Spis treści
Bioodpady z gospodarstwa domowego: co to jest? Sprawdź, jakie śmieci powinny się w nich znaleźć
Odpady bio to śmieci organiczne, które są biodegradowalne, czyli rozkładają się w sposób naturalny. Ponieważ ulegają one biodegradacji, można je powtórnie wykorzystać m.in. do przygotowania kompostu i biogazu.
W pojemniku z odpadami bio możemy umieszczać m.in.:
- skorupki jaj,
- fusy z herbaty i kawy,
- resztki jedzenia,
- zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe,
- odpadki z warzyw i owoców (m.in. pestki, obierki),
- gałęzie drzew i krzewów,
- skoszoną trawę,
- trociny i korę drzew,
- niezaimpregnowane drewno.
Wrzucając do pojemnika z odpadami resztki jedzenia pamiętajmy, że nie mogą się w nich znaleźć: mięso, kości i tłuszcze zwierzęce. Bioodpadem nie są też m.in. odchody zwierząt domowych, ziemia z kwiatów doniczkowych, popiół, medykamenty czy kurz z odkurzacza.
Jak prawidłowo wyrzucać odpady bio? O tym musisz pamiętać!
Biodegradowalne odpady umieszczamy w specjalnym pojemniku na śmieciw kolorze brązowym, ponieważ podlegają selektywnej zbiórce. Odpadów bio nie możemy wkładać do worków z tworzywa sztucznego, ponieważ podczas ich przetwarzania trudno odseparować folię. Niestety w niektórych rejonach naszego kraju ta zasada nie jest przestrzegana przez gminy, które nakazują umieszczanie odpadów bio w foliowych workach.
Najwygodniej jest umieszczać odpady biodegradowalne w opakowaniach z materiałów kompostowalnych np. wyprodukowanych ze skrobi kukurydzianej. Tego typu worki na śmieci możemy kupić w wielu sklepach, wystarczy dobrze się rozejrzeć. Odpady bio możemy też wkładać bezpośrednio do dedykowanym pojemników na odpady organiczne.
Zadbaj o środowisko. Kompostuj bioodpady i obniż opłaty za wywóz śmieci
Coraz więcej gmin zachęca mieszkańców i właścicieli domków letniskowych do ograniczenia ilości odpadów bio i zakładania przydomowych kompostowników, dzięki którym mogą uzyskać ulgę w opłacie za wywóz śmieci.
Kompost stał się od kilku lat bardzo modnym nawozem organicznym. Świetnie się sprawdzi jako najtańsza opcja nawożenia gleby na działce czy w przydomowych ogródku. Pod wpływem tlenu, jak i mikroorganizmów bio odpady rozkładają się na proste składniki, łatwo przyswajalne przez rozwijające się rośliny. Kompost wzbogaca glebę m.in. w próchnicę, a dzięki niemu staje się ona pulchna.
Decydując się na wyprodukowanie własnego kompostu, możemy zrobić to na dwa sposoby:
- kompostowanie w pryzmie,
- kompostowanie w kompostowniku.
Kompostowanie w pryzmie wprawdzie jest odrobinę łatwiejsze (nie musimy dysponować odpowiednim pojemnikiem), ale mniej estetyczne i długotrwałe. Dopiero po kilkunastu miesiącach uzyskamy pełnowartościowy kompost, a pryzma będzie w tym czasie szpecić nasz ogródek czy działkę.
Najlepiej więc umieszczać bio odpady w kompostowniku. Możemy go wykonać samodzielnie z kilku desek, palet lub kupić gotowy pojemnik z drewna albo tworzywa sztucznego np. z izolacją termiczną, która skróci czas przygotowania nawozu nawet o połowę. Odpady umieszczone w kompostowniku będą wyglądały estetycznie, a wiatr ich nie rozniesie po ogrodzie czy działce.