Polecam idealny duet na słoneczną rabatę. Wystarczą dwie rośliny, żeby wzbudzić zachwyt. To prawdziwy hit

Katarzyna Laszczak
Popularne jeżówki pięknie się prezentują w towarzystwie liatr kłosowych o oryginalnym kształcie.
Popularne jeżówki pięknie się prezentują w towarzystwie liatr kłosowych o oryginalnym kształcie. Katarzyna Laszczak
Czasem nie trzeba wiele, żeby stworzyć piękną kompozycję w ogrodzie. Polecam dwie rośliny, które sprawią, że rabata będzie wyglądała wspaniale, w dodatku nie napracujesz się przy nich. Obie kochają słońce i razem wyglądają pięknie. Są prawdziwe hity, ale nie tylko jednego sezonu.

Spis treści

Piękna i prosta kompozycja na słońce. Posadź jeżówki z liatrami

Sadząc kwiaty w ogrodzie, można postawić na prostą, ale bardzo efektowną kompozycję. Takim zachwycającym przykładem jest połączenie jeżówek oraz liatry kłosowej. Jeżówki w ciągu ostatnich kilku sezonów zasłużyły na miano prawdziwego ogrodowego hitu. Liatry są jeszcze nieco mniej popularne, ale widać, że stają się coraz bardziej lubiane i coraz chętniej je sadzimy. Zdobią też nie tylko ogrody, lecz również miejskie parki i skwery. Jeśli śledzisz ogrodowe trendy, zwróć uwagę na te kwiaty. Albo jeśli po prostu lubisz rośliny, które długo kwitną, mają oryginalny wygląd i nie sprawiają problemów.

Te zalety jeżówek i liatr docenisz

Połączenie jeżówki i liatr ma mnóstwo zalet.

  • Po pierwsze – wygląda naprawdę pięknie.

  • Po drugie – obie rośliny długo kwitną, bo przez całe lato i jeszcze początek jesieni.

  • Po trzecie – nie są zbyt wymagające i uwielbiają słońce.

  • Po czwarte, również bardzo ważne – i liatry, i jeżówki są bardzo miododajne, przyciągają pszczoły, trzmiele i kolorowe motyle. Kompozycja tych roślin jest nie tylko piękna, ale też pożyteczna.

Liatry i jeżówki to doskonałe rośliny na słoneczną rabatę. Będą kwitły przez całe lato i początek jesieni.
Liatry i jeżówki to doskonałe rośliny na słoneczną rabatę. Będą kwitły przez całe lato i początek jesieni. Katarzyna Laszczak

Co lubią jeżówki i liatry? Nie potrzebują wiele

Jakich warunków wymagają te rośliny? Przede wszystkim posadź je w słonecznym miejscu. Poza tym warto zadbać o glebę. Podłoże dla nich powinno być żyzne i próchnicze. Idealnie sprawdzi się solidna dawka kompostu. Jedne i drugie nie lubią mokrej, ciężkiej ziemi, więc jeśli masz gliniastą, przekop ją z piaskiem (i kompostem). Te rośliny wprawdzie zniosą przejściową suszę, jednak przesuszone stracą na urodzie (bardziej wrażliwe pod tym względem są liatry). Jeśli więc dłużej nie pada, warto je podlać, ale nie trzeba codziennie biegać z konewką – to również zaleta tej kompozycji.

Jeżówki i liatry docenią też zasilanie nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących. Aby jak najdłużej tworzyły kwiaty, regularnie usuwaj te, które już przekwitły.

 Jak łączyć jeżówki i liatry kłosowe? Przepis na udany duet

Jeżówki mają różne kolory: odcienie różu, fioletu, są też czerwone, żółte, pomarańczowe i białe. Liatry mają bardziej ograniczoną paletę kolorów, bo ich kwiaty są najczęściej różowofioletowe, lila lub białe. Z jeżówek i liatr można stworzyć harmonijną kompozycję, w białej, różowej lub fioletowej tonacji, albo swobodną i różnokolorową, łącząc różne barwy jeżówek i liatr. Rośliny warto sadzić w grupach, co najmniej po kilka, tak żeby i liatry, i jeżówki zaprezentowały się w masie kwiatów.

Mocną stroną tej kompozycji jest to, że liatry i jeżówki mają zupełnie różny wygląd i pokrój: jeżówki z płatkami wokół centralnego oczka wyglądają jak najbardziej typowe wyobrażenie kwiatka, za to liatry przypominają puszyste, smukłe szczotki. Również dzięki temu połączenie tylko tych dwóch gatunków na rabacie wygląda ciekawie. 

Liatry mają dość stonowane kolory, ale ciekawy kształt.
Liatry mają dość stonowane kolory, ale ciekawy kształt. Katarzyna Laszczak

Czy jeżówki i liatry są wieloletnie?

Obie te rośliny są wieloletnie, jednak bywa, że po kilku latach tracą na urodzie. W takim przypadku trzeba je odmłodzić, czyli wykopać i rozsadzić, albo dosadzić nowe. Wiele zależy od warunków, bo na dobrej ziemi, pięknie prezentują się przez dłuższy czas.

Trzeba też wiedzieć, że liatry w najzimniejszych regionach Polski, w przypadku silnych mrozów, mogą wymagać okrycia na zimę. Jednak takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej.

Oczywiście połączenie jeżówek i liatr nie jest jedyną opcją. Te rośliny pięknie wyglądają także w towarzystwie innych. Ale jest to pomysł na prostą i efektowną kompozycję na słońce.

Jeżówki mają prosty kształt. Popularne są różowe, ale mają znacznie więcej kolorów.
Jeżówki mają prosty kształt. Popularne są różowe, ale mają znacznie więcej kolorów. Katarzyna Laszczak

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom