Nietypowe zwyczaje świąteczne na Boże Narodzenie w innych krajach

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Świąteczne zwyczajeCo kraj to obyczaj. Prawie każdy ma swoje niepowtarzalne, bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje.
Świąteczne zwyczajeCo kraj to obyczaj. Prawie każdy ma swoje niepowtarzalne, bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje. WDnetstudio (Pixabay.com)
Niegdyś święta Bożego Narodzenia na świecie obchodzono w styczniu, marcu, nawet w maju. Różne kraje mają różne zwyczaje. Piszemy o nietypowych tradycjach związanych z gwiazdką.

Co kraj to obyczaj. Czarownica, zły gwiazdor czy uśmiechnięty kawałek drewna też mogą kojarzyć się z gwiazdką. Poznaj zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem w wybranych krajach.

 Dowiedz się: Jaka jest symbolika świątecznych ozdób 

Boże Narodzenie w Austrii

Krampus to przeciwieństwo dobrego gwiazdora. Krampus pojawia się w święta Bożego Narodzenia tylko po to, żeby ukarać niegrzeczne dzieci. Przychodzi do małych Austriaków. Gdy wchodzi do ich domu, słychać dźwięki łańcuchów, które ma założone. Na świątecznym stole pojawia się karp lub kaczka.

Gwiazdka we Francji

Nocą z 24 na 25 grudnia gwiazdor przynosi prezenty, wkładając je do wystawionych przy kominku albo oknie, wypastowanych kozaków. Dzieci wierzą, że to mały Jezus zostawia im upominki. Francuzi w gwiazdkę nie jedzą ryb, tylko faszerowanego indyka.

Święta Bożego Narodzenia w Grecji

Grecy to mają dobrze: okres wręczania prezentów zaczyna się w mikołajki 6 grudnia i trwa aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Choinka to u nich rzadkość. Kto ma kominek, wiesza w nim atrapę świńskiej szczęki. Ta ma uchronić dom przed złymi duchami. Dzień przed świętami, a właściwie w wieczór przed świętami, dzieci odwiedzają sąsiadów i im śpiewają. Dostają słodycze w podziękowaniu. Na świątecznym stole Greków jest chleb ozdobiony krzyżem.

Polecamy:Jakie bożonarodzeniowe ozdoby można zrobić z dziećmi

Święta w Hiszpanii

Uśmiechnięty kawałek drewna – to brzmi dziwnie, ale taka jest bożonarodzeniowa tradycja. Hiszpanie kupują takie drewno, w środku puste. Ten środek napełnia się słodyczami, które zjada się podczas świąt. Hiszpanie, zamiast opłatkiem, dzielą się chałwą. Wigilia zaczyna się u nich dopiero po pasterce. Na świątecznym stole danie główne stanowi zapiekana ryba. Gdy Hiszpanie odejdą od wigilijnego stołu, wychodzą na udekorowane ulice, składając sobie nawzajem życzenia, śpiewając i tańcząc.

Jak święta obchodzą w Portugalii

Portugalczycy na świąteczny stół kładą dodatkowe nakrycie. Ono nie jest jednak, jak w polskiej tradycji, puste. Jest przepełnione jedzeniem. To jedzenie dla zmarłych, aby po drugiej stronie im niczego nie brakowało.

Rosyjskie święta

Rosjanie świętują Boże Narodzenie 2 tygodnie po naszej gwiazdce. Pierwszy dzień obchodzą 7 stycznia. Zamiast opłatka, mają święcony bochenek chleba. Zapalone świece w oknach symbolizują ciepło, jakim rodziny chcą ogrzać małego, nagiego Jezuska. Prezenty są wręczane wcześniej, bo nocą z 31 grudnia na 1 stycznia. Przynosi je Dziadek Mróz ze swoją pomocnicą, Śnieżynką.

To też ciekawe: Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona 

Szwecja i ich Boże Narodzenie

Oni też zajadają się rybami w Wigilię. Po kolacji i potem przez całe święta, odwiedzają osoby samotne. Tańce wokół choinki i śpiewy są wtedy jak najbardziej wskazane. Im bardziej dynamiczne tańce i im głośniejsze śpiewy, tym lepiej wróżą na przyszły rok. Słomiana koza, palona w okresie świąt, to jedna ze szwedzkich tradycji.

Ukraińska gwiazdka

W tym kraju na choince widać nietypową ozdobę. To pajęczyna. Legenda głosi, że pewna wdowa nie miała pieniędzy na dekoracje na świąteczne drzewko. Pająk pod osłoną nocy zrobił więc ozdobną pajęczynę na choince. Sprawił niespodziankę wdowie i jej dzieciom. Jeśli na choince nie ma pajęczyny, wisi chociaż bombka w kształcie pająka.

USA

Gwiazdka trwa jeden dzień, 25 grudnia. Na stole króluje pieczony indyk. To tak samo, jak w Święto Dziękczynienia, obchodzone w czwarty piątek listopada, który jest początkiem okresu świątecznego. Jemioła zawieszona pod sufitem (pod nią zakochani się całują) i duże, kolorowe skarpety, w które Gwiazdor włoży prezenty, to kolejne zwyczaj Amerykanów.

Świętowanie w Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy nie mają wieczerzy wigilijnej, tylko świąteczny obiad. Na stole króluje pieczony indyk. Gwiazdor, tak, jak u nas Mikołaj robi 6 grudnia, zostawia małym Brytyjczykom prezenty ukradkiem w wigilijną noc. Wkłada je do dużej skarpety wystawionej przez dzieci za okno.

Zobacz: Jak powstaje opłatek

Włoska Wigilia

Befana to czarownica, która, jak legenda głosi, co roku w Boże Narodzenie szuka Jezuska. Odwiedza każdy dom. To dlatego mali Włosi zostawiają dla niej smakołyki przygotowane na świąteczny stół. W zamian dzieci dostają od niej upominki. Podczas Wigilii wśród głównych dań są ciasta z orzechami. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom