Rozliczanie wody we wspólnocie mieszkaniowej. Kto płaci za różnicę wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami indywidualnymi?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Opłaty za wodę resztkową są źródłem konfliktów we wspólnotach mieszkaniowychWodomierze, choć coraz dokładniejsze, posiadają margines błędu który powoduje, że zawsze wystąpi różnica między wskazaniami wodomierzy w mieszkaniach, a wskazaniem licznika głównego.
Opłaty za wodę resztkową są źródłem konfliktów we wspólnotach mieszkaniowychWodomierze, choć coraz dokładniejsze, posiadają margines błędu który powoduje, że zawsze wystąpi różnica między wskazaniami wodomierzy w mieszkaniach, a wskazaniem licznika głównego. Slawomir Kowalski
Rozliczanie wody różnicowej (resztkowej) we wspólnotach mieszkaniowych to trudny, będący źródłem sąsiedzkich kłótni temat. Wysokość rachunku za wodę zależeć będzie bowiem od wyboru sposobu rozliczania wody, którego dokona właściciel budynku albo jego zarządca.

Początek roku to czas, kiedy do właścicieli mieszkań we wspólnotach docierają wyrównania rachunków za wodę. Jak zawsze wysokość opłat budzi wśród niektórych właścicieli lokali spore kontrowersje.

Większość właścicieli mieszkań we wspólnotach ma już założone nowoczesne wodomierze, które wskazują zużycie wody. Lokatorzy oczekują więc, że wysokość ich rachunku będzie odzwierciedleniem tego, co pokazuje wodomierz. Często nie dopuszczają myśli, że powinni za wodę zapłacić więcej. Na tym tle, zwykle na zebraniach wspólnot, dochodzi do wielu nieporozumień. Dlaczego?

Przeczytaj równieżCzy wodomierz może pokazać większe zużycie wody niż było w rzeczywistości? 

Wszystko przez to, ze zarządca nieruchomości musi rozliczyć również tzw. wodę różnicową (resztkową), w dodatku interesuje go nie wskazanie wodomierza każdego z właścicieli, a wskazanie licznika głównego. To jego odczyt służy do wyliczenia wysokości rachunku każdego z właścicieli nieruchomości w budynku wspólnoty. Od wskazania licznika głównego odejmuje się sumę wskazań wodomierzy w poszczególnych lokalach, a pozostałą sumę dzieli się na wszystkich właścicieli mieszkań. Niekiedy są to spore sumy, co budzi sprzeciw tych, którzy muszą zapłacić najwięcej i zadowolenie tych, którzy do swojego rachunku muszą dorzucić „grosze". To od zarządcy zależy, w jaki sposób będzie dzielił na właścicieli pozostałą do zapłacenia kwotę. A jest co dzielić, bo przyjmuje się za stan zgodny z normą, jeśli różnica między wskazaniami wodomierzy a wskazaniem na głównym liczniku nie przekracza 10 procent.

Skąd różnice między wskazaniami wodomierzy indywidualnych a wodomierzem głównym?

Jest kilka głównych, bardziej lub mniej zrozumiałych dla mieszkańców wspólnoty, przyczyn powstawania strat w zużyciu wody.

Lokatorom łatwiej przyjąć do wiadomości konieczność zapłacenia za wodę różnicową, jeśli nieruchomość ma również tereny zielone, które są regularnie nawadniane – taka woda wykorzystywana jest na wspólne cele. Podobnie jest z wodą, z której korzysta serwis sprzątający (choć w skali np. półrocza są to niewielkie ilości wody).

Szukając przyczyn strat wody mieszkańcy najczęściej podejrzewają sąsiadów o kradzież wody i to powoduje największe niesnaski (warto wiedzieć, że kradzieże wody zdarzają się, ale niezwykle trudno jest je wykryć).

Tymczasem za różnicę w odczytach wyników wody na wodomierzach i liczniku głównym odpowiadają również same wodomierze, które nigdy nie rejestrują całości przepływającej wody (dodatkowo odczyt może zakłócać np. pionowe zainstalowanie wodomierza na rurze czy też stosowanie spłuczek ciśnieniowych w toaletach).

W sposób oczywisty opłaty za wodę resztkową będą wyższe, gdy na terenie nieruchomości dojdzie do większej awarii, a woda do czasu jej usunięcia wypływać będzie szerokim strumieniem.

Warto przeczytać: Jak wykryć oszustwa na zużyciu wody, na tzw. cofki w wodomierzach 

Jak wspólnoty rozliczają wodę resztkową (różnicową)?

Najbardziej popularne jest rozliczanie strat proporcjonalnie do zużytej wody. System ten „karze" tych, którzy wody nie oszczędzają, albo mają liczną rodzinę, która wodę wykorzystuje. Z kolei osoby samotnie zamieszkujące lokal, takie które rzadko w nim bywają albo bardzo dbają o niskie zużycie wody będą miały najniższe dopłaty. To właśnie ten system budzi nieporozumienia, bo ci którzy i tak płacą najwięcej za wodę nie chcą płacić najwięcej za straty całej wspólnoty.

Innym dozwolonym kryterium podziału wody resztkowej na mieszkańców jest podział według powierzchni mieszkania. W tym systemie zlicza się procentowy udział metrażu lokalu w całości powierzchni użytkowej np. kamienicy. Im większy udział, tym wyższa dopłata. Taki system rozliczania wody uznawany jest za krzywdzący np. wobec emerytów, którzy samotnie zamieszkują lokale o sporej powierzchni. „Korzystają" za to ci, którzy mieszkają w kilka osób (np. studenci) na stosunkowo niedużej powierzchni, nawet gdy zużywają o wiele więcej wody niż wspomniany emeryt. Podobnym, ale zdecydowanie rzadziej przyjmowanym sposobem rozliczania strat na wodzie jest przyjęcie kryterium ilości udziałów w nieruchomości wspólnej.

Dowiedz się równieżCzy wspólnota mieszkaniowa może odciąć wodę, ogrzewanie lub gaz? 

Najbardziej demokratyczny wydaje się system, według którego całość strat dzielona jest po równo według liczby lokali w budynku wielorodzinnym. Pozornie to sprawiedliwy sposób, krzywdzi jednak tych, którzy na przykład na okres wiosenno-letni przeprowadzają się z mieszkania na działkę letniskową i wody w ogóle nie zużywają albo tych, którzy przebywają np. przez dłuższy czas na studiach w innym mieście czy za granicą.

Każdy ze sposobów rozliczenia wody jest dozwolony, jego wybór zależy od decyzji członków wspólnoty. Dość często zależy od tego, jaki system pokrycia strat jest najbardziej korzystny dla tych, którzy mogą zebrać większość głosów w głosowaniu wspólnoty. Ci właściciele będą z wprowadzonego rozwiązania zadowoleni, czego nie można powiedzieć o tych, którzy poprzez wprowadzenie określonych rozliczeń będą czuli się poszkodowani. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom