Im młodsze drzewa, tym mniej odporne i bardziej podatne na raka bakteryjnego. Ta choroba dotyka przeważnie czereśnię, wiśnię, morelę, brzoskwinię, rzadziej – jabłoń i gruszę. Śliwy są bardziej odporne, chociaż i je dopada czasem rak. Zdarza się, że rak bakteryjny dotyka również krzaki pomidorów.
Radzimy: Jak bez użycia chemii chronić rośliny ogrodowe
Objawy raka bakteryjnego
Najpierw kwiaty i pędy drzew owocowych robią się brązowe, brunatne. Zasychają i się łamią. Bakterie rakotwórcze, które usadowiły się w kwiatach, powoli przemieszczają się do wnętrza gałęzi. – Potem zakażenie rozprzestrzenia się na całe drzewo – podkreśla Jarosław Mikietyński, ogrodnik z Bydgoszczy. – Pojawia się specyficzny wyciek. To galaretowata, pomarańczowa substancja żywiczna. Ciągnie się jak guma. Wypływa spod pęknięć kory.
One też szkodzą: Mszyce na roślinach ogrodowych
Po pewnym czasie na drzewie widać ubytki w korze, pąkach kwiatowych i innych częściach drzewa. To tzw. zrakowacenia. Liście pod wpływem działania zarazy jeszcze bardziej żółkną i brunatnieją, nawet czarnieją. Pojawiają się na nich plamy, często wodniste i tłuste. Ich rozmiary są coraz większe, aż plamy się zlewają na całej powierzchni liścia. Z czasem liście, pozbawione soków, kruszą się i łamią jeszcze bardziej. Bywa, że w okolicach plam występuje czerwona lub kremowa obwódka. Może rozwijać się zgnilizna. Zamierają duże części korony.
Walka z rakiem w początkowym stadium choroby
Walka z rakiem bakteryjnym zależy od stopnia zaawansowania choroby. – Jeżeli jest to początkowe stadium, czyli kwiaty zaczynają zasychać, ale nie ma ubytków na pozostałych częściach rośliny i nie widać wyciekającego płynu, najlepiej wyciąć kwiaty oraz zainfekowane pędy i je od razu spalić. One nie nadają się na kompost. Miejsca ran należy posmarować pastą czy maścią ogrodniczą, wzbogaconą preparatem grzybobójczym – tłumaczy ogrodnik. – Ta maść sprawi, że rana szybciej się zabliźni.
Przeczytaj poradnik:ABC kompostowania
Inny sposób to posmarowanie miejsc po ranach farbą emulsyjną, najlepiej białą, z dodatkiem środków miedziowych.
Zwalczanie raka w zaawansowanym stopniu choroby
Gdy jednak rak obejmuje już korę, liście oraz pozostałe części drzewa, jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się zakażenia jest wycięcie całego drzewa. Nie ma rozwiązania na zwalczenie choroby, gdy ta już się pojawi. Tutaj żadne cięcia ani środki chemiczne nic nie poradzą, ponieważ brakuje skutecznych środków bakteriobójczych.
Zabiegi profilaktyczne
Warto natomiast stosować opryski zapobiegawcze, a więc przed ewentualnym pojawieniem się raka bakteryjnego. Zabieg wykonuje się zazwyczaj w okresie nabrzmiewania pąków, a także kwitnienia i opadania liści. Są to preparaty zawierające w swoim składzie fungicydy miedziowe. Trzeba opryskać nie tylko drzewa, które potencjalnie rak mógłby zaatakować, ale również inne rośliny znajdujące się w ich sąsiedztwie.
Warto wiedzieć: Jak radzić sobie z letnimi szkodniki w ogrodzie
W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży drzewek i krzewów posiadających guzy i spore pęknięcia kory. Te defekty mogą oznaczać zainfekowanie rakiem bakteryjnym.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?