Rośliny typu CAM mają wyjątkowy sposób na fotosyntezę. Jak je uprawiać

Agata Kaźmierczak
Kaktusy Kaktusy to rośliny przeprowadzające fotosyntezę CAM. Co za tym idzie podlewamy je rzadko. Nadmiar wody szkodzi im, a przesuszenie podłoża staje się idelanym rozwiązaniem na dordne kwiaty!
Kaktusy Kaktusy to rośliny przeprowadzające fotosyntezę CAM. Co za tym idzie podlewamy je rzadko. Nadmiar wody szkodzi im, a przesuszenie podłoża staje się idelanym rozwiązaniem na dordne kwiaty! sxc.hu
CAM (kwasowy metabolizm węgla) – to specyficzny cykl fotosyntezy, którym charakteryzują się rośliny prowadzące oszczędną gospodarkę wodną, czyli kserofity. Zobacz, na czym polega fotosynteza CAM i jakie rośliny należą do tego typu.

Fotosynteza CAM – na czym to właściwie polega?

Kserofity, do których zaliczany jest m.in. kaktus, w dzień (bytując w wysokich temperaturach narażone są na zbyt duże parowanie wody) zamykają szparki (czyli otwory w liściach, które umożliwiają wymianę gazową). W wyniku tego ograniczona zostaje wymiana gazowa, a co za tym idzie, uniemożliwione jest pobieranie dwutlenku węgla w wystarczających ilościach.

Natomiast w nocy, gdy robi się chłodniej, szparki otwierają się i jest możliwe wnikanie dwutlenku węgla, który zostaje zmagazynowany w komórce. Wtedy w dzień, kiedy nie zachodzi wymiana gazowa, dwutlenek węgla uwalniany jest w celu przeprowadzenia fotosyntezy.

Zobacz teżCo robić, by kaktusy w mieszkaniu zakwitły

Rośliny typu CAM – jak je pielęgnować...

Rośliny CAM w naturalnych warunkach rosną przede wszystkim w miejscach suchych i bardzo ciepłych, gdzie jest łatwy dostęp do światła słonecznego i zwykle jest mało wody. Takie warunki panują na terenach pustynnych, stepach czy terenach skalnych.

Podobny klimat powinniśmy im zapewnić w uprawie domowej. Rośliny typu CAM podlewamy rzadko, ale obficie. Zanim je podlejemy, przesuszajmy ich podłoże! Ponadto roślinom typu CAM dobrze służy wysoka w dzień, a niższa w nocy – temperatura!

Do roślin typu CAM należą kserofity, czyli sukulenty oraz sklerofity, które doskonale radzą sobie z brakiem a jednocześnie gromadzeniem wody. Przystosowane do takich warunków, co prawda rosną wolniej, lecz są odporniejsze. Jednak nie tylko sukulenty zaliczamy do roślin typu CAM. Należą do nich także rośliny storczykowate, bromeliowate, i wiele innych.

Kilka roślin znanych i nieznanych, zasługujących na naszą uwagę.

Kaktusy i aloes – zanim podlejesz przesuszaj podłoże!

Wśród kwiatów doniczkowych, roślin typu CAM na uwagę zasługują kaktusy - to przede wszystkim rośliny, które doskonale przystosowały się do życia w warunkach bardzo gorących, dzięki możliwości magazynowania wody w różnych tkankach. Nadmiar wody jest dla nich wręcz szkodliwy. Kolejną rośliną, u której nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni jest aloes. Kiedy chcielibyśmy tę roślinę podlać, pamiętajmy, że najpierw należy, tak, jak u wszystkich roślin przeprowadzających fotosyntezę typu CAM – przesuszyć podłoże.

Czytaj teżJak pielęgnować grudnik

Koleus Blumego i pieprzówka – szkodzi im nadmiar wody!

Bardzo ciekawą, niezwykle ozdobną rośliną, u której zachodzi fotosynteza typu CAM jest Koleus Blumego – jednoroczna roślina rabatowa, nazywana inaczej pokrzywką brazylijską lub pokrzywką kolorową. Uprawiana w doniczce, przypomina pokrzywę, ale nie parzy. Pamiętajmy, by zapewnić jej mnóstwo słońca, a mało wody, co zaowocuje pięknymi barwami rośliny. Kolorowa pokrzywa, uprawiana w doniczce, bardzo intensywnie zwraca się do słońca. Dlatego warto codziennie odwracać doniczkę, by pokrzywka nie krzywiła się w jedną stronę.

Warto również zwrócić uwagę na Peperomię (pieprzówkę) – piękną, zieloną doniczkową roślinę ozdobną. W lecie podlewajmy ją co 10 dni, nie częściej. Mimo że nie wymaga wilgoci w glebie, wymaga stałej wilgoci w powietrzu. Uwielbia, kiedy liście ścieramy mokrą szmatką. Pieprzówka to półsukulent, magazynuje wodę w liściach a jej nadmiar, szczególnie w podłożu, powoduje gnicie korzeni. Podlewajmy ją dopiero wtedy, gdy zaczyna wysychać.

Dracena, grubosz, zamiokulkas – podlewaj bardzo rzadko, ale obficie!

Inną, ważną do omówienia rośliną jest dracena. Podlewamy ją rzadko, ale obficie, podobnie jak inne rośliny przeprowadzające fotosyntezę typu CAM. Dracena świetnie wytrzymuje przesuszenie podłoża. Zimą jej nie nawozimy. Zabiegi pielęgnacyjne rozpocznijmy dopiero w lutym lub marcu. Najlepiej sprawdzi się nawóz do rozpuszczania. Pierwsza dawka powinna być słabsza niż dalsze. Dracena może rosnąć nawet w cieniu, nie służy jej ostre słońce, świetnie zaś znosi miejsca cieniste.

Radzimy:Jak dbać o zamioculcas zamiolistny 

Miejsca cieniste służą także zamikulkasowi – ten kwiat nawet bardziej niż kaktus czy grubosz nie lubi podlewania wodą a tym bardziej zraszania. Nie wymaga też szczególnie nasłonecznionego miejsca; odpowiada mu suche i gorące pomieszczenie.

Zaletą grubosza, podobnie jak zamiokulkasa, jest fakt, że nawet w bardzo suchym i gorącym pomieszczeniu czuje się doskonale, wywodzi się bowiem z Afryki. Dzięki temu hodowany nawet przez osoby zabiegane, swobodnie się rozwija. Grubosz rośnie dość wolno, dlatego nie powinniśmy się martwić, gdy przez rok jego pędy urosną tylko o kilka centymetrów. Grubosza, który latem zdobił nasz taras, zimujemy w mieszkaniu. Zimą odpowiednia temperatura dla grubosza to ok. 17 stopni Celsjusza.

Przeczytaj: Jak pielęgnować grubosza, czyli drzewko szczęścia

Storczyk – czarujący, kochający światło, lecz nie tolerujący nadmiaru wody

Storczyki dla początkującego amatora kwiatów doniczkowych, mimo nieocenionego uroku, nie są kwiatami łatwymi w uprawie. Storczyki nie tolerują nadmiaru wody woda nie powinna zalegać w podstawce. Jeśli tak będzie, niestety, roślina zgnije. Temperatura, w jakiej storczyki będą kwitły najpiękniej powinna być wysoka i wahać się od 20-25 stopni Celsjusza latem, zimą wystarczy 18 stopni. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom