Polskie mieszkania: ich standard daleki od ideału

Emmerson S.A.
Blok wielorodzinnyZe spisu powszechnego wynika, że w Polsce ubywa ruder. Niestety wciąż co piąte mieszkanie pamięta czasy II RP, a nawet zaborów.
Blok wielorodzinnyZe spisu powszechnego wynika, że w Polsce ubywa ruder. Niestety wciąż co piąte mieszkanie pamięta czasy II RP, a nawet zaborów. mk
Standard krajowego zasobu mieszkaniowego pozostawia wiele do życzenia - wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu z danymi Narodowego Spisu Powszechnego. Choć jego jakość wyraźnie poprawiła się w okresie między dwoma spisami.

Mimo że powstają coraz bardziej wyszukane apartamentowce, to niestety spora cześć Polaków nadal mieszka w kiepskich warunkach.

Jakość polskiego zasobu mieszkaniowego jest przedmiotem stałych badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. W wyniku badać możemy zapoznać się co roku z raportami na temat gospodarki mieszkaniowej. Badania te są jednak zdecydowanie mniej kompleksowe i zakrojone na mniejszą skalę niż Narodowe Spisy Powszechne. 

Dopiero spisy powszechne ukazują faktyczny obraz zasobu mieszkaniowego

Porównanie danych z 2002 i 2011 roku prowadzi do wniosku, że jakość zasobu mieszkaniowego znacząco się poprawiła.
W okresie międzyspisowym zwiększyła się liczba mieszkań wyposażonych w instalacje: wodociągową, gazową (gaz z sieci), z ciepłą wodą oraz centralnego ogrzewania. Lepiej również wygląda z dostępnością pomieszczeń, takich jak: ustęp i łazienka.
W wyniku działań podejmowanych przez władze samorządowe od 2002 do 2011 roku zmniejszyły się dysproporcje pomiędzy miastem a wsią porównując wyposażenie mieszkań w instalacje techniczno-sanitarne.

Analiza mieszkań zamieszkanych wyposażonych w instalacje techniczno-sanitarne

Polskie mieszkania: ich standard daleki od ideału

Nierozwiązany problem mieszkań określanych mianem substandardowych

Mieszkania substandardowe stanowią ponad 10 proc. całkowitego krajowego zasobu. Z danych spisowych z 2011 r. wynika, że liczba mieszkań w tym segmencie szacowana jest na około 1,3 mln lokali.

Niejednokrotnie stan techniczny takich obiektów sugerowałby, że nie nadają się one już do zamieszkania, a rozkład lokali oraz ich funkcjonalność nie pozwalają na skuteczne zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej.

Przykładem są nadal spotykane budynki z jedną toaletą oraz łazienką na piętrze, przypadającą na osoby z kilku mieszkań. Niestety w takich przypadkach niejednokrotnie właściciele nie mają pieniędzy na renowację tego rodzaju obiektów. Z drugiej zaś strony, mieszkającej w nich ludności często nie stać na opłatę wyższych czynszów, aby pokryć koszty doprowadzenia ich do stanu zapewniającego godziwe użytkowanie.

Ponadto warunkiem przeprowadzenia generalnego remontu w takich budynkach jest nieraz spełnienie wymogów konserwatora zabytków, które mogą znacznie podnieść koszta renowacji, skutecznie ją uniemożliwiając.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom