Prysznic ogrodowy – idealne rozwiązanie na upalne dni

Artykuł sponsorowany
Prysznic ogrodowy w kształce konewkiPrysznic ogrodowy – idealne rozwiązanie na upalne dni
Prysznic ogrodowy w kształce konewkiPrysznic ogrodowy – idealne rozwiązanie na upalne dni Jula.pl
Prysznic jest urządzeniem, które powoli staje się standardem, jeśli chodzi o ogrodowe wyposażenie. To doskonały sposób na szybkie ochłodzenie się w upalne dni. Może się on okazać też pomocny podczas wykonywania prac ogrodowych.

Tego typu sprzęt możemy wykonać samodzielnie lub zaopatrzyć się w gotowy model. Garść przydatnych informacji na ten temat – poniżej. 

Prace należy rozpocząć od ustalenia miejsca, w którym ma zostać ustawiony nasz prysznic ogrodowy. To ważne także ze względu na połączenie ze źródłem poboru wody. Powinien on posiadać także swój odpływ tak, aby woda mogła spłynąć i swobodnie wsiąknąć w ziemię. Doskonale do tego celu sprawdzi się delikatne, ustronne wzniesienie terenu.

Skąd brać wodę do prysznica ogrodowego?

Miejsce, w którym ustawimy prysznic nie może się znajdować w zbyt dużej odległości od źródła wody. Zwykle jest to kran z wodą, którą stosujemy do podlewania grządek. Stamtąd możemy ją odprowadzić z pomocą węża ogrodowego. Warto tu jednak zastanowić się nad tym, czy wystarczy nam wyłącznie zimna woda. Jeżeli potrzebować będziemy również ciepłej, niezbędne będzie podpięcie go do kranu ciepłą wodą, który zwykle zlokalizowany jest wewnątrz domu. Możemy to zrobić przez uchylone okno lub, co jest nieco bardziej inwazyjne, lecz w dłuższej perspektywie czasu – znacznie bardziej praktyczne – wywiercić otwór w murze i wykonać stałą instalację.

Gdy nie mamy możliwości doprowadzenia wody do prysznica ogrodowego, możemy posłużyć się wersją turystyczną, do której dostarczymy ją w pojemniku. Tradycyjny natrysk, stojący na nóżkach lub wbijany w grunt, to jednak rozwiązanie znacznie bardziej komfortowe w użytku.

Ciekawą propozycją jest prysznic solarny wyposażony w mieszacz wody, kolektor słoneczny oraz zbiornik, do którego doprowadza się zimną wodę. Kolektor podgrzewa tutaj wodę do temperatury około 60 stopni Celsjusza, a później łączy w mieszaczu ciepłą oraz zimną. To ciekawa propozycja, lecz niezbyt efektywna – nie możemy liczyć na to, że wszyscy członkowie rodziny będą w stanie wziąć pod nim prysznic za jednym razem.

Samodzielna budowa prysznica ogrodowego

Do budowy takiego prysznica potrzebować będziemy kranu prysznicowego ze stali szlachetnej, węża do podłączenia kranu, około 70 impregnowanych drewnianych pali (ich łączna długość powinna wynosić około 2,5 metra – jest to jednak uzależnione od tego, jaką wysokość ma mieć nasz prysznic), płyty z kamienia naturalnego, około 0,4 metra sześciennego żwiru na drenaż i taką samą ilość piasku pod bruk do układania płyn, około 40 metrów drutu ogrodzeniowego cynkowanego oraz narzędzi takich, jak młot gumowy, piła, szpadel i wiertarko – wkrętarka.

W miejscu, w którym ma się znajdować prysznic, układamy płyty z kamienia naturalnego, a następnie, przy pomocy szpadla, zaznaczamy kontur powierzchni prysznica. Podczas określania powierzchni oraz kształtu warto skupić się na tym, by wejście do niego było odpowiednio szerokie, a on sam – wygodny w użyciu. Najlepiej gdyby miał owalny kształt z lekko przesuniętym wejściem, co zapewni użytkownikom poczucie prywatności podczas kąpieli.

Kolejny etap, to wykopanie ziemi na głębokości około 20 centymetrów wewnątrz zaznaczonego szpadlem konturu prysznica i wysypanie jej równomiernie warstwą przygotowanego żwiru. Następnie przykrywamy ją warstwą piasku i wyrównujemy powierzchnię.

Kiedy podłoże jest już gotowe, układamy płyty, łącząc ze sobą mniejsze z większymi i zostawiając pomiędzy nimi około 5–10 centymetrów odstępu. Dociskamy je lekko ręką i przy pomocy gumowego młotka, mocno wbijamy w podłoże. Szczeliny pomiędzy płytami wypełniamy pozostałym żwirem, który będzie nam służył jako drenaż.

Kolejnym etapem jest budowa prysznica. Stawiamy konstrukcję na palach, w formie parawanu, co będzie zapobiegało przed zbytnim rozprzestrzenianiem się wody. W celu zwiększenia stabilności konstrukcji, pale wbijamy przy pomocy młota bezpośrednio w ziemię, na głębokość około 50 centymetrów.

Następnie łączymy pale przy pomocy drutu ogrodzeniowego. W tym celu, w każdym palu, na wysokości około 1/3 długości pala wiercimy otwór, a następnie przewlekamy drut przez dolny otwór w pierwszym palu (od zewnątrz do wewnątrz), a przez drugi – od wewnątrz do zewnątrz, aż do momentu, gdy połączymy je wszystkie. Na sam koniec zwijamy go w taki sposób, by się nie poluzował. W identyczny sposób postępujemy z górnymi palami.

Gotowy prysznic ogrodowy

Jeżeli nie chcemy samodzielnie budować prysznica ogrodowego, możemy zaopatrzyć się w gotowy produkt. Wybierając go, zwróćmy uwagę na to, czy posiada on ruchomą głowicę spryskującą oraz regulację wysokości, dzięki czemu z łatwością będą mogli z niego korzystać wszyscy członkowie rodziny. Warto także, by takie urządzenie posiadało lancę spryskującą umożliwiającą wykorzystywanie prysznica w roli narzędzia do podlewania roślin. W wysokiej jakości prysznic ogrodowy możemy się zaopatrzyć na przykład tutaj: Akcesoria do basenów kąpielowych – prysznic ogrodowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom