Różne pomysły na starówkę Szczecina

GDP, Maurycy Machnio
Starówka SzczecinaWygląd Szczecina przyszłości budzi spore emocje. Za rok będziemy już wiedzieli, który wariant spotka się z najlepszym przyjęciem. Przedstawiane koncepcje mają przyzwyczaić mieszkańców do zmian, jakie czekają Stare Miasto.
Starówka SzczecinaWygląd Szczecina przyszłości budzi spore emocje. Za rok będziemy już wiedzieli, który wariant spotka się z najlepszym przyjęciem. Przedstawiane koncepcje mają przyzwyczaić mieszkańców do zmian, jakie czekają Stare Miasto. Biuro Planowania Przestrzennego
Konsultacje społeczne zaowocowały stworzeniem kolejnego wariantu planu zagospodarowania przestrzennego dla szczecińskiego Starego Miasta. Ostateczny scenariusz poznamy w przyszłym roku.

Większość terenów na Starym Mieście należy do miasta. Jest tu bardzo duże nasycenie budowlami wpisanymi do rejestru zabytków. Biuro planowania przestrzennego nie chce odtwarzać historycznego wyglądu zabudowy Podzamcza, ale dawny układ urbanistyczny przy zachowaniu cech panoramy. Głównym celem magistratu jest zagęszczenie zabudowy. Z terenu starówki ma zniknąć intensywny ruch pojazdów. W jego miejsce pojawią się ciągi pieszo-rowerowe. Autami można będzie dojeżdżać do posesji.

– Istotą tych wariantów jest wyprowadzenie ruchu z miasta. Stąd pomysł na duże rondo pod Trasą Zamkową. Ma ono zniechęcić kierowców do jazdy wzdłuż nabrzeża. Na granicach całego terenu mają powstać parkingi, czyli tak, jak to jest w całym cywilizowanym świecie – mówi Angelika Szerniewicz, kierownik planu portu w biurze zagospodarowania przestrzennego. – Chcemy zatrzymać kierowcę na obrzeżach i wpuszczać go do Starego Miasta jako pieszego. Strategiczne parkingi znajdą się w kilku miejscach.

Umiejscowienie parkingów jest wspólnym elementem każdej z wersji. Przy ul. Świętego Ducha wyrośnie parking wielopoziomowy. Swoją kubaturą będzie zbliżony do stojącej tam drukarni, osiągnie cztery do pięciu kondygnacji. Kolejne znajdą się przy Muzeum Przełomów i przy ul. Korsarzy. W połączeniu z mniejszymi parkingami dla mieszkańców i miejscami w okolicach Trasy Zamkowej ma to zaspokoić zapotrzebowanie kierowców. Duże zmiany nastąpią w samym centrum starówki. Biuro planowania mówi o odmiennym sposobie zagospodarowania Placu Orła. W miejsce dzisiejszej szkoły przy ul. Grodzkiej powstanie centrum kulturalne. Dominować ma zabudowa wielofunkcyjna z nastawieniem na przyciągnięcie mieszkańców i turystów.

Różnice wariantów

Jedną z głównych różnic między wszystkimi wariantami jest pomysł na rozwiązanie węzła komunikacyjnego w obrębie Mostu Długiego, ul. Wyszyńskiego i Nabrzeża Wieleckiego. Dwa pierwsze warianty zakładały wybudowanie tam drugiej estakady, którą prowadzony byłby ruch na trasie Most Długi – ulica Wyszyńskiego.

– Walorem tego rozwiązania jest wysoki poziom widoku na piękny teren – przekonywała przedstawicielka planistów. Trzeci scenariusz przewiduje budowę tunelu wzdłuż Odry. Jego początek ma być na wysokości ul. Osiek na Podzamczu. Najnowszy wariant mówi o skróceniu tunelu, który rozpoczynałby się bliżej ul. Wyszyńskiego. Inne poważne różnice to ilość zabudowy nad samą rzeką. W zależności od wybranego wariantu będzie to długi lub krótki rząd kamienic bliżej starej estakady. Zadecyduje tutaj rozmiar i położenie ronda oraz połączenia z Mostem Kłodnym, który ma zintegrować Łasztownię ze starówką.

Czwarty wariant planu Starego Miasta

Przygotowano go w oparciu o wnioski mieszkańców i organizacji, które mogły zgłaszać swoje pomysły i poprawki. Jednym z zainteresowanych podmiotów jest Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina. Jego przedstawiciel był obecny podczas posiedzenia komisji budownictwa i mieszkalnictwa Rady Miasta, na której przedstawiono wszystkie założenia. Wspomniany tunel stał się przyczyną do ożywionej dyskusji po zakończeniu obrad. Sensowi nie podoba się pomysł na rozbudowę ciągu komunikacyjnego, który odseparuje Stare Miasto od rzeki.

Emocje budzą też wymiary planowanej w watefroncie zabudowy. Planiści zakładają nie więcej niż dwie kondygnacje. Przeciwnicy tej wysokości nazywają takie budynki budami szpecącymi krajobraz nad rzeką.

Wciąż jest otwarty termin na składanie wniosków do planu zagospodarowania przestrzennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom