Rekordowe polskie budynki. Poznaj 10 najciekawszych obiektów w Polsce

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Rekordowe polskie budynkiPałac Kultury i Nauki w Warszawie
Rekordowe polskie budynkiPałac Kultury i Nauki w Warszawie 123RF
Najwyższe, najstarsze, najciekawsze… Nasz kraj ma wiele wyjątkowych budowli. Dowiedz się więcej o rekordowych polskich budynkach.

Cudze chwalicie, swego nie znacie – głosi znane przysłowie. Każdy słyszał o Wieży Eiffla czy rzymskim Koloseum, ale gdy spytać o rekordowe polskie budynki, wiele osób nie wie, co odpowiedzieć. A przecież nasz kraj również ma swoje najwyższe, najwęższe, najstarsze czy najwyżej położone obiekty. Dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się o nich więcej, zebraliśmy ciekawostki na temat 10 najciekawszych, jedynych w swoim rodzaju nieruchomości w Polsce.

Rekordowe polskie budynki – rekordy związane z wysokością

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się budowlom wyjątkowym pod względem wysokości. Chodzi nie tylko o najwyższe budynki w Polsce, ale również te, które zbudowano bardzo wysoko nad poziomem morza. Jeśli chodzi o te rekordowe polskie budynki, warto wymienić:

  • Pałac Kultury i Nauki w Warszawie,
  • Sky Tower we Wrocławiu,
  • Kaplicę św. Wawrzyńca na Śnieżce,
  • Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu.

Poniżej podano informację na temat tego, jaki rekord dany budynek bije, a także zebrano ciekawostki na temat każdego z tych obiektów.

10. Najwyższy budynek w Polsce – Pałac Kultury i Nauki, 237 m

Pałac Kultury i Nauki – pamiątka po okresie PRL-u w samym centrum Warszawy – nie od dziś budzi wśród Polaków kontrowersje. Wielu domaga się wyburzenia go, inni zaś bronią wartości historycznej i architektonicznej budynku. Wszyscy są jednak zgodni co do tego, że strzelista wieża jest najwyższym budynkiem w kraju. Wraz ze wspornikiem antenowym, który stanowi integralną część iglicy, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie liczy sobie aż 237 m.

Sprawdź oferty mieszkań w Warszawie na stronie lub pobierz aplikację Gratki

Nie jest to jednak jedyny rekord związany z tym budynkiem. W 2000 roku na 42. piętrze Pałacu odsłonięto bowiem trzeci największy zegar w Europie – ma on aż 6 m średnicy. Jest to jednocześnie trzeci najwyżej położony zegar wieżowy na świecie. Z ciekawostek warto też wymienić piętro 43., na którym przez wiele lat gniazdowały sokoły wędrowne. Z kolei w piwnicach Pałacu mieszkają koty, którymi opiekuje się administracja budynku.

9. Najwyższy budynek mieszkalny – Sky Tower, 212 m

Jeśli chodzi o rekordowe polskie budynki, na uwagę zasługuje także wrocławski Sky Tower. To najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, jak również najwyższa budowla, jeśli mierzyć tylko wysokość do dachu, bez iglic. Ten sięgający 212 m kompleks biurowo-handlowo-mieszkalno-rekreacyjny powstał w latach 2007–2012 i składa się z trzech połączonych ze sobą budynków.

W Sky Tower dostępne są mieszkania do wynajęcia (w liczbie 240), jednak żeby tu zamieszkać, trzeba dysponować naprawdę dużymi kwotami. W zależności od standardu mieszkania – a wszystkie są luksusowymi apartamentami – za dobę wynajmu płaci się tu od 600 do 2000 zł.

8. Najwyżej położona budowla sakralna – Kaplica na Śnieżce, 1602 m n.p.m.

Niedaleko Karpacza, na szczycie Śnieżki, znajduje się najwyżej położona budowla sakralna w Polsce: Kaplica św. Wawrzyńca. Żeby obejrzeć ten skromny, okrągły budynek z drewna, trzeba wspiąć się aż na wysokość 1602 m n.p.m. Warto wspomnieć, że kaplica to zarazem najwyżej zlokalizowany zabytek sztuki barokowej – budowla pochodzi z 1681 roku.

Mimo swojego wieku kaplica wciąż jest aktywna. Co roku 10 sierpnia, czyli w dniu św. Wawrzyńca, odbywa się tu uroczysta msza, na którą zawsze tłumnie przybywają turyści. W pobliżu kaplicy znaleźć można Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne o ciekawej architekturze (charakterystyczne „dyski"), a po drugiej stronie granicy – najwyżej położoną pocztę w Czechach.

7. Najwyżej położony budynek w Polsce – obserwatorium na Kasprowym Wierchu, 1987 m n.p.m.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, zlokalizowane na szczycie Kasprowego Wierchu, to najwyżej położona budowla w Polsce – wznosi się ona aż 1987 m n.p.m. Obiekt powstał w latach 1936–1937 i od tamtego czasu wciąż spełnia swoją funkcję. Badacze prowadzą tu m.in. pomiary klimatologiczne oraz synoptyczne, jak również obserwacje zlodzenia, opadów i zagrożenia powodziowego.

Co ciekawe, nie zawsze był to najwyżej zlokalizowany budynek w kraju. Przed wybuchem drugiej wojny światowej tytuł ten przypadał Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznemu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na szczycie góry Pop Iwan, które położone było aż 2022 m n.p.m. Budynek ten kosztował tak dużo (1 mln ówczesnych złotych) i był tak drogi w utrzymaniu, że prasa nazywała go złośliwie „Białym Słoniem". W wyniku wojny obserwatorium popadło jednak w ruinę, a po jej zakończeniu wskutek zmiany granic znalazło się na terytorium Ukrainy.

Rekordowe polskie budynki – rekordy związane z długością

Inne rekordowe polskie budynki imponują swoją długością. Nie ma w Polsce co prawda obiektów tak imponujących jak wiedeński blok mieszkalny Karl-Marx-Hof, który w linii prostej mierzy 1100 m, jednak i nasze budowle robią wrażenie. Co ciekawe, nie jest wcale łatwo stwierdzić, który budynek w Polsce jest najdłuższy – podobnie jak w przypadku wysokości, wszystko zależy bowiem od przyjętych kryteriów. O tytuł ten mogą walczyć:

  • Falowiec w Gdańsku,
  • Przyczółek Grochowski w Warszawie.

Pierwszy z tych budynków ma największą długość w linii prostej, drugi zaś – największą długość całkowitą. W potocznej świadomości za najdłuższy budynek w Polsce uchodzi jednak Falowiec, ponieważ w przypadku warszawskiego budynku trudniej jest dostrzec jego imponujące rozmiary.

6. Najdłuższy blok mieszkalny w Polsce – Falowiec w Gdańsku, 860 m

O zlokalizowanym na Przymorzu w Gdańsku budynku zwanym Falowcem słyszał chyba każdy. Ten wybudowany w latach 1970–1973 blok mieszkalny ma bowiem aż 860 m długości. Wzdłuż jego imponującej bryły zlokalizowano aż trzy przystanki autobusowe, a sam budynek ma 10 pięter (plus parter i nadbudówki) i mieści 1792 mieszkania. Oficjalnie zameldowanych jest tu 3451 lokatorów, jednak jeśli uwzględnić również wynajem mieszkań, rzeczywista liczba mieszkańców może sięgać nawet 6000.

Sprawdź: Jak Polacy mieszkali przed wojną? Zobacz, jakie warunki mieszkaniowe panowały w II RP

Falowce, powstające w latach 60., 70. i 80. w całej Polsce, były interesujące nie tylko z uwagi na swoją długość i pojemność. Zastosowano w nich również zaskakujące dziś rozwiązania architektoniczne. Do większości mieszkań wchodzi się tu z otwartych galerii (korytarze zewnętrzne), zaś wszystkie balkony zlokalizowane są zawsze od strony południowej. Pierwotnie windy w falowcach zatrzymywały się tylko co 2–3 piętra. Dziś są one zmodernizowane, jednak większość z nich dociera tylko do przedostatniego piętra – resztę drogi mieszkańcy muszą pokonać po schodach.

5. Najdłuższy blok mieszkalny w Polsce – Przyczółek Grochowski w Warszawie, 1500 m

Przyczółek Grochowski w Warszawie, nazywany popularnie Pekinem lub Osiedlem Hansenów (od nazwiska pary architektów) powstał w latach 1969–1974 i jest najdłuższym blokiem mieszkalnym w Polsce, jeśli chodzi o długość całkowitą. Ma on bowiem aż 1500 m. Ponieważ jednak budynek ośmiokrotnie załamuje się pod kątem prostym i jest podzielony administracyjnie na 22 bloki, wydaje się krótszy niż w rzeczywistości.

Z tego samego powodu za najdłuższy budynek w Warszawie uchodzi inny obiekt – długi na 508 m w linii prostej blok zwany Jamnikiem. Ten zlokalizowany w dzielnicy Praga-Północ budynek powstał w latach 1971−1973 i mieści 430 mieszkań, w których żyje ponad 1200 osób.

Rekordowe polskie budynki. Poznaj 10 najciekawszych obiektów w Polsce

Fot. kaboompics

Rekordowe polskie budynki – rekordy związane z wiekiem i wymiarami

Jeśli chodzi o rekordowe polskie budynki, kolejną grupę stanowią budowle imponujące niezwykłymi rozmiarami i sędziwym wiekiem. Trudno jest oczywiście dokładnie ocenić, które obiekty w Polsce są najstarsze, w większości przypadków nie znamy bowiem dokładnej daty ich powstania. Podobnie trudne byłoby udzielenie odpowiedzi na pytanie, jaki budynek w Polsce jest największy – wszystko zależy bowiem od tego, co i jak będziemy mierzyć. Poprzestańmy więc na obiektach, co do których wątpliwości nie ma. Są to:

  • wiekowa kamieniczka przy ul. Świętego Krzyża 23 w Krakowie,
  • rekordowo wąski Dom Kereta w Warszawie.

Pierwszy z tych obiektów to prawdopodobnie najstarszy budynek mieszkalny w kraju, zaś drugi jest instalacją artystyczną o niespotykanych rozmiarach, w której jednakowoż da się mieszkać.

4. Najstarszy budynek mieszkalny – kamieniczka w Krakowie, ok. 700 lat

Najprawdopodobniej najstarszym budynkiem mieszkalnym w Polsce jest bezimienna, jednopiętrowa kamieniczka, zlokalizowana przy ul. Świętego Krzyża 23 w Krakowie. Ten pełniący dziś funkcję plebanii pobliskiego Kościoła Św. Krzyża obiekt ma około 700 lat. Wczesnogotycka budowla zbudowana jest z kamienia oraz cegły i pierwotnie pełniła również funkcję obronną, stanowiąc część fortyfikacji średniowiecznego Krakowa.

Jeszcze więcej lat mają najstarsze budowle sakralne w Polsce. Tu trudno ustalić, któremu budynkowi przypada zaszczyt bycia najbardziej wiekowym, wiadomo jednak, że ogółem najstarsze zachowane obiekty tego typu pochodzą z X–XII wieku. Należą do nich m.in. Kościół św. Andrzeja w Krakowie, Kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu, Rotunda Św. Mikołaja w Cieszynie i opactwo cystersów w Lubiążu.

3. Najwęższy dom w Polsce – Dom Kereta w Warszawie, 92 cm

Najwęższy budynek w Polsce można znaleźć – choć z pewnym trudem – w Warszawie. To wciśnięta między blok przy Chłodnej 22 i kamienicę przy Żelaznej 74 instalacja artystyczna nazwana Domem Kereta. W najszerszym miejscu ma on tylko 152 cm, a w najwęższym – jedynie 92 cm. Niezwykły trzypiętrowy obiekt zbudowany został w 2012 roku jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta oraz miejsce działań kulturalnych.

Ciekawa i poruszająca jest też historia powstania budynku. Obiekt znajduje się w miejscu, w którym w czasie drugiej wojny światowej znajdowała się kładka łącząca dwie części warszawskiego getta. W getcie tym uwięziona była w tym czasie rodzina Kereta. Żeby przetrwać, ojciec pisarza przez wiele miesięcy ukrywał się w pomieszczeniu tak ciasnym, że nie można w nim było stać ani leżeć. Dom Kereta nawiązuje zatem swoimi rozmiarami do tej tragicznej historii.

Rekordowe polskie budynki – rekordy cenowe

Ostatnie rekordowe polskie budynki w tym zestawieniu to obiekty, które imponują przede wszystkim zawrotnymi cenami. To, jakie mieszkania czy domy uchodzą za najdroższe w Polsce, stale się oczywiście zmienia – w samym 2018 roku sprzedano tak wiele luksusowych apartamentów za miliony złotych, że „najdroższym mieszkaniem w Polsce" ogłaszano w różnych momentach kilka różnych lokali. Z pewnością jednak na uwagę zasługują:

  • apartament w budynku Złota 44 w Warszawie,
  • willa w Piasecznie pod Warszawą.

Obiekty te bez wątpienia należą do najdroższych w kraju. Zabrakło natomiast w zestawieniu obiektów najtańszych – w serwisach ogłoszeniowych można bowiem znaleźć tysiące ofert mieszkań i domów na sprzedaż za np. 1 zł czy nawet 0 zł. Nie znaczy to oczywiście, że budynki te można otrzymać za darmo, zazwyczaj bowiem w ogłoszeniu kryje się jakiś haczyk.

2. Najdroższe mieszkanie na sprzedaż – Złota 44 w Warszawie, 11 mln zł

Najdroższym mieszkaniem, jakie w 2018 roku sprzedano w Polsce, był luksusowy lokal w apartamentowcu Złota 44. Ten ponad 240-metrowy lokal oferuje nabywcy wszelkie możliwe wygody, a do tego w prestiżowym budynku zlokalizowanym w samym centrum stolicy można korzystać m.in. z 24-metrowego basenu, sauny, centrum spa i klubu fitness. Choć dokładną cenę apartamentu objęto tajemnicą, podobnie jak dokładną lokalizację mieszkania i tożsamość nowego właściciela, wiadomo, że lokal sprzedano za blisko 11 mln zł.

Warto dodać, że wieżowiec Złota 44 sam w sobie także jest rekordowym obiektem. Ten 192-metrowy budynek o 52 piętrach to najwyższy apartamentowiec w Unii Europejskiej. Zmieściły się tu 278 luksusowe mieszkania. Każde z nich ma średnio 120 mkw., zaś przeciętna cena metra kwadratowego wynosi tu 7000 euro. Apartamenty są wyposażone w system komputerowego sterowania m.in. oświetleniem, ogrzewaniem, żaluzjami oraz klimatyzacją.

1. Najdroższy dom w Polsce – willa w Piasecznie, 105 mln zł

Najprawdopodobniej najdroższy dom w Polsce wystawiono na sprzedaż w 2009 roku za kwotę 105 mln zł. Zbudowana w okolicach podwarszawskiego Piaseczna rezydencja byłego kierowcy rajdowego imponuje jednak nie tylko ceną. Budynek ma 3000 mkw. powierzchni, 8 łazienek, na jednym piętrze 8 pokoi o metrażu 40–90 mkw., 170-metrowy hol z ważącym 1,5 tony kryształowym żyrandolem, 100-metrową bibliotekę, pozłacane klamki, mahoniową stolarkę drzwiową i okienną, podłogi z drewna egzotycznego i włoskie meble na zamówienie.

Zobacz: Najdroższy dom w Polsce i najdroższy dom na świecie [ZDJĘCIA]

Równie imponujący jak sama posiadłość jest ogród o powierzchni 12 000 mkw. Znaleźć w nim można m.in. sztuczną rzekę, staw z wysepką, sprowadzane z odległych krajów rośliny i architekturę ogrodową przypominającą dzieła sztuki. Niestety, luksusowa posiadłość okazała się zbyt droga nawet dla zamożnych polskich nabywców – przez cały okres sprzedaży nie znalazł się nikt chętny, by ją kupić, a gdy willą zainteresowały się media, jej właściciel szybko wycofał ogłoszenie. 

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom