Pojemniki na używaną odzież na terenie gminy Masłów stoją nielegalnie?

Izabela Mortas
Pojemnik na używaną odzież pęka w szwachPrzepełniony pojemnik na używaną odzież w gminie Masłów (w pobliżu ulicy Szybowcowej) będzie uprzątnięty.
Pojemnik na używaną odzież pęka w szwachPrzepełniony pojemnik na używaną odzież w gminie Masłów (w pobliżu ulicy Szybowcowej) będzie uprzątnięty. Łukasz Zarzycki
Do redakcji po raz kolejny trafiają sygnały o nieporządku wokół kontenerów na używaną odzież. Ostatnio pisaliśmy o nieestetycznym wyglądzie tych na kieleckim osiedlu Pod Telegrafem, tym razem interwencja dotyczy terenów gminy Masłów.

Chodzi dokładnie o okolice ulicy Szybowcowej, w pobliżu skrzyżowania z Radomską. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy pojemniki na odzież stoją tam nielegalnie. – Wydawaliśmy tylko jedną zgodę na pojemnik i to ten z Caritasu, który znajduje się w pobliżu urzędu. O żadnych innych nic nam nie wiadomo – poinformowali nas pracownicy.

Przeczytaj: Używana odzież szpeci osiedle. Mieszkańcy chcą, by zniknęła na dobre 

Skontaktowaliśmy się z Fundacją Eco Textil, do której należą pojemniki. Jak mówi prezes Monika Lipnicka to nie fundacja zajmuje się rozstawianiem kontenerów, lecz lokali przedsiębiorcy. – Mają oni obowiązek uzyskiwać lokalizacje pod pojemniki, zawierając stosowne umowy. Są również zobowiązani do opróżniania kontenerów nie rzadziej, niż dwa razy w miesiącu, a w razie konieczności do uporządkowania terenu wokół pojemników. Niestety, dość często wokół kontenerów porzucane są śmieci komunalne, za co nie ponosimy winy – tłumaczy pani prezes. – Zdarza się, że pojemniki zapełniają się w czasie krótszym niż dwa tygodnie. Na każdym z nich, jak również na stronie internetowej fundacji znajdują się numery telefonów interwencyjnych. Po otrzymaniu zgłoszenia o przepełnionym pojemniku opróżniamy je w ciągu maksymalnie 48 godzin – dodaje.

Będzie kontrola pojemników na odzież używaną

Prezes fundacji obiecała natychmiastową kontrolę we wskazanych miejscach. – Jak najszybciej opróżnimy pojemniki, poprosimy też osobę odpowiedzialną o wyjaśnienie kwestii legalności ich rozstawienia – mówi.

Monika Lipnicka ma nadzieję, że zaistniała sytuacja nie wpłynie na to, że ludzie przestaną pomagać osobom niepełnosprawnym, bo tym właśnie zajmuje się fundacja. – Dzięki temu, że ludzie wrzucają odzież do kontenerów z logo Eco Textil, możemy pomagać niepełnosprawnym. W ciągu ostatnich 18 miesięcy przekazaliśmy potrzebującym ponad 1500 rowerów rehabilitacyjnych, każdy wartości 2 tysięcy złotych. Ponad 60 takich pojazdów trafiło do osób i placówek w regionie świętokrzyskim, jak również kilka na licytacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi prezes.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom