Spis treści
Co to jest lista ZUM?
Lista ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów) to zestawienie pomp ciepła, kotłów na pellet rekuperatorów oraz materiałów izolacyjnych, które spełniają kryteria programu Czyste Powietrze. Nadzór nad listą sprawuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB).
Lista ZUM to swego rodzaju wskazówka dla osób starających się o wsparcie finansowe w ramach programu Czyste Powietrze. Zawiera informacje o urządzeniach zgodnych z obowiązującymi standardami, które kwalifikują się do dotacji. Lista ta jest regularnie aktualizowana o nowe produkty, dlatego warto śledzić jej zmiany. Korzystanie ze spisu urządzeń jest bezpłatne – nie trzeba się także logować, aby móc przejrzeć dostępne urządzenia.
Czy lista ZUM jest obowiązkowa?
Jedną z najważniejszych zmian w programie Czyste Powietrze będzie zaostrzenie wymogów dotyczących urządzeń grzewczych, które dostały dofinansowanie. Od 22.04.2024 r. każdy producent pomp ciepła lub kotłów na pellet zainteresowany sprzedażą swoich urządzeń osobom korzystającym z ww. programu, będzie musiał uzyskać wpis na listę ZUM.
Dotacja w ramach Czystego Powietrza będzie dostępna jedynie dla urządzeń znajdujących się na liście ZUM. W związku z tym, jeśli beneficjent złoży wniosek o dotację po 22.04. br. będzie musiał wybrać urządzenie zapisane na tej liście. Kosztem kwalifikowanym w ramach programu będą mogły być wyłącznie pompy ciepła wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów. Osoba kupująca pompę ciepła poza programem dotacyjnym nie musi korzystać z obowiązkowego spisu pomp i kotłów.
Jakie piece kwalifikują się do programu Czyste Powietrze?
Wszystkie pompy ciepła i kotły na pellet, które chcą figurować na liście ZUM, muszą uzupełnić swoją dokumentację o raport z badań przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na obszarze UE lub EFTA. Wyniki tych badań muszą być zgodne z danymi zawartymi w karcie produktu oraz etykiecie energetycznej danego urządzenia.
Okres przejściowy trwa do 13.06 br., podczas którego producenci i dystrybutorzy będą mogli uzupełnić dokumentację zgodnie ze zmianami w programie. Beneficjenci mogą składać wnioski, jednak z decyzją o wyborze urządzenia grzewczego objętego zmianami warto zaczekać do 14.06. br.
Dowiedz się także: Czy Unia Europejska zakaże pelletu? Ta kwestia nurtuje osoby mające piec na biomasę. Wyjaśniamy wątpliwości
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?