Rachunki za gaz i energię to duże obciążenie dla polskich rodzin

Emmerson S.A.
Opłaty za mediaOpłaty za media to duże obciążenie dla rodzin mieszkających w Polsce.
Opłaty za mediaOpłaty za media to duże obciążenie dla rodzin mieszkających w Polsce. mk
Nominalne opłaty za media dla polskich gospodarstw domowych nie są wysokie na tle Unii Europejskiej. Zupełnie innych wniosków dostarcza porównanie analogicznych opłat z uwzględnieniem różnic w poziomie cen i wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi krajami.

Porównanie wysokości opłat z poziomem płac prowadzi do wniosku, że rachunki za media są bardzo dużym obciążeniem dla polskich rodzin.

Gospodarstwa domowe w naszym kraju płacą stosunkowo niewiele za energię elektryczną oraz gaz na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej. Przeliczony na unijną walutę całkowity koszt zakupu 100 kWh energii elektrycznej wynosi w naszym kraju 15,3 Euro, podczas gdy średnia dla całej Wspólnoty wynosi 19,7 Euro. W przypadku ceny gazu Polacy płacą 5,8 Euro przy średniej unijnej 7,2 Euro.

Porównanie cen mediów z zarobkami

Warto jednak porównać ceny energii elektrycznej oraz gazu z uwzględnieniem tzw. standardu siły nabywczej (z ang. Purchasing Power Standard czyli PPS). Standard siły nabywczej to sztuczna waluta, której jednostka pozwala na zakup sztywno ustalonego koszyka towarów i usług w różnych krajach w tym samym czasie. Dzięki niej wyeliminowane zostają różnice pomiędzy krajami w zakresie cen, a samo porównywanie krajów nabiera realnego uzasadnienia.

Po uwzględnieniu standardu siły nabywczej rachunki za media w Polsce stają się jednymi z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Wyrażony w PPS koszt energii elektrycznej w naszym kraju wynosi 25,9 przy średniej dla całej Unii Europejskiej 19,7. Dla porównania w Wielkiej Brytanii zakup energii elektrycznej jest tańszy o 40 proc., a we Francji nawet o 50 proc. w porównaniu do Polski. Nawet w przypadku sąsiadujących z nami Czechów zbliżony koszt prądu w Euro przekłada się na o prawie 20 proc. niższą cenę po uwzględnieniu standardu siły nabywczej.

Analogicznych wniosków dostarcza porównanie cen gazu. Faktyczny koszt z tego tytułu dla polskiego gospodarstwa domowego jest o ponad 30 proc. wyższy niż wynosi średnia unijna i aż o 80 proc. wyższy niż w Wielkiej Brytanii. 

Koszt zakupu energii elektrycznej dla gospodarstw domowych (100 kWh) 

Rachunki za gaz i energię to duże obciążenie dla polskich rodzin

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych Eurostatu

Koszt zakupu gazu dla gospodarstw domowych (100 kWh) 

Rachunki za gaz i energię to duże obciążenie dla polskich rodzin

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych Eurostatu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom