Frankowicze nie chcą mediować i odrzucają propozycje banków. Coraz więcej kredytobiorców pozywa banki

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Ugody proponowane przez banki dotyczące kredytów walutowych często nie stanowią dla kredytobiorcy korzystnej oferty. Wiele osób woli sądzić się z kredytodawcą i liczyć, że sąd rozwiąże spór na ich korzyść.
Ugody proponowane przez banki dotyczące kredytów walutowych często nie stanowią dla kredytobiorcy korzystnej oferty. Wiele osób woli sądzić się z kredytodawcą i liczyć, że sąd rozwiąże spór na ich korzyść. ginasanders/123RF.com
Kredytobiorcy obciążeni kredytem walutowym nie chcą podpisywać ugód z bankami. Wg danych Komisji Nadzoru Finansowego coraz mniej osób jest zainteresowanych propozycjami banków na szybką renegocjację umowy kredytowej. Warunki proponowanej ugody często są z góry narzucone przez kredytodawcę, praktycznie bez możliwości ich negocjacji i nie stanowią dla kredytobiorców korzystnej oferty. Dlatego coraz więcej osób postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i o zmiany w umowach dotyczące zaciągniętych kredytów mieszkaniowych walczyć z bankami za pośrednictwem sądów.

Mediacje frankowiczów z bankami. Jak zapatrują się na to kredytobiorcy?

Od października 2021 do końca maja 2022 do Komisji Nadzory Finansowego wpłynęły 23 103 wnioski o mediację. Dotyczyły one spraw o kredyty walutowe, które wprowadziły banki za pośrednictwem elektronicznej platformy – Systemu Obsługi Sądu Polubownego. Mimo że ugody są tanim i szybki rozwiązaniem sporu z bankiem, zaledwie niewielki procent kredytobiorców decyduje się na nie. Osoby obciążone kredytem próbują negocjować z bankiem umowy, ale oferty przedstawione przez banki nie są dla nich korzystne, a możliwości negocjacji – niewielkie.

– Wobec wszystkich tzw. kredytów walutowych, czyli ok. 800-900 tysięcy, 20 tysięcy postępowań ugodowych to ok. 2%. Jeśli odniesiemy tę liczbę do kredytów jeszcze aktywnych, to mamy 4-5%. Nie jest to więc bardzo popularne rozwiązanie. Pewną zaletą postępowań przed KNF jest ich względnie nieduży koszt i szybkie postępowanie. Sprawy sądowe, choć dużo bardziej opłacalne dla kredytobiorców, trwają niestety 2-4 lata – komentuje adwokat Jakub Bartosiak z Kancelarii MBM Legal.

Jeśli przeanalizować dane z konkretnych miesięcy, widać, że w ostatnim kwartale 2021 roku było tylko 15 647 umów o mediację:

  • październik – 5441,
  • listopad – 4155,
  • grudzień – 6051.

Od stycznia do maja tego roku pojawiło się w systemie KNF zaledwie 7456 umów mediacyjnych:

  • styczeń – 2150,
  • luty – 1481,
  • marzec – 1738,
  • kwiecień – 1083,
  • maj – 1004.

– Tak znaczący spadek zainteresowania kredytobiorców mediacjami spowodowany jest rozczarowującą ofertą banków, a także znacznie większymi korzyściami dla kredytobiorców z sądowego rozstrzygnięcia ich problemu. Stwierdzenie nieważności umowy przez sąd powoduje definitywne zakończenie dalszych spłat kredytu oraz brak konieczności zapłaty kosztów finansowania. Z kolei proponowane ugody przekształcają kredyt walutowy w złotowy, który w najbliższej przyszłości będzie skrajnie drogim produktem – mówi radca prawny Adrian Goska z Kancelarii SubiGo.

Czy ugoda z bankiem na kredyt walutowy to dobre rozwiązanie?

Według danych KNF od października 2021 do końca maja 2022 zakończono 20 329 postępowań. W 15 001 przypadkach sprawa zakończyła się ugodą (ok. 3/4 spraw), a w 5328 do niej nie doszło.

– W mojej ocenie odsetek zawartych ugód jest zaskakująco wysoki. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że propozycje banku zostały skierowane w pierwszej kolejności do osób, które nie zdecydowały się jeszcze na rozpoczęcie postępowania sądowego. Z ich perspektywy właściwie korzystne jest każde rozwiązanie, poprawiające ich obecną sytuację, jak np. obniżenie salda kredytu – stwierdza ekspert z Kancelarii MBM Legal.

Średnia miesięczna liczba zakończonych postępowań w kolejnych miesiącach spadła. W ostatnim kwartale 2021 roku wynosiła miesięcznie ok. 5006. Natomiast w pięciu pierwszych miesiącach 2022 w sumie zakończono 5309 postępowań, czyli średnio na miesiąc ok. 1062 spraw. W maju sfinalizowano zaledwie 60 ugód.

– Ta różnica to efekt drastycznego zmniejszenia zainteresowania rozwiązaniem ugodowym, a także rozczarowania kredytobiorców ofertą banku. Duża część kredytobiorców chciała też sprawdzić ofertę ugodową, bardzo często również proponowaną na etapie postępowania sądowego. Jednak, jak wynika z liczby zawieranych ugód, propozycje banków okazują się niezadowalające dla kredytobiorców – dodaje Adrian Goska.

Co zamiast Sądu Polubownego przy KNF? Sprawdź, jakie opcje są do wyboru

Ponadto w omawianym okresie prowadzono 650 postępowań mediacyjnych poza Systemem Obsługi Sądu Polubownego. W 323 przypadkach zawarto ugodę, a w 13 – nie.

– Ugody mogą być zawierane także bez udziału instytucji. Obok Sądu Polubownego przy KNF jest także podobna forma przy Związku Banków Polskich, są również postępowania prowadzone przez Rzecznika Finansowego. Rozmowy ugodowe toczą się również w ramach postępowań sądowych. Wybór procedury m.in. zależy od tego, jakiego banku dotyczy sprawa oraz jaki jest jej etap, tzn. sądowy lub przedsądowy – informuje mec. Bartosiak.

Podpisanie ugody jest dla banku najlepszą opcją, bo nie wisi nad nim długa sprawa sądowa, w której często kredytobiorcy są na wygranej pozycji. W czasie toczenia się procesu często spłata rat kredytu jest czasowo zawieszana przez sąd, co dla banku stanowi bardzo niekorzystną decyzję. Dlatego coraz więcej osób obciążonych kredytem hipotecznym w obcej walucie postanawia sądzić się z kredytodawcą.

– Sąd Polubowny przy KNF pozostanie najpopularniejszym rozwiązaniem, ponieważ ten tryb jest promowany przez banki. Na zainteresowanie ugodami może wpłynąć ewentualny dalszy wzrost kursu CHF, który przekłada się na wysokość rat. Dotyczy to jednak osób, które nie rozpoczęły procesów sądowych. Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na pozwanie banku lub planują to zrobić, mają świadomość, że bardzo często sądy zawieszają spłatę rat. Pozwala to ze spokojem oczekiwać na zakończenie procesu, nawet jeśli potrwa to kilka lat – podsumowuje ekspert z Kancelarii MBM Legal.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja

Idealne na upały, do domu lub biura!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom