Przydomowe oczyszczalnie biologiczne to opłacalna inwestycja?

ewk
Oczyszczalnia biologiczna to system oczyszczania ścieków stworzony w trosce o środowisko naturalne.Koszt montażu oczyszczalni biologicznej jest znacznie wyższy niż podłączenie do kanalizacji zbiorczej czy koszt montażu szamba a nawet oczyszczalni drenażowej. Ale w ogólnym rozrachunku, kiedy weźmiemy pod uwagę również koszty eksploatacyjne, uzyskujemy wyniki korzystniejsze. Już przed upływem trzech lat, oczyszczalnia biologiczna okazuje się bardziej opłacalna niż szambo (betonowe czy szczelne) a po dalszych dwóch latach także od przyłączenia do kanalizacji zbiorczej.
Oczyszczalnia biologiczna to system oczyszczania ścieków stworzony w trosce o środowisko naturalne.Koszt montażu oczyszczalni biologicznej jest znacznie wyższy niż podłączenie do kanalizacji zbiorczej czy koszt montażu szamba a nawet oczyszczalni drenażowej. Ale w ogólnym rozrachunku, kiedy weźmiemy pod uwagę również koszty eksploatacyjne, uzyskujemy wyniki korzystniejsze. Już przed upływem trzech lat, oczyszczalnia biologiczna okazuje się bardziej opłacalna niż szambo (betonowe czy szczelne) a po dalszych dwóch latach także od przyłączenia do kanalizacji zbiorczej. ewk
Wszędzie tam gdzie nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji zbiorczej lub nie chcemy montować szamba możemy zainstalować przydomową oczyszczalnię biologiczną.

Oczyszczalnia biologiczna to najnowocześniejszy i bezpieczny system oczyszczania ścieków stworzony
w trosce o środowisko naturalne. Ścieki uzyskane w tych urządzeniach najczęściej nadają się do bezpośredniego odprowadzenie ich w stanie oczyszczonym do środowiska: do gruntu (poprzez drenaż, studzienkę) lub wprost do rowu, rzeki czy ogrodu.

Zobacz również: Wykorzystanie wody ściekowej w gospodarstwie domowym 

Zasada działania oczyszczalni biologicznych

Do oczyszczalni powinny być odprowadzane ścieki socjalno-bytowe z gospodarstwa domowego (kuchni, łazienki, wc oraz innych pomieszczeń mieszkalnych). Nie powinny do niej trafiać wody opadowe, powierzchniowe (z dachów, podjazdów, chodników itp.), woda z basenów i innych zbiorników o objętości większej niż 1 m³ oraz substancje chemiczne.

Podstawą  oczyszczania jest udział w tym procesie złoża biologicznego. Zawarte w nim mikroorganizmy (bakterie) żywią się związkami organicznymi obecnymi w ściekach. Do procesu oczyszczania nie są potrzebne żadne substancje chemiczne.

Proces składa się z dwóch podstawowych faz:

  1. oczyszczanie mechaniczne – usunięciu grubszych zawiesin organicznych i mineralnych oraz ciał pływających,
  2. oczyszczanie biologiczne przez bakterie tlenowe i mikroorganizmy (przy równoczesnym intensywnym napowietrzaniu ścieków).

Ten dwufazowy proces sprawia, że skuteczność biologicznych oczyszczalni w neutralizacji ścieków jest bardzo wysoka czyli uzyskujemy dzięki nim efekty, jakie trudno osiągnąć, gdy korzysta się z innych urządzeń. Najnowsze zespoły urządzeń pozwalają osiągnąć skuteczność redukcji dla BZT5 w granicach 95 – 99 proc.*

*) BZT5 – Biochemiczne Zapotrzebowanie na Tlen (z angielskiego BOD – Biochemical Oxygen Demand) parametr używany w inżynierii środowiska, umowny wskaźnik określający biochemiczne zapotrzebowani
tlenu, czyli ilość tlenu wymaganą do utlenienia związków organicznych przez mikroorganizmy
(bakterie aerobowe), im wyższa wartość BZTn tym większe zanieczyszczenie (ilość związków
organicznych).

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość zainstalowania oczyszczalni biologicznej nawet w przypadku występowania względnie ciężkich warunków glebowych.

Opłacalność przydomowych oczyszczalni biologicznych

Koszt zamontowania oczyszczalni biologicznej jest znacznie wyższy niż podłączenie domu do kanalizacji zbiorczej, budowania szamba, czy oczyszczalni drenażowej. Ale w ogólnym rozrachunku, biorąc pod uwagę również koszty codziennej eksploatacji, będziemy mieć spore korzyści. Jak duże? Już przed upływem trzech lat od uruchomienia, oczyszczalnia biologiczna będzie bardziej opłacalna niż betonowe szambo. Po dalszych dwóch latach użytkowania okaże się tańsza od przyłączenia domu do kanalizacji zbiorczej.

Oczyszczalnia ma niskie koszty eksploatacji w ciągu roku (około 150 zł). Do prawidłowego działania potrzebuje tylko biopreparatów i wybrania nagromadzonego osadu – raz na kilka miesięcy.

Wydatki na nowoczesną oczyszczalnię mogą być znacznie mniejsze, jeśli uda się skorzystać z pieniędzy, jakie proponuje program „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego". Jest to prowadzony od kilku lat program ekologiczny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O przystąpienie do tego programu i dofinansowanie budowy oczyszczalni (do 40 proc. poniesionych kosztów) można się starać w oddziałach wojewódzkich NFOŚiGW. Dotacje mogą dostać osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w domu i są właścicielem lub użytkownikiem nieruchomości, na której będzie stawiana oczyszczalnia ścieków.
Według cenników producentów, biologiczna oczyszczalnia dla 4-7 domowników kosztuje od 7 do 14 tys. zł. W ceny tych najdroższych jest zazwyczaj doliczony dowóz urządzeń i ich montaż na działce (od 1 do 4 tys. zł).
Wydatki na przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków to dobra inwestycja w zdrowie: nasze, dzieci i wnuków. 

Montaż przykładowej przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków - wideo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na regiodom.pl RegioDom