Rada nieruchomości – wyjaśniamy czym jest i jak działa

(IMO)
Eryk WilkońskiEryk Wilkoński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Bocianek w Kielcach wyjaśnia, czym zajmują się rady nieruchomości.
Eryk WilkońskiEryk Wilkoński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Bocianek w Kielcach wyjaśnia, czym zajmują się rady nieruchomości. Aleksander Piekarski
Czym jest rada nieruchomości, jaki jest zakres obowiązków jej członków? Czy przedstawicieli rady można odwołać?

W związku z licznymi pytaniami Czytelników na temat sposobu działania rady nieruchomości rozmawiamy z Erykiem Wilkońskim, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Bocianek w Kielcach o tym, jak funkcjonują rady nieruchomości w spółdzielniach. 

Czym jest rada nieruchomości?

To czwarty obok walnego zgromadzenia, zarządu i Rady Nadzorczej organ spółdzielni. Nieruchomość nie jest rozumiana tu wyłącznie jako pojedynczy budynek – w skład nieruchomości może wchodzić kilka bloków.

Radę wybierają mieszkańcy – członkowie spółdzielni – którzy należą do danej nieruchomości. W jaki sposób?

Poprzez głosowanie na zebraniu, którego termin jest wcześniej ustalony i znany mieszkańcom. Informacje o wyborze rady pojawiają się bowiem z wyprzedzeniem na tablicach ogłoszeń w spółdzielni, w blokach czy też na stronie internetowej.

Na takie spotkania często jednak przychodzi niewiele osób...

Tak, to prawda. Zdarza się, że pojawią się nawet 2-3 osoby i to one wchodzą w skład rady. Warto, aby członkowie spółdzielni bardziej interesowali się takimi zebraniami, bo w końcu wybierają na nich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich interesy.

Jakie funkcje pełni rada nieruchomości?

Przede wszystkim jest w stałym kontakcie z zarządem, który informuje o bieżących problemach i potrzebach mieszkańców danej nieruchomości. Przedstawiciele rady doradzają na przykład, jaki remont jest pilniejszy, czy lepiej pomalować klatkę schodową, czy może lepiej drzwi. Razem z zarządem uzgadniają plany remontu budynków i to, co należy wykonać w pierwszej kolejności.

Czasami docierają do nas sygnały mieszkańców, którzy nie są zadowoleni z tego, jak przeprowadzane są prace w ich blokach i narzekają na członków rady. Co powinni w takich sytuacjach zrobić?

Co prawda nie miałem jeszcze takiego przypadku, ale członków rady nieruchomości można odwołać. Musi o tym zadecydować większość członków spółdzielni, zamieszkujących w obrębie danej nieruchomości. Można to zrobić na przykład poprzez zebranie podpisów.

Członkowie rady nie otrzymują wynagrodzenia...

Nie. Taka działalność ma charakter społeczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom