Polskie tradycje wigilijne bez tajemnic (WIDEO)

infoWire.pl
Wigilia w Polsce ma swoją symbolikęPrzed pojawieniem się w Polsce tradycji ubierania choinki, prym wiodła tzw. podłaźniczka. "Babcia choinki" nazywana była również podłaźnikiem, jutką, sadem rajskim oraz wiechą lub bożym drzewkiem. Najczęściej była to gałąź sosny bądź czubek świerku lub jodły. W okresie Bożęgo Narodzenie dekoracje te zawieszano u stropu czubkiem do dołu.
Wigilia w Polsce ma swoją symbolikęPrzed pojawieniem się w Polsce tradycji ubierania choinki, prym wiodła tzw. podłaźniczka. "Babcia choinki" nazywana była również podłaźnikiem, jutką, sadem rajskim oraz wiechą lub bożym drzewkiem. Najczęściej była to gałąź sosny bądź czubek świerku lub jodły. W okresie Bożęgo Narodzenie dekoracje te zawieszano u stropu czubkiem do dołu. DTL
Znane wszystkim tradycje wigilijne to między innymi ubieranie choinki, wręczanie prezentów i wspólna wieczerza. Etnolodzy przekonują, że zwyczaje te mają o wiele głębsze i ciekawsze znaczenie, niż się nam wydaje.

Tradycje wigilijne to między innymi ubieranie choinki, wręczanie bliskim prezentów i wspólna wieczerza. Jak przekonują etnolodzy, zwyczaje te mają o wiele głębsze i ciekawsze znaczenie, niż nam się wydaje.

Przeczytaj: O symbolice świątecznych ozdób choinkowych 

– Wigilia w Polsce to połączenie obrzędowości chrześcijańskiej z dużą liczbą elementów pogańskich. Właściwie tylko sianko ze żłóbka jest ściśle związane z chrześcijaństwem – mówi serwisowi infoWire.pl dr Ewa Klekot z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. A reszta? Co z choinką? Otóż zwyczaj przystrajania drzew znany był ludom pogańskim. Jemiołę, która ma przynosić szczęście, uznawano za poświęconą Słońcu.

Źródło: infoWire.pl

Symbolika wigilijnych potraw

To, co znajduje się na wigilijnym stole, jest mocno nacechowane symbolicznie i w dużym stopniu dalekie od chrześcijaństwa. Pusty talerz – pozostawiany dla wędrowca, bezdomnego – w istocie przeznaczony był dla zmarłych. – Są takie regiony w kraju, gdzie po wigilijnej wieczerzy nie zmywa się naczyń, ponieważ »wierzy się«, że zmarli przyjdą sobie podjeść – twierdzi etnolog. Dawni Słowianie oddawali cześć swoim zmarłym cztery razy do roku – również w czasie przesilenia zimowego – dlatego polska tradycja świętowania 24 grudnia wyróżnia nas spośród wielu innych krajów, gdzie najczęściej celebruje się dopiero dzień Bożego Narodzenia.

Zobacz również: Po co nam jemioła na Boże Narodzenie

Według dawnych zwyczajów na wigilijnym stole powinna znaleźć się nieparzysta liczba dań. Wieczerza chłopska składała się z 5 lub 7 potraw, szlachecka – z 9, a u arystokracji – z 11. Same potrawy wigilijne i ich składniki są nieprzypadkowe i mają silne znaczenie symboliczne. Zjedzenie ryby zapewniało zdrowie i dobrobyt. Jeśli był to karp – dodatkowo obfitości oraz siły. Ziarna zbóż to symbol życia i dostatku, natomiast mak – płodności. Nasi przodkowie uważali, że kapusta odradza życiodajną moc i sprawia, że przyroda budzi się do życia na wiosnę. Miała chronić od złego, a także dawać siłę i witalność. Miód zapewniał radość i dostatek, a mak, którego nie mogło zabraknąć na wigilijnym stole – bogactwo. 

PoznajNietypowe zwyczaje na Boże Narodzenie w innych krajach 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom