Kolektory słoneczne: rodzaje i charakterystyka

mk, ewk
Kolektory słoneczne zamontowane na dachuKolektory słoneczne: rodzaje i charakterystyka
Kolektory słoneczne zamontowane na dachuKolektory słoneczne: rodzaje i charakterystyka sxc.hu
Zapotrzebowanie na energię cieplną (ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody użytkowej) można zaspokajać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie kolektorów słonecznych.

Chociaż w naszych warunkach klimatycznych, należy traktować zastosowanie zestawów solarnych jako układy wspomagające, to ze względu na ich zalety warte są one zainteresowania przy projektowaniu lub przeróbce systemów grzewczych. Systemy solarne mogą współpracować ze wszystkimi istniejącymi na rynku urządzeniami grzewczymi. Z kolei każdą instalację grzewczą możemy zmodernizować pod kątem wykorzystania dodatkowo energii słonecznej.

Decydując się na zakup kolektorów słonecznych możesz uzyskać kredyt z dopłatą.
Przeczytaj koniecznie: Zakup i montaż kolektorów słonecznych z pomocą NFOŚiGW 

Kolektory słoneczne najpowszechniej wykorzystywane są do:

  • podgrzewania wody użytkowej,
  • podgrzewanie wody basenowej,
  • wspomagania centralnego ogrzewania budynków mieszkalnych i gospodarskich,
  • chłodzenia budynków,
  • podgrzewania wody wykorzystywanej w rolnictwie,
  • suszenia płodów rolnych oraz drewna.

Jeszcze innym zastosowaniem jest wykorzystanie instalacji solarnej do produkcji ciepła technologicznego.

Rodzaje kolektorów słonecznych oraz ich charakterystyka 

Kolektory można podzielić ze względu na rodzaj nośnika na:

  • kolektory cieczowe, które z kolei dzielimy ze względu na ich konstrukcję na płaskie, próżniowe i skupiające;
  • kolektory powietrzne.

Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy kolektorów słonecznych:

  • kolektory płaskie,
  • kolektory próżniowe (zwane również rurowymi).

Przy wyborze kolektorów należy kierować się ich przeznaczeniem. Jeśli zamierzamy wykorzystywać je przede wszystkim do wytwarzania ciepłej wody, powinniśmy zdecydować się na kolektory płaskie, które w sezonie letnim są w stanie wspomóc przygotowanie ciepłej wody nawet do 100%. W sezonie zimowym można liczyć, przy korzystnych warunkach pogodowych, na uzysk sięgający 30%.

Gdy planujemy, że system solarny będzie wspomagać ogrzewanie pomieszczeń, lepiej jest zdecydować się na kolektory próżniowe, które co prawda są droższe od płaskich, ale za to wydajniejsze przez cały rok.

Gdzie montujemy kolektory słoneczne

Najczęściej wybór kolektorów zależy również od możliwości ich montażu. Dotyczy to szczególnie użytkowników, którzy zdecydują się na wykorzystanie energii słonecznej w już istniejących budynkach, gdzie muszą liczyć się z występującymi ograniczeniami architektonicznymi. Kolektory instaluje się na:

W przypadku montażu na dachu, poza kątem nachylenia (30–60°), trzeba też brać pod uwagę nośność jego konstrukcji (stosunkowo duża masa paneli). W przypadku, gdy nośność dachu jest niewystarczająca możemy zdecydować się na kolektory próżniowe, które są lżejsze od płaskich lub zainstalować kolektory na fasadzie budynku. Zresztą coraz częściej montuje się kolektory na ścianach, właśnie z uwagi na większą ich wytrzymałość i mniej problemowe późniejsze użytkowanie kolektorów. Należy tu jednak pamiętać, że ściana musi być skierowana na południe (z niewielkim, do 10% odchyleniem w kierunku wschodnim lub zachodnim).

Jeśli zainstalowanie kolektorów nie jest możliwe na dachu lub fasadzie, można zamontować je na konstrukcji wolnostojącej. To jednak wiąże się z koniecznością wygospodarowania sporej powierzchni pod taką instalację.

Korzyści płynące z zastosowania kolektorów słonecznych

Zastosowanie kolektorów słonecznych pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Przy rosnących cenach surowców opałowych oraz energii elektrycznej, warto zainwestować w systemy wykorzystujące bezpłatną energię słoneczną. Dzięki temu użytkownik zapewnia sobie i domownikom komfort i wygodę, ponieważ taka instalacja jest bezobsługowa.
Należy jednak pamiętać, że instalacja solarna powinna być odpowiednio zaprojektowana i tak jak i inne systemy, wymaga corocznych przeglądów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom