Popularność kolektorów słonecznych w Polsce rośnie

mk, pointb.pl
Kolektor słonecznyWarunkiem funkcjonowania kolektora słonecznego jest jego odpowiedni montaż i usytuowanie w dobrze nasłonecznionym miejscu.
Kolektor słonecznyWarunkiem funkcjonowania kolektora słonecznego jest jego odpowiedni montaż i usytuowanie w dobrze nasłonecznionym miejscu. sxc.hu
W Polsce rośnie zainteresowanie pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł. Energia słoneczna cieszy się coraz większą popularnością.

Naukowcy twierdzą, że Słońce emituje ok. 1023 TW energii. Tylko znikoma jej część dociera do powierzchni naszej planety. Mimo to jest i tak wiele tysięcy razy większa od ogólnej ilość energii wytwarzanej na ziemi, dlatego rośnie zainteresowanie jej wykorzystaniem.

Polacy przekonują się do kolektorów słonecznych

Polska charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, mimo to popularność kolektorów słonecznych w naszym kraju rośnie w bardzo szybkim tempie. W liczbie instalowanych solarów doganiamy takie państwa jak: Austria, Niemcy czy Norwegia, które już dawno czeripą duże korzyści z alternatywnych źródeł energii.

Odpowiednio usytuowany kolektor przy słonecznej pogodzie może pełnić swoją funkcję nawet w stosunkowo niskich temperaturach otoczenia. W standardowych rozwiązaniach płaskich solarów temperatura absorbera i co za tym idzie, czynnika grzewczego nie przekracza 100°C, jednak przy odpowiednich modyfikacjach można uzyskać nawet 190°C.

Instalacje solarne do ciepłej wody użytkowej i nie tylko

Najczęściej kolektory słoneczne wykorzystywane są w systemach przygotowujących ciepłą wodę użytkową i do podgrzewania wody w przydomowych basenach kąpielowych. Energia słoneczna znajduje zastosowanie również w pielęgnacji zwierząt, podlewania roślin szklarniowych, przygotowywania pasz i wody technologicznej w małych zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego oraz podgrzewania wody w stawach rybnych.

Zobacz: Kolektory słoneczne: rodzaje i charakterystyka

Energię pozyskaną z kolektorów słonecznych wykorzystuje się np. do suszenia roślin, ziarna, drewna i materiałów budowlanych, a niekiedy też do regulacji mikroklimatu w pomieszeniach do przechowania płodów rolnych, ogrzewania pomieszczeń inwentarskich, szklarni, tuneli foliowych i wspierania instalacji grzewczej w budynkach mieszkalnych.

Na rynku dostępne są też ciekawe rozwiązania, np. solarne podświetlacze, które wykorzystują technologię solarną, żeby podświetlić numerację domu. Energia ze słońca służyć może również do dekoracyjnego oświetlenia przydomowego ogródka z wykorzystaniem lamp solarnych.

Solary w Polsce

Instytut Energetyki Odnawialnej (EC BREC IEO) informuje, że w 2010 roku sprzedano w Polsce 146 tys. m2 kolektorów.Tym samym całkowita powierzchnia kolektorów słonecznych zainstalowanych w naszym kraju wzrosła do 656 tys. m2 w porównaniu z 510 tys. m2 na koniec 2009 roku. Analiza IEO objęła dane zebrane z 24 firm produkujących kolektory (z około 40 działających na rynku).

Dopłata do kolektorów słonecznych

Koszt kolektorów słonecznych w zależności od powierzchni domu wynosi od 10 tys. do 20 tys. złotych. 45 procent tej kwoty można uzyskać od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz: Zakup i montaż kolektorów słonecznych z pomocą NFOŚiGW

Od połowy stycznia 2011 r. wprowadzono korzystne zmiany w zasadach przyznawania dopłat do zakupu i montażu instalacji solarnych. Jedną z nich jest to, że z programu mogą korzystać inwestorzy nowobudowanych budynków. Już w trakcie budowy można złożyć wniosek o dotację, a odebranie inwestycji i wypłata dofinansowania odbywa się dopiero po zamieszkaniu obiektu.

Grupa beneficjentów została rozszerzona o użytkowników miejskiej sieci cieplnej c.o. (z wyłączeniem instalacji doprowadzającej c.w.u.). Istotną zmianą jest dopuszczenie do programu instalacji solarnych wspomagających również ogrzewanie budynków i wody w basenach. Doprecyzowane zostały również uprawnienia wymagane od instalatora.

Tuż po wprowadzeniu zmian w programie Bank Ochrony Środowiska poinformował o wzroście liczby wniosków o dopłaty. Wpłynęło ich niemal tysiąc od osób zainteresowanych kolektorami słonecznymi, a BOŚ to tylko jeden z sześciu banków w Polsce, który współpracuje z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tym zakresie.

Opłacalność inwestycji w instalację solarną

Podkarpacka Agencja Energetyczna wyliczyła, że zainstalowanie kolektorów słonecznych pozwala zaoszczędzić minimum 50 proc. rocznego zapotrzebowania na energię cieplną do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom