Powierzchnia polskich mieszkań rośnie powoli

Jacek Szydłowski, Home Broker
mieszkania Przeciętne mieszkanie w mieście wojewódzkim ma niecałe 63 m kw.
mieszkania Przeciętne mieszkanie w mieście wojewódzkim ma niecałe 63 m kw. Hanna Bytniewska
Domy na wsiach mają przeciętnie 87,8 m kw. powierzchni. W miastach średnia to 62,7 m kw. Co ciekawe, w miastach wojewódzkich ostatnie 10 lat przyniosło powiększenie przeciętnego „M” o 2,1 m kw. Jest to odpowiednik skromnej garderoby lub niewielkiej toalety.

Przeciętne mieszkanie ma w Polsce 71,6 metra kwadratowego – wynika z szacunków Home Broker za 2012 rok. Tak wysoki wynik to zasługa nazewnictwa przyjętego przez Główny Urząd Statystyczny. Za mieszkanie urząd przyjmuje zarówno lokal mieszkalny jak i dom jednorodzinny. Ten drugi typ nieruchomości znacznie podnosi średnią.

– Widać to chociażby przy porównaniu przeciętnej wielkości nieruchomości na wsiach, gdzie dominują domy i w miastach, gdzie trzon budownictwa mieszkaniowego stanowią budynki wielorodzinne – wyjaśnia Bartosz Turek, analityk firmy Home Broker. – I tak średnia wielkość nieruchomości w mieście to 62,7 m kw., a na wsi 87,8 m kw.

Najmniejsze mieszkania są w Łodzi, największe w Rzeszowie

Z grona miast wojewódzkich na uwagę zasługuje stolica Podkarpacia – Rzeszów. To tu mieszkania są największe. Średnio liczą one 65,9 mkw. Dla porównania średnia dla miast wojewódzkich to 60 m kw. Powyżej tej wartości znajdują się też Poznań (64,5 mkw.), Opole (63,8 mkw.), Zielona Góra (62,1 mkw.), Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Białystok i Wrocław.

Źródło: GUS
Źródło: GUS  

 

Na drugim biegunie jest natomiast Łódź. To miasto wojewódzkie z mieszkaniami o najmniejszym metrażu. Tu przeciętna powierzchnia w 2012 roku była na poziomie 53,9 mkw. Drugi w rankingu Kraków uzyskał już wynik na poziomie 57 mkw. Niewiele większe mieszkania można znaleźć w Bydgoszczy (57,4 mkw.) i Toruniu (57,9 mkw.), a tuż za nimi plasuje się Warszawa ze skromnym wynikiem 58,5 mkw.

Zmiana przeciętnej wielkości nieruchomości w wybranych lokalizacjach

Najszybciej powierzchni mieszkań rośnie w Rzeszowie

– Rzeszów na wyróżnienie zasługuje nie tylko w kwestii przeciętnej wielkości nieruchomości, ale też dynamiki, z jaką przeciętne „M" rosło w ostatnich 10 latach – dodaje Turek. – Podczas gdy w 2002 roku średnia wynosiła 60,5 m kw., to na koniec ubiegłego roku było to już 65,9 m kw.

Wzrost o 5,4 m kw. oznacza progres o prawie 9 proc., a dodatkowa powierzchnia odpowiada wielkości przeciętnej kuchni lub sporej łazienki. W badanym okresie o około 3 m kw. „powiększyło" się też przeciętne „M" w Warszawie, Białymstoku i Zielonej Górze, co daje tym miastom wysoką pozycję w rankingu.

Znacznie gorzej pod tym względem wypadły Bydgoszcz i Wrocław. W tym pierwszym przeciętna powierzchnia mieszkania wzrosła przez 10 lat o jedynie 0,7 m kw., a w drugim o 1 m kw. Są to najgorsze wyniki w gronie miast wojewódzkich. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie