Portfel kredytów mieszkaniowych: pogarsza się jego jakość

Emmerson S.A.
PortfelNajwiększe ryzyko związane jest z kredytami hipotecznymi udzielonymi w latach 2006-2008. Były one udzielone w szczycie „gorączki” na rynku nieruchomości, a jednocześnie zostały udzielone na wyjątkowo liberalnych zasadach (m.in. bardzo wysokie ceny nieruchomości, bardzo wysokie LTV, bardzo duży udział kredytów w CHF, zaniżanie kosztów utrzymania i brak pełnej weryfikacji zdolności kredytowej).Ogólnie im niższy jest odsetek kredytów opóźnionych (straconych), tym portfel jest lepszy i zdrowszy.
PortfelNajwiększe ryzyko związane jest z kredytami hipotecznymi udzielonymi w latach 2006-2008. Były one udzielone w szczycie „gorączki” na rynku nieruchomości, a jednocześnie zostały udzielone na wyjątkowo liberalnych zasadach (m.in. bardzo wysokie ceny nieruchomości, bardzo wysokie LTV, bardzo duży udział kredytów w CHF, zaniżanie kosztów utrzymania i brak pełnej weryfikacji zdolności kredytowej).Ogólnie im niższy jest odsetek kredytów opóźnionych (straconych), tym portfel jest lepszy i zdrowszy. mk
Jakość portfela kredytów mieszkaniowych pogarsza się. Taki obraz wyłania się z najnowszego opracowania Biura Informacji Kredytowej. Zobacz, czy kredyty walutowe spłacane są lepiej od złotowych i jakie czynniki wpływają na jakość portfela kredytów.

Z danych zaprezentowanych przez BIK wynika, że w latach 2005–2012 banki udzieliły 2 035 tys. kredytów mieszkaniowych, z których 1 667 tys. pozostawało w grudniu 2012 r. w spłacie. Spośród nich 1 045 tys. było nominowanych w złotych, 622 tys. w walutach obcych.

Standardowa ocena jakości portfela kredytów mieszkaniowych potwierdza rosnące wskaźniki kredytów straconych (opóźnionych w obsłudze powyżej 90 dni) wynikające z naturalnego starzenia się portfela. Ciekawszych danych dostarcza analiza vintage. W jej ramach każda generacja (rok udzielenia kredytu) przeanalizowana została oddzielnie, umożliwiając odróżnienie procesu starzejącej się struktury wieku portfela od zmian jakości kredytowania. Oddzielnie oceniano zarówno portfel kredytów w walucie rodzimej, jak i walutowych.

Wnioski autorów analizy vintage

– Kredyty walutowe udzielone po 2008 roku są znacznie lepszej jakości. Potwierdza to m.in. wyraźnie mniejszy wpływ osłabienia złotego wobec franka w drugiej połowie 2011 roku na odsetek kredytów straconych w tej grupie, niż na analogiczny wskaźnik obliczany dla portfela walutowego pochodzącego z lat 2005–2008 r.

– Portfele złotowe są gorszej jakości od walutowych. Najgorszy portfel wśród złotowych wykazał w grudniu 2012 roku opóźnienia powyżej 90 dni na 4,2% rachunków otwartych w tamtym roku, najgorszy portfel walutowy tylko na 1,4% rachunków. Co więcej nawet osoby, które w 2006 roku zaciągnęły kredyt walutowy pomimo znaczącego wzrostu zadłużenia spłacają je lepiej niż te, które wtedy zaciągnęły je w złotówkach.

– Najgorszym rocznikiem zarówno w portfelu złotowym i walutowym jest zdecydowanie 2008 rok.

– Łączny udział rachunków straconych w roczniku zależy w bardzo dużym stopniu od struktury walutowej. Im większy jest udział kredytów w walucie obcej, tym niższy, liczony łącznie, udział rachunków straconych w danym roczniku. Analiza łączna portfela złotowego i walutowego wskazuje, iż roczniki o dominacji złotego (2010-2012) podążają trajektorią obliczoną w ten sam sposób dla rocznika 2008 r.

Przez pandemię rośnie liczba samobójstw

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie