Rośliny na zieloną ścianę w domu. Jakie rośliny wybrać do domowego ogrodu wertykalnego? Tajniki pielęgnacji roślin na zielonej ścianie

Katarzyna Józefowicz
Zielona ściana z roślin to piękna ozdoba pokoju. Jednak trzeba wybrać odpowiednio rośliny, a także - zadbać o nie.
Zielona ściana z roślin to piękna ozdoba pokoju. Jednak trzeba wybrać odpowiednio rośliny, a także - zadbać o nie. Magdalena Kmita-Kulesza
Zielone ściany lub inaczej ogrody wertykalne stały się w ostatnich latach bardzo modną dekoracją wnętrza. Początkowo zdobiły elewacje budynków i duże pomieszczania biurowe, jednak obecnie coraz częściej pojawiają się też w mieszkaniach. Jest to możliwe, gdyż oferta zielonych ścian znacznie się poszerzyła i teraz można już nie tylko zamówić ich kompaktową wersję u producenta, ale też wykonać ją samodzielnie z gotowych zestawów do tworzenia zielonych ścian. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać, żeby tworzyły zieloną ścianę i jak je pielęgnować.

Spis treści

Rośliny doniczkowe na zieloną ścianę

Przygotowanie zielonej ściany w domu musimy zacząć od konstrukcji i kilku kwestii technicznych. Jak to zrobić, podpowiadamy w tym artykule:

Oczywiście sama konstrukcja to jeszcze nie wszystko, gdyż podstawą wertykalnych ogrodów są rośliny, dlatego trzeba wiedzieć, które z nich wybrać i jak się nimi zaopiekować. Warto zacząć od tego, że inne gatunki będą odpowiednie na zewnętrzne zielone ściany, a inne sprawdzą się we wnętrzach.
Do przygotowania zielonej ściany w mieszkaniu, najlepiej wykorzystać rośliny łatwe w uprawie, szybko rosnące (np. pnącza) oraz dobrze znoszące słabsze oświetlenie. Do najczęściej polecanych należą m.in.:

  • bluszcz,
  • paprocie (m.in. ciemnotka, adiantum, języcznik, nephrolepis),
  • epipremnum złociste,
  • skrzydłokwiat,
  • monstera,
  • zielistka,
  • filodendron pnący,
  • zroślicha (syngonium),
  • trzykrotka pasiasta
  • maranty.

Polecamy też:

Jakich roślin unikać, tworząc domowy ogród wertykalny?

Czasami zdarzają się też propozycje tworzenia zielonych ścian z sukulentów (np. eszewerii, rozchodników, haworsji), ale nie jest to najlepszy pomysł, bo choć sukulenty dobrze znoszą suszę i są pod tym względem mało wymagające, to jeśli mają ładnie się prezentować, muszą mieć zapewnioną dużą ilość światła. Zwykle też mają niewielkie rozmiary i wolno rosną, dlatego zanim stworzą plamę zieleni, trochę to potrwa.
Należy także unikać roślin trudnych w uprawie, gdyż ciężko będzie się nimi właściwie zaopiekować, przez szybko stracą urodę lub obumrą (np. scindapsus pstry, cyklamen perski, widliczki).

Jak sadzić rośliny na zielonej ścianie?

Kiedy już wybierzemy odpowiednie rośliny, musimy odpowiednio rozmieścić je na konstrukcji. Zadanie będzie łatwiejsze w przypadku konstrukcji z ustalonym rozstawem pojemników, ale kiedy sami musimy zaplanować nasadzenia, starajmy się sadzić rośliny tak gęsto, aby zasłoniły pojemniki (ok. 20-30 szt/m kw). Trzeba też pamiętać o docelowych rozmiarach roślin, unikając zestawiania dużych z małymi (np. monstery nie sadzimy obok adiantum).

Ananasa można wyhodować z resztek owocu, a inne ciekawe rośliny z pestek. Zobacz, co i jak warto posadzić. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Egzotyczne rośliny możesz wyhodować z pestek albo ich reszte...

Pielęgnacja zielonej ściany z roślin. Jak podlewać rośliny?

Jeśli jednak zielona ściana ma stanowić piękną i trwałą ozdobę, trzeba o nią starannie zadbać. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawadnianie, nawożenie, przycinanie i zraszanie roślin oraz ich ochrona przed chorobami i szkodnikami.
Najtrudniejszym zadaniem jest podlewanie. Wprawdzie gotowe zestawy pod zielone ściany są tak skonstruowane, że wystarczy wlać wodę do górnego zestawu pojemników, aby stopniowo przeniknęła do niżej położonych doniczek, ale znacznie lepszym rozwiązanym jest system nawadniający, który sam zadba o podlewanie roślin.
W zależności od warunków technicznych, możemy zaplanować system nawadniający z zamkniętym lub otwartym obiegiem wody. W pierwszym przypadku poza zestawem do nawadniania kropelkowego będzie nam potrzebny zbiornik na wodę, filtr i pompka ze sterownikiem automatycznie uruchomiającym nawadnianie (np. konstrukcje mobilne), w drugim natomiast możliwość podłączenia systemu do wodociągu i kanalizacji (rozwiązanie bardziej skomplikowane).

Znalezienie roślin doniczkowych co ciemnego pokoju jest pewnym wyzwaniem. Zobacz, jakie kwiaty wybrać.

Szukasz roślin doniczkowych do ciemnego pokoju? Zobacz, co w...

Pamiętaj o nawożeniu roślin

Kolejna sprawa to nawożenie zielonych ścian. Do tego celu najlepiej wykorzystać nawozy mineralne, rozpuszczone w wodzie do podlewania (fertygacja) lub nawozy, które mogą być podawane roślinom także w formie oprysku (nawożenie dolistne np. Florowit Uniwersalny). Uwaga: tu trzeba wybrać odpowiedni, dedykowany nawóz, bo nie wszystkie nadają się do stosowania dolistnego (niektóre nawozy zawierają substancje szkodliwe dla zielonych części roślin).

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Roślinom przyda się też zraszanie mgiełką wodną lub umieszczenie w ich pobliżu nawilżacza powietrza. Czasami trzeba je także przyciąć i oczyścić z zeschniętych liści, a obumarłe egzemplarze wymienić na nowe. Musimy się też przyglądać roślinom pod kątem obecności chorób i szkodników, które w takiej masie roślin szybko się rozprzestrzeniają (w razie zauważenia pierwszych problemów, roślinę trzeba usunąć, a pozostałe opryskać, najlepiej ekologicznymi środkami ochrony roślin).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom