Ogród wiejski – jakie kwiaty posadzić, by nasz ogród przypominał ogród babci

Barbara Golian
Ogród w stylu wiejskimW ogrodzie w stylu wiejskim panuje swojski klimat. Jego wygląd nawiązuje do wiejskiego życia. Charakteryzuje się swobodą i bujnością znajdującej się w nim roślinności. Elementy małej architektury powinny być jednocześnie dekoracyjne, jak i funkcjonalne.
Ogród w stylu wiejskimW ogrodzie w stylu wiejskim panuje swojski klimat. Jego wygląd nawiązuje do wiejskiego życia. Charakteryzuje się swobodą i bujnością znajdującej się w nim roślinności. Elementy małej architektury powinny być jednocześnie dekoracyjne, jak i funkcjonalne. emk (morguefile.com)
Wiejskie domy, w których mieszkały nasze babcie, najczęściej kojarzą nam się z ogródkiem pełnym wielobarwnych kwiatów, brzęczeniem pszczół i śpiewem ptaków. Tradycyjne wiejskie ogródki przydomowe niestety można spotkać już coraz rzadziej.

Tradycyjny ogródek wiejski to przede wszystkim mnóstwo roślin o ozdobnych kwiatach – obfitych, kolorowych i pachnących. Ogrodzony był najczęściej sztachetowym płotem, przy którym rosły wysokie kwiaty.

Decydując się ogród w stylu wiejskim należy pamiętać, że musi on zachować ścisły związek z otaczającym go krajobrazem, a rośliny nie powinny być zbyt wyszukane lecz popularne, spotykane na otaczającym nas terenie i, co najważniejsze, lubiane przez gospodarzy. 

Radzimy, co zrobić, by mieć ogród wiejski przed swoim domem – by był on miejscem wypoczynku i spotkań z bliskimi oraz, by dawał schronienie ptakom i owadom. 

Dowiedz się: Jakie pożyteczne owady pomogą w walce ze szkodnikami w ogrodzie 

Jakie rośliny lubi ogród wiejski

Do najbardziej charakterystycznych bylin spotykanych w ogródku babuni zaliczamy: bodziszki, chabry, dzwonki, jesienne astry, lilie, łubin, maki, nachyłki, ostróżki, piwonie, margerytki, dalie i wiosenne kwiaty cebulkowe. 

Ogród wiejski kocha kolory.
Ogród wiejski kocha kolory. Fot. Bru-nO (Pixabay.com)

Charakterystyczne dla ogródków wiejskich są też rośliny jedno- bądź dwuletnie: bratki, cynie, groszek pachnący, kosmosy (czyli onętki), lwie paszcze, maciejki, malwy, nagietki, nasturcje, niezapominajki, słoneczniki. Idealnie sprawdzą się również krzewy, takie jak: forsycje, jaśmin, kalina, bez oraz róże. 

Ogród w stylu wiejskim polubi drewniany płot i rosnące przy nim wysokie kwiaty.
Ogród w stylu wiejskim polubi drewniany płot i rosnące przy nim wysokie kwiaty. Fot. DTL (morguefile.com)

Dla miłośników ogrodu: Nowoczesne i klasyczne aranżacje ogrodów przydomowych (zdjęcia) 

Aby stworzyć wiejski ogród, musimy wyobrazić sobie nasadzenia w nim jako układ warstw. Wykorzystajmy pewną liczbę drzew i krzewów, aby stworzyć strukturę, a żywopłoty, by ogrodzić cały ogród albo wytyczyć pojedyncze granice na terenie posesji. Posadźmy pnącza, aby obrastały żywopłoty lub wspinały się po altanach, łukach i murach.

Warto wykorzystać byliny jako podstawową część nasadzeń, a luki uzupełnić roślinami jednorocznymi i cebulowymi, aby nasz ogród był kolorowy przez cały rok.

Ogród wiejski powinien być bardzo barwny.
Ogród wiejski powinien być bardzo barwny. Fot. Myristica (morguefile.com)

By uformować z roślin kilka pięter należy wziąć pod uwagę ich wysokość. Najwyższe, takie jak malwy, słoneczniki, dalie czy ostróżki, powinny znajdować się najbliżej ścian domu.Przed nimi powinny znaleźć się nieco niższe rośliny – barwne onętki, znane jako kosmosy, łubiny, lilowce, pachnące floksy i astry.

Najniższe piętro należy do roślin takich jak nagietki, cynie, lwie paszcze, maciejki czy astry.
Przy płotkach idealnie sprawdzą się rośliny pnące, np. groszach pachnący oraz nasturcje.
Na obrzeżach warto posadzić krzewy takie jak bez oraz jaśmin.

Ogród wiejski może być romantyczny. Efekt ten uzyskamy, gdy zastosujemy róże rozpięte na przykład pergolach, altanach czy przed wejściem na posesję. Warto posadzić pachnące odmiany róż historycznych.

Warto zobaczyć: Róże historyczne - najstarsze odmiany tych pięknych kwiatów 

Ten ogród w stylu wiejskim zaprasza gości pięknymi pnącymi różami.
Ten ogród w stylu wiejskim zaprasza gości pięknymi pnącymi różami. Fot. amairgen (morguefile.com) 

Wiejski ogród nie wymaga bardzo dużo pielęgnacji. Nie trzeba wykonywać formalnych cięć, a rośliny jednoroczne same się wysiewają i wypełniają luki.
Pamiętajmy, żeby sadzić kwiaty o różnym okresie kwitnienia, tak by nasz ogród był piękny od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jeśli ścinasz kwiaty we własnym ogrodzie, pamiętaj że:

  • kwiaty rozwinięte obcina się rano, kwiaty w pączkach – wieczorem,
  • kwiaty przeznaczone do wazonu nigdy nie powinny być obcinane w czasie deszczu, bo
    wtedy szybciej więdną.

Warto wiedzieć! Czosnek działa na mszyce. Jeśli włożysz do ziemi pod rośliną zaatakowaną mszycą kilka ząbków czosnku – szkodniki znikną. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom