i umieścić ją w skrzynce na listy lub zamocować do worka z odpadami uciążliwego lokatora.
  • Skrzyknięcie mieszkańców – jeśli obawiamy się, że uciążliwy sąsiad będzie miał nam za złe, że zwróciliśmy mu uwagę na wystawianie przed drzwiami śmieci, warto porozmawiać o problemie z innymi lokatorami i wspólnie upomnieć sąsiada, że powinien przestać zostawiać śmieci w części wspólnej budynku.
  • Zgłoszenie uciążliwej kwestii do osoby, która administruje budynkiem – jeśli mimo kontaktu z sąsiadem, problem ze śmieciami na klatce notorycznie się powtarza, warto poprosić o pomoc zarządcę nieruchomości, którego obowiązkiem jest upomnienie lokatora o zasadach prawidłowego wyrzucania odpadów w budynku. Najlepiej zrobić to w formie pisemnej.

Jeśli każdy z powyższych sposobów okaże się niestety nieskuteczny, powinniśmy zgłosić uciążliwy problem ze śmieciami do odpowiednich władz, tj. policji czy straży miejskiej. Za tego typu wykroczenie nasz sąsiad może zapłacić grzywnę w formie mandatu w wysokości 500 zł.

Polecjaka Google News - RegioDom

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom