Postarzany ogród. Jak stworzyć ogród w stylu vintage

redakcja.regiodom
Ogród w stylu vintageNowa nawierzchnia ogrodowa w ogrodzie vintage powinna wyglądać jak stara.
Ogród w stylu vintageNowa nawierzchnia ogrodowa w ogrodzie vintage powinna wyglądać jak stara. Bruk-Bet
Obecnie jest moda na otaczanie się postarzanymi przedmiotami. Na fali tego trendu dużą popularnością cieszą się ogrody w stylu vintage.

Vintage to jeden ze sposobów na nadanie posesji indywidualnego charakteru. Retro ogród warto jednak projektować z rozmysłem projektować. Piękny efekt uzyskamy wtedy, gdy wszystkie elementy w ogrodzie będą do siebie idealnie dopasowane.

– Na spójność celowo postarzanej aranżacji ogrodu ma wpływ zarówno architektura domu, nawierzchnie, otaczająca roślinność, jak i na przykład meble ogrodowe – tłumaczy Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet. – Nie warto stawiać na kompromisy. Wykorzystywanie niejednorodnych stylistyczne elementów może zniweczyć nasze marzenie o pięknym ogrodzie nadgryzionym zębem czasu – dodaje.

Sentymentalna kompozycja ogrodu współgrająca z otoczeniem

Styl vintage sprawdzi się zarówno w przypadku dużych, jak i mniej rozległych ogordów. – Bardzo ważne jest, aby zachowywały one związek z otaczającym krajobrazem. Dlatego zaleca się, aby projektować je na wsiach i w małych miasteczkach. W otoczeniu wielkomiejskiej, nowoczesnej architektury mogłyby wyglądać groteskowo – wyjaśnia Kamila Służewska, architekt krajobrazu z pracowni projektowo-wykonawczej Warsztat Zieleni.

Dla miłośników wiejskich ogrodów: Jakie kwiaty posadzić, by nasz ogród przypominał ogród babci 

Nie tylko harmonia z otoczeniem jest bardzo ważna. Należy zwrócić uwagę także na kompozycję wewnątrz samego ogrodu. Decydując się na styl vintage, powinniśmy zadbać, aby wszystkie elementy posesji – od elewacji budynku, poprzez ścieżki, roślinność, aż po ozdobne drobiazgi – były ze sobą spójne. – Planując ułożenie ścieżek czy placyków powinniśmy wystrzegać się nadmiernej geometrii, mocno zaznaczonych kształtów i kątów. Najlepiej sprawdzą się kompozycje składające się z miękkich, płynnie poprowadzonych linii – radzi Tomasz Ługowski.

Ogrody postarzane mają specyficzne wymagania

Jakie materiały wybrać do zagospodarowania ścieżek czy dróg dojazdowych? – W takich realizacjach sprawdzą się wyroby postarzane, złożone z elementów o obitych krawędziach. Mogą to być na przykład wyślizgane, lekko obtłuczone płyty lub stylizowane kostki brukowe – radzi ekspert z Bruk-Betu. – Dobrze też jest wybierać materiały w naturalnej, ciepłej kolorystyce, takie jak beże czy kolory wapieni – dodaje.

Równie ważny jest dobór roślinności i detali nadających charakteru całemu ogrodowi.
– W przypadku roślin sprawdzą się rodzime gatunki spotykane w najbliższym otoczeniu domu. Lepiej unikać roślin nietypowych i egzotycznych. Warto postawić na róże, jaśminowce, czy bzy. Ze stylem retro dobrze komponują się także kępy wysokich traw – dodaje Kamila Służewska z firmy Warsztat Zieleni.

Polecamy poradnik dla początkujących: Trawy ozdobne w ogrodzie 

Ciekawym uzupełnieniem całości będą elementy dekoracyjne – postarzane konewki, doniczki, misy czy amfory. Niezwykle ciekawym trendem jest moda na rdzę pokrywającą nie tylko ogrodowe naczynia, ale także meble. Bardzo ważne jest także ogrodzenie. W aranżacji vintage doskonale sprawdzi się finezyjny płot z kutymi, żeliwnymi przęsłami. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom