Spis treści
W czym robić sadzonki warzyw i kwiatów ?
Wiosną wiele warzyw siejemy na rozsady. Zwykle używamy do tego plastikowych doniczek – pojedynczych lub tak zwanych wielodoniczek. Można także wykorzystać różne domowe patenty, takie jak opakowania po serkach czy jogurtach. Wystarczy je dobrze umyć i zrobić dziurki w dnie.
Z takich doniczek, przed posadzeniem w ogrodzie, sadzonki oczywiście trzeba wyjąć. Wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia korzeni, ale ważniejsze jest to, że niektóre rośliny nie znoszą przesadzania. Po takim zabiegu i posadzeniu w ziemi ich korzenie długo regenerują się i początkowo słabiej rosną.
Jakie rośliny nie lubią przesadzania?
Do warzyw, które uprawiamy z rozsady, a które bardzo nie lubią przesadzania, należą wszystkie rośliny dyniowate, czyli:
Niektóre z nich można także siać od razu do gruntu, jednak wtedy musimy dłużej czekać na plony.
Jest też kilka roślin ozdobnych, którym przesadzanie nie służy. Należą do nich przede wszystkim:
- słoneczniki,
- groszek pachnący,
- nasturcje.
Wszystkie te kwiaty można też siać wprost do gruntu.
Dowiedz się więcej: Kiedy siać ogórki i jak zrobić zdrowe sadzonki? Sprawdź
W czym zrobić sadzonki ogórków i innych roślin, które nie lubią przesadzania?
Przy robieniu rozsad roślin, które źle znoszą przesadzanie, bardzo pomocne są doniczki, które są biodegradowalne – rozkładają się w ziemi. Należą do nich przede wszystkim:
- doniczki torfowe,
- doniczki papierowe.
Nieco mniej popularne są doniczki celulozowe i celulozowo-torfowe, które rozkładają się trochę dłużej. Taką doniczkę napełnia się ziemią, sieje w niej nasiona, podlewa (ustawmy je na tacy itp.), a kiedy nadchodzi termin sadzenia – czyli najczęściej połowa maja – wkopuje do ziemi razem z sadzonką. Zapewniają dobre warunki wzrostu sadzonek i odpada nam problem przesadzania roślin. W takich doniczkach można też zrobić również sadzonki innych roślin.
Gdzie kupić doniczki torfowe i ile kosztują?
Doniczki torfowe i papierowe są obecnie łatwo dostępne. Kupimy je w sklepach ogrodniczych, przez internet, wiosną bywają nawet w marketach i sklepach z różnymi akcesoriami do domu i ogrodu. Mogą być okrągłe lub kwadratowe, albo mieć formę „pakietu” czyli wielodoniczki. Najczęściej są sprzedawane po kilkanaście sztuk, a przykładowo komplet 22 doniczek o średnicy i wysokości 5 cm kosztuje niecałe 13 zł, za większe (8x10 cm) zapłacimy ok. 25 zł. Ceny są dość mocno zróżnicowane, w zależności od producenta i sprzedawcy, ale nie są wygórowane.
Domowe sposoby na ekologiczne doniczki. Rolki po papierze i wytłoczki po jajkach
Doniczki, które rozłożą się w ziemi i można je posadzić razem z sadzonką, można też zrobić domowym sposobem – z tekturowych rolek po papierze toaletowym. Wystarczy naciąć ich końce z jednej strony i założyć, jak w kartonowym pudełku, tworząc denko. Trzeba jednak wiedzieć, że rolki dość szybko rozmakają i rozpadają się, a jednocześnie mają niewielką średnicę – czyli mało ziemi, która ma wykarmić sadzonkę.
Niekiedy spotyka się też pomysł, by rośliny siać do wytłoczek po jajkach, ale tu również problemem jest ich wielkość. „Oczka” są stosunkowo płytkie i sadzonki roślin, które są bardziej „żarłoczne”, mogą mieć problem, żeby w nich dobrze rosnąć. A wymienione wyżej rośliny właśnie takie są.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?