Rodzina na Swoim bez dopłat do spłacanego kredytu hipotecznego

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A., www.strefynieruchomosci.blog.pl
Mieszkania kupione w ramach RnS z wyższymi ratamiRodziny, które osiem lat temu zaciągnęły kredyty na zakup pierwszego mieszkania w ramach programu Rodzina na Swoim, w tym roku muszą pożegnać się z dopłatami do rat.
Mieszkania kupione w ramach RnS z wyższymi ratamiRodziny, które osiem lat temu zaciągnęły kredyty na zakup pierwszego mieszkania w ramach programu Rodzina na Swoim, w tym roku muszą pożegnać się z dopłatami do rat. mk
W tym roku pierwszym beneficjentom programu Rodziny na Swoim upłynie ośmioletni okres, w którym korzystali z niższych rat kredytu hipotecznego. Jak bardzo ich sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu po zaprzestaniu rządowych dopłat?

Finansowe wsparcie w ramach programu Rodzina na Swoim (RnS) to dopłaty do oprocentowania udzielonych kredytów preferencyjnych. Te dopłaty stosowane są przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu. Ponieważ pierwsze umowy dotyczące tego rodzaju kredytów zostały zawarte w 2007 roku, w bieżącym roku dojdzie do skutku realizacja ostatniej państwowej dopłaty. O ile wzrośnie kolejna rata kredytu udzielanego w ramach RnS? Przedstawiciele BGK policzyli niedawno, że różnica, chociaż odczuwalna, nie powinna okazać się wielkim problemem. Według zaprezentowanych przez nich wyliczeń, przy przeciętnym kredycie w wysokości 174 tys. zł, zaciągniętym na 26 lat na zakup mieszkania o powierzchni 53,22 metrów kwadratowych, rata wzrośnie miesięcznie o 215–230 złotych. 

Równocześnie eksperci BGK słusznie zwracają uwagę na to, że kredytobiorcy, którzy nie będą odbierać już dopłat, mogą bez przeszkód renegocjować swoje zobowiązania w celu uzyskania lepszych warunków, a nawet przenieść cały kredyt do innego banku. Wskazują też, że wysokość rat jest mocno powiązana z wysokością stóp procentowych, a te w chwili obecnej są rekordowo niskie i tym samym odciążają budżety zadłużonych gospodarstw domowych.

Sprawdźmy więc, jak dużo kredytów w ramach Rodziny na Swoim zostanie „uwolnione" w bieżącym roku i w kolejnych latach. Na poniższym wykresie prezentujemy ich liczbę wynikającą z zawartych 8 lat wcześniej umów kredytowych. Widać na nim jak na dłoni, iż prawdziwa fala dopiero przed nami – w latach 2017–2020 r. każdego roku kolejnych kilkadziesiąt tysięcy rodzin będzie musiało pożegnać się z dopłatami do kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup pierwszego mieszkania. Zauważa Krzysztof Kołakowski z Grupy Emmerson S.A. – Istnieje bardzo duże ryzyko, iż odbędzie się to przy wyższym poziomie stóp procentowych niż ma to miejsce obecnie, a w konsekwencji zmiana ta najprawdopodobniej okaże się w przyszłości zdecydowanie bardziej bolesna.

Rodzina na Swoim bez dopłat do spłacanego kredytu hipotecznego

Prawdziwa fala dopiero przed nami – w latach 2017–2020 r. każdego roku kolejnych kilkadziesiąt tysięcy rodzin pożegna się z dopłatami do kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup pierwszego lokum. Jak zauważa Krzysztof Kołakowski z Grupy Emmerson S.A. – Istnieje bardzo duże ryzyko, iż odbędzie się to przy wyższym poziomie stóp procentowych niż ma to miejsce obecnie, a w konsekwencji zmiana ta najprawdopodobniej okaże się w przyszłości zdecydowanie bardziej bolesna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom