Skalniak na balkonie. Jak go założyć, pielęgnować i jakie rośliny posadzić

Katarzyna Józefowicz
Skalniak może być piękną ozdobą balkonu lub tarasu.
Skalniak może być piękną ozdobą balkonu lub tarasu. Katarzyna Laszczak
Skalniak to bardzo atrakcyjna ozdoba ogrodu, ale może być też wspaniałą dekoracją balkonu. Wprawdzie klasycznego skalniaka na tak małej powierzchni urządzić się nie da, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć jego miniaturową wersję w doniczce.

Powinniśmy jednak pamiętać, że taki mini skalniak najlepiej będzie prezentować się na słonecznym lub dobrze oświetlonym balkonie, gdyż rośliny skalniakowe to na ogół gatunki światłolubne, które na zacienionym stanowisku mogą stracić urodę (zaczną karleć, blednąć, wyciągać się).
Przed przystąpieniem do tworzenia skalniaka, musimy przygotować:

  • odpowiedni pojemnik,
  • podłoże,
  • drenaż,
  • rośliny
  • dekoracje (np. kamienie, żwirek, kamienne łupki, kawałki piaskowca, małą ceramikę itp.).
Balkon w cieniu może być pełen pięknych roślin. Zobacz, co na nim posadzić i jak o nie zadbać. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Rośliny na balkon w cieniu – polecamy najpiękniejsze gatunki...

Pojemnik na balkonowy skalniak

Na mini sklaniak najlepsze będą niskie, ale szerokie, terakotowe donice lub misy. Rośliny skalniakowe zwykle korzenią się płytko, ale lubią rozrastać się na boki, dlatego więcej miejsca potrzebują nad ziemią niż w samym pojemniku. Terakotowe naczynia wyglądają naturalnie, a do tego dobrze przepuszczają wodę i powietrze, co pozwala roślinom lepiej się rozwijać.
Ciekawą wersją takich pojemników są misy i donice z kompozytu, które nie tylko estetycznie wyglądają, ale są też lekkie, trwałe i mrozoodporne. Najczęściej mają też stonowane barwy (beżowe, szare, jasnobrązowe), doskonale pasujące do roślin skalniakowych.

Polecamy także:

Przygotowanie podłoża i sadzenie roślin

Kiedy mamy już przygotowaną donicę, jej dno musimy wyłożyć grubą warstwą drenażu (np. żwirkiem, keramzytem), który odprowadzi nadmiar wilgoci z podłoża i utrzyma wodę z dala od korzeni. Na tak przygotowany podkład wsypujemy lekkie, przepuszczalne podłoże, najlepiej specjalnie przeznaczone dla kaktusów i sukulentów.

Zobacz w galerii pomysły i rośliny na balkonowy skalniak.

W ziemi robimy mały otwór, umieszczamy w nim korzenie rośliny i przysypujemy je ziemią, lekko ugniatając.
W pojemniku nie powinniśmy sadzić zbyt wielu roślin. Wystarczy 2-3/5 sadzonek (w zależności, od wielkości naczynia), między którymi będzie sporo wolnej przestrzeni. W ten sposób poszczególne rośliny będą lepiej wyeksponowane i będą mogły swobodnie się rozrastać. Nie pozostawiamy jednak gołej ziemi między roślinami, tylko okrywamy ją warstwą żwirku lub drobnych kamyczków, które nie tylko stworzą odpowiednie tło dla roślin, ale też ochronią ziemię przed nadmiernym wysychaniem.

Kilka niewielkich roślin może stworzyć bardzo efektowny las w słoiku. Zobacz, jak to zrobić. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Las w słoiku – jak go zrobić krok po kroku i jakie rośliny w...

Rośliny na skalniak na balkonie

Urządzając mini skalniak musimy dobrać też do niego rośliny. Na tak małą powierzchnię odpowiednie będą gatunki wytrzymałe na suszę, mrozoodporne, wolno rosnące i posiadające niewielkie rozmiary. Nie sprawdzą się rozchodniki okazałe, mocno rozrastające się czyśćce wełniste ani tym bardziej wielkie juki karolińskie, które nadają się wyłącznie do ogrodu.

Na balkon wybierzmy raczej najmniejszych przedstawicieli rodziny sukulentów. Wbrew pozorom, stworzony z nich skalniak wcale nie będzie nudny, gdyż rośliny posiadają całe mnóstwo ciekawych, barwnych, a nawet kwitnących gatunków i odmian.

Najwięcej znajdziemy ich wśród rojników, tworzących tuż nad ziemią gęste, „różyczki” liści w rozmaitych kolorach np. zielone, żółte, fioletowe, czerwone, dwukolorowe (np. rojnik pajęczynowaty, pospolity, orzęsiony, murowy, liczne mieszańce ogrodowe) oraz mniejszych rozchodników (np. łopatkowaty, kamczacki, niebieski, Siebolda).

Te rośliny są dostatecznie odporne na mróz, a to kolejna ważna cecha, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. W sprzedaży jest wiele atrakcyjnych sukulentów, które jednak są zdecydowanie ciepłolubne i nie tolerują spadków temperatury poniżej 5-10ºC.

Zobacz także:

Dekoracja skalniaka

Kiedy sklaniak jest już gotowy, możemy ozdobić go niewielkimi detalami jak np. kamienie, gliniane dzbanuszki itp. Nie przesadzajmy jednak z dekoracjami, gdyż w nadmiarze mogą przytłoczyć rośliny i stworzyć wrażenie chaosu.

Jakie kwiaty balkonowe śmiecą najbardziej, a które najmniej? Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Na balkon wybierz kwiaty, które nie śmiecą! Zobacz, jakie kw...

Zimowanie balkonowego skalniaka

Mini skalniak pięknie wygląda przez cały sezon, ale zimą może sprawiać problemy. Nawet jeśli tworzą go gatunki mrozoodporne, ich korzenie chroni przed chłodem jedynie cienka warstwa podłoża i delikatne ścianki naczynia więc zimą grozi im przemarznięcie, dlatego najbezpieczniej będzie umieścić je na zimę w chłodnym, ale widnym pomieszczeniu.
Można też spróbować pozostawić donicę na balkonie, wstawiając ją do kartonowego, niskiego pudła, zaizolowanego wewnątrz od spodu i po bokach kawałkami styropianu lub słomą. Bardzo ważne jest też zabezpieczanie roślin przed wilgocią, gdyż mokre podłoże jest dla nich zimą równie niebezpieczne jak mróz (chronimy rośliny przed opadami i rzadko nawadniamy).
Zobacz w galerii pomysły i rośliny na balkonowy skalniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom