Projekt instalacji elektrycznej przy budowie domu. Poradnik

ewk
Skrzynka z awaryjnymi wyłącznikami prąduSkrzynka z awaryjnymi wyłącznikami prądu
Skrzynka z awaryjnymi wyłącznikami prąduSkrzynka z awaryjnymi wyłącznikami prądu sxc.hu
Montaż instalacji elektrycznej w budowanym domu nie musi ale powinien być poprzedzony wykonaniem projektu.

Dla potrzeb budowy domu jednorodzinnego wykonanie projektu instalacji elektrycznej nie jest wymagane, ale okazuje się on często bardzo przydatny. Najczęściej w projekcie domu, który kupujemy lub zamawiamy, jest jedynie dokumentacja instalacji elektrycznych, w której podaje się parametry techniczne zapotrzebowania na energię elektryczną oraz opis i uproszczone rysunki instalacji oświetlenia i gniazd wtykowych. Nie jest to jednak projekt tylko ogólny opis przyszłej instalacji.

Czy robić projekt?

Tak, robimy go dla siebie i robimy porządnie. Projekt musi być przemyślany, uzgodniony z innymi projektantami (architektem, projektantem instalacji cieplnych i wodno-kanalizacyjnych), aby nie narażać się na przykre niespodzianki podczas realizacji.

Nierzadko w czasie budowy, na etapie montażu instalacji wewnętrznych okazuje się, że krzyżują się one lub też elementy instalacji elektrycznej i przewidziane zabudowy np. z płyt gipsowo-kartonowych kolidują ze sobą.

Zobacz również: Instalacja elektryczna w ogrodzie. Jej ważne elementy 

Komu zlecić wykonanie projektu?

Wykonanie projektu należy powierzyć projektantowi z uprawnieniami budowlanymi w zakresie projektowania instalacji elektrycznych. Projektant powinien wziąć pod uwagę wymagania techniczne, liczbę i rodzaj planowanych urządzeń oraz nasze preferencje.

Prawidłowo zaplanowana instalacja powinna zagwarantować bezpieczeństwo i wygodę użytkownika. Należy zadbać o to, aby w projekcie była odpowiednio dobrana aparatura zabezpieczająca (zabezpieczenia nadprądowe i różnicowo-prądowe). Szczególną uwagę jeśli o to chodzi, należy zwrócić na instalacje projektowane do łazienki, sauny, pralni czy kuchni.

Liczba obwodów elektrycznych

Nie bez znaczenia jest podział instalacji na obwody, dobrane odpowiednio do odbiorników. Dla odbiorników o dużej mocy (grzejniki elektryczne, pompy czy kuchenki elektryczne) powinno się bezwzględnie przewidzieć osobne obwody.

Odrębne zasilanie powinny mieć też gniazda, do których planujemy podłączyć pralkę, lodówkę czy zamrażarkę. Wskazane jest wydzielenie obwodów pod gniazda przewidziane dla sprzętu komputerowego lub instalacji specjalnych typu zasilanie bram wjazdowych czy garażowych oraz instalacja alarmowa. Pozostałe gniazda wtyczkowe należy pogrupować i łączyć po kilka na jeden obwód.

Podobnie należy rozwiązać sprawę zasilania tzw. wypustów oświetleniowych, też pogrupować po kilka na jeden obwód.

Instalacja elektryczna wieloobwodowa jest droższa, ale gwarantuje większą niezawodność i wygodę użytkowania.

Co jeszcze w projekcie?

W projekcie powinny być określone przekroje przewodów (szczególnie dla obwodów zasilających urządzenia o dużej mocy), sposób układania instalacji oraz rozmieszczenie puszek odgałęźnych czy przelotowych.

Dobór osprzętu instalacyjnego zależy, co prawda od upodobań użytkownika jednak już na etapie projektu powinno się określić rodzaj osprzętu: pojedynczy czy modułowy. Jeśli projekt przewiduje wiele gniazd czy włączników w jednym miejscu zdecydowanie lepiej prezentują się rozwiązania modułowe.

Wykonanie instalacji elektrycznej

Prac przy instalacji elektrycznej nie należy wykonywać samodzielnie. Od jakości wykonania instalacji zależy nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego pracę należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami do 1 kV. Dobrze jest, jeśli fachowiec może przedstawić odpowiednie referencje lub jest polecony przez innych inwestorów.

Dokumentacja powykonawcza

Nawet najlepiej wykonany projekt może w czasie realizacji wymagać zmian. Należy wszystkie te zmiany nanieść na rysunki. Dobrze jest też wykonać dokumentację fotograficzną całej instalacji. Często okazuje się to przydatne, szczególnie przy przeróbkach i rozbudowie instalacji oraz przy montażu urządzeń naściennych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom