Róże w ogrodzie. Radzimy, jak je pielęgnować

Agata Kaźmierczak
Wideo
od 16 lat
Róże to królowe rabatek. Ale każdy ich rodzaj wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim trzeba je odpowiednio przycinać, a to nie lada frasunek dla młodych ogrodników.

Róże sadzi się tylko raz, a potem to już je tylko pielęgnujemy. Dlatego właśnie odpowiednia opieka oznacza dłuższy żywot każdego krzewu.

Kiedy sadzi się róże

Najlepiej sadzić je w kwietniu. Jednakże każda grupa róż ma własne wymogi, co do miejsca uprawy. Wszystkie te kwiaty potrzebują głębokiej gleby. W górnej warstwie powinna być najczęściej piaszczysto-gliniasta, a w dolnej zazwyczaj gliniasta.

Zanim posadzimy królowe rabatek korzenie moczymy nawet do kilku godzin w wodzie, a następnie sadzimy. Przycinamy pędy ok. 20–30 cm nad ziemią, usuwając pędy cienkie i uszkodzone.

Czytaj równieżRóża pomarszczona zwana także różą cukrową 

Jak przycina się krzewy różane

Róże wymagają dokładności nie tylko podczas sadzenia. Bo, gdy już rosną trzeba je koniecznie przycinać. Nie tylko dla estetycznego i pięknego wyglądu, ale również dlatego, żeby róże kwitły. Początkujący ogrodnicy zaczynający swoją przygodę z ogrodem często uważają, że przycinanie róż jest bardzo trudne. Ale, kiedy stopniowo zapoznają się z metodami przycinki, wszystko staje się prostsze.

Przede wszystkim ważne jest przygotowanie narzędzi. Tu swoją funkcję dobrze spełni sekator. Cięcie roślin najlepiej wykonywać wiosną. Każdy rodzaj róż tniemy inaczej, dlatego warto najpierw dokładnie dowiedzieć się, jaki rodzaj sadzimy. Róże wielkokwiatowe przycina się 40 cm nad ziemią zostawiając minimum 4 żywe oczka. U róż parkowych dokonuje się cięcia prześwietlającego. W przypadku powtarzania kwitnienia u róż pnących przycina się wierzchołki. Cięcie wykonujemy tak, aby powierzchnia cięcia była skośna, 0,5 cm nad pączkiem.

Pielęgnacja róż ogrodowych

Nie tylko przycinka ma duże znaczenie. W całym sezonie nasze róże potrzebują szeregu czynności pielęgnacyjnych. Najczęściej liście bronić powinniśmy przed grzybami chorobotwórczymi. Dlatego błędem będzie, jeśli różę zraszać będziemy wodą. Ten błąd popełniają młodzi ogrodnicy sądząc, że zraszanie wspomoże wzrost i zdrowie rośliny. Tymczasem jedynym efektem zbyt obfitego podlewania może być pojawienie się tzw. pleśni. Choroba ta może porazić pąki kwiatowe, które zgniją zanim zakwitną.

Polecamy poradnikChoroby róż – ich objawy, leczenie i zapobieganie 

Inną, częstą chorobą grzybową, jest czarna plamistość, która objawia się czarnymi plamami na liściach róż. Obie te choroby należy zwalczać opryskami chemicznymi. Pamiętajmy, gdy podlewamy roślinę, kierujmy strumień wody wprost na podłoże. Przekwitłe pąki kwiatowe należy usunąć, co stymuluje roślinę do dalszego kwitnienia. Stosując nawożenia używajmy nawozów przeznaczonych do róż. Dwa główne terminy nawożenia to wczesna wiosna i okres kwitnienia. Nawożenie należy zakończyć w lipcu w innym wypadku może to spowodować przemarznięcie roślin.

Warto przeczytaćRóże okrywowe są łatwe w uprawie – idealne dla początkujących 

Zapamiętaj!

Na zimę trzeba koniecznie okryć róże, żeby nie zmarzły. Najlepszym materiałem będzie świerk czy liście. Pęd od ziemi jest najdelikatniejszy, jeśli ziemia zmarznie to róża też. Dlatego, kiedy nadejdzie czas późnej jesieni, należy pomyśleć o każdym krzewie.

Zobacz film, jak inni działkowcy dbają o swoje róże

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom