W związku z licznymi pytaniami Czytelników na temat sposobu działania rady nieruchomości rozmawiamy z Erykiem Wilkońskim, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Bocianek w Kielcach o tym, jak funkcjonują rady nieruchomości w spółdzielniach.
Czym jest rada nieruchomości?
To czwarty obok walnego zgromadzenia, zarządu i Rady Nadzorczej organ spółdzielni. Nieruchomość nie jest rozumiana tu wyłącznie jako pojedynczy budynek – w skład nieruchomości może wchodzić kilka bloków.
Radę wybierają mieszkańcy – członkowie spółdzielni – którzy należą do danej nieruchomości. W jaki sposób?
Poprzez głosowanie na zebraniu, którego termin jest wcześniej ustalony i znany mieszkańcom. Informacje o wyborze rady pojawiają się bowiem z wyprzedzeniem na tablicach ogłoszeń w spółdzielni, w blokach czy też na stronie internetowej.
Na takie spotkania często jednak przychodzi niewiele osób...
Tak, to prawda. Zdarza się, że pojawią się nawet 2-3 osoby i to one wchodzą w skład rady. Warto, aby członkowie spółdzielni bardziej interesowali się takimi zebraniami, bo w końcu wybierają na nich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich interesy.
Jakie funkcje pełni rada nieruchomości?
Przede wszystkim jest w stałym kontakcie z zarządem, który informuje o bieżących problemach i potrzebach mieszkańców danej nieruchomości. Przedstawiciele rady doradzają na przykład, jaki remont jest pilniejszy, czy lepiej pomalować klatkę schodową, czy może lepiej drzwi. Razem z zarządem uzgadniają plany remontu budynków i to, co należy wykonać w pierwszej kolejności.
Czasami docierają do nas sygnały mieszkańców, którzy nie są zadowoleni z tego, jak przeprowadzane są prace w ich blokach i narzekają na członków rady. Co powinni w takich sytuacjach zrobić?
Co prawda nie miałem jeszcze takiego przypadku, ale członków rady nieruchomości można odwołać. Musi o tym zadecydować większość członków spółdzielni, zamieszkujących w obrębie danej nieruchomości. Można to zrobić na przykład poprzez zebranie podpisów.
Członkowie rady nie otrzymują wynagrodzenia...
Nie. Taka działalność ma charakter społeczny.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?