Przegląd kominiarski – kiedy go wykonywać i ile kosztuje taka usługa

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Przegląd kominiarskiTo żaden wymysł, a prawo stanowi o częstotliwości wykonywania przeglądów kominiarskich.
Przegląd kominiarskiTo żaden wymysł, a prawo stanowi o częstotliwości wykonywania przeglądów kominiarskich. Daniel Polak/nto
Przegląd kominiarski jest nie tylko obowiązkiem ustanowionym przez prawo, który ma uprzykrzać ludziom życie. Jest on wykonywany dla bezpieczeństwa lokatorów. Na czym polega?

Dzięki sprawnie działającemu systemowi kominowemu odbywa się prawidłowa cyrkulacja powietrza. Uciążliwe i szkodliwe związki eliminowane są z powietrza. Gdy komin nie jest regularnie czyszczony, praca przewodów, jak i całego systemu, zostaje zaburzona. W efekcie nie następuje odpowiednia wymiana powietrza. Może dojść do tragedii, w skrajnych przypadkach nawet do zaczadzenia.

Poczytaj więcej: Jak uniknąć zatrucia czadem 

Na czym polega przegląd kominiarski

Przegląd kominiarski nie polega, jak niektórzy uważają, na sprawdzeniu stanu komina i zajrzeniu do jego środka. To dosyć złożone zadanie. Przeprowadza je kominiarz, jednak kominiarz kominiarzowi nierówny. Warto zlecić tę kontrolę mistrzowi kominiarskiemu lub kominiarzowi, który należy do Korporacji Kominiarzy Polskich. To osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, popartymi stosownymi dokumentami oraz wiedzą.

Kominiarz musi przeprowadzić badania techniczne przewodów kominowych, zarówno dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych. Pod uwagę bierze drożność i bieg kanałów oraz ich szczelność. Sprawdza miejsca wylotów (ujścia) komina. Istotna jest też kontrola podłączeń przewodów do poszczególnych lokali.

Samo sprawdzenie komina to nie koniec

Jeśli okaże się, że system źle działa, kominiarz powinien zdiagnozować usterki dotyczące komina czy kanałów. Kolejne zadanie dla fachowca stanowi przeczyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych. W tym przypadku kominiarz używa specjalnego sprzętu. Na koniec sporządzany jest protokół przeglądu kominiarskiego. Pod protokołem podpisuje się kominiarz (wykonawca prac) oraz właściciel domu (odbiorca prac).

Jak często wołać kominiarza

Fakt, że przegląd kominiarski został zaliczony (jest ocena pozytywna), nie zwalnia właścicieli domów czy zarządców budynków wielorodzinnych od kolejnych tego typu kontroli. To żaden wymysł, a prawo stanowi o częstotliwości wykonywania przeglądów kominiarskich. Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane, powinny być one realizowane przynajmniej raz na rok.

Bez względu na stan instalacji kominowych, trzeba też zadbać o czyszczenie przewodów. Do czyszczenia wentylacyjnych najlepiej wołać kominiarza raz na rok. Jeśli chodzi o przewody spalinowe – raz na pół roku. Gdy są to przewody dymowe, to raz na około 3 miesiące.

Brak przeglądu kominiarskiego a odszkodowanie od ubezpieczyciela

Jeżeli dojdzie – odpukać – do nieszczęścia, np. pożaru, a wcześniej nie było przeprowadzanych regularnych przeglądów kominiarskich, sprawa się komplikuje. Firma ubezpieczeniowa może nie  (bo ma wówczas takie prawo) wypłacić odszkodowania z uwagi na to, że brakowało okresowych tego typu kontroli. Kto nie zlecił przeprowadzenia kontroli kominiarzowi, może zostać ukarany przez inspektora nadzoru budowlanego. 

Warto wiedzieć: Grzej z głową, żebyś nie spłonął 

 

Ile kosztuje przegląd kominiarski

Podajemy stawki dotyczące domów jednorodzinnych. Kominiarz sprawdzi stan techniczny i przeczyści przewody kominowe za minimum 80 złotych. Kontrola stanu technicznego, czyszczenie przewodów kominowych połączone dodatkowo z badaniem szczelności instalacji gazowej kosztuje przeważnie przynajmniej 180 złotych. Udrożnienie zatkanego przewodu kominowego to wydatek rzędu około 130 złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom