Każdy ogrodnik hobbysta wie, jak męczące bywa ręczne podlewanie konewką krzewów, rabatek z kwiatami, zagonek z warzywami czy trawnika. Podlewanie ogrodu możemy sobie ułatwić i przyspieszyć, wykorzystując do tego bęben, wózek na wąż ogrodowy lub automatyczny system nawadniania. A jakie rozwiązanie najlepiej wybrać?
Wielkość ogrodu ma znaczenie
Ogród możemy nawadniać na dwa sposoby:
- za pomocą automatycznego systemu nawadniania – rozwiązanie to sprawdza się w przypadku dużych ogrodów i posesji;
- ręcznie za pośrednictwem pistoletu zraszającego lub zraszacza ogrodowego – rozwiązanie polecane do ogrodów o mniejszej powierzchni.
W ręcznych formach nawadniania wykorzystywany jest wąż ogrodowy, który jest jedynym łącznikiem pomiędzy przyłączem wodnym i ogrodem. Ponieważ pełni on tak ważną rolę w zieleńcu, to warto wybrać taki, który posłuży nam długie lata.
Przeczytaj również:Charakterystyka automatycznego systemu nawadniającego
Wąż na kółkach
Po skończonej pracy zazwyczaj wąż ogrodowy zwijany jest w kłąb i rzucany w kąt, gdzie niszczeje, szczególnie gdy jest poddawany promieniom UV. Tymczasem do wyboru mamy kilka sposobów bezpiecznego i wygodnego przechowywania węży ogrodowych. Jednym z nich jest klasyczny wózek na wąż. Wygodny model wózka ma prowadnicę, która pozwala na kontrolę równego zwijania węża na bęben. Natomiast transport wózka ułatwią duże koła. Wózki na wąż mogą być wyposażone w specjalny króciec, który zapobiega wyciekaniu wody z węża po zakończeniu podlewania ogrodu. Wózek jest doskonałym rozwiązaniem, aby wygodnie przetransportować wąż do schowka i nie ubrudzić przy tym rąk. Co więcej, chroni nasze plecy przed ciągłym pochylaniem się i pracą w niewygodnych pozycjach.
Wąż ogrodowy na swoim miejscu
Wąż ogrodowy możemy przechowywać również na automatycznym bębnie. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że bęben można zamontować na ścianie domu lub innego budynku na naszej posesji, gdzie jest on łatwo dostępny. Bęben naścienny może być wyposażony w akumulator, dzięki czemu zwijanie węża jest automatyczne. Wąż zwija się samoczynnie, równomiernie i bezpiecznie. Akumulator można naładować w każdej chwili, a wybrane modele bębnów mają wskaźnik pokazujący poziom naładowania baterii. Takie rozwiązanie jest idealne dla ogrodników, którzy nie mają dużo miejsca w schowku.
Do ogrodu polecamy: Mrozoodporny zawór czerpalny
Nawadniaj za pomocą zraszacza
Zraszacz to doskonałe narzędzie, aby indywidualnie pokryć nawadnianą powierzchnię poprzez różnorodny zasięg zraszania. Zraszacz może nawodnić spory obszar, nawet o powierzchni do 350 metrów kwadratowych. Dzięki temu wyrzut wody dotrze do oddalonych zakątków w ogrodzie. Jeżeli zależy nam na oszczędności wody i precyzyjnym zraszaniu wybranego obszaru ogrodu, wybierzmy zraszacz z funkcją dokładnego określenia nawadnianej powierzchni.
Zobacz: Doniczka nawadniająca rośliny domowe
Ekspert radzi
– Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien podczas pracy w ogrodzie zawsze dbać o odpowiednią pozycję. Szczególnie często schylamy się podczas prac związanych z podlewaniem - ciągłe przenoszenie węża oraz rozplątywanie go sprawia, że stale pochylamy nasze ciało i męczymy kręgosłup. Użytkowanie wózka na wąż z możliwością nawijania węża w pozycji stojącej, zapobiega niewygodnej i niezdrowej zmianie pozycji. Wykorzystanie wózka dodatkowo zwiększy żywotność samego węża, dzięki czemu z pewnością posłuży nam przez długie lata. Nie należy również zapominać o sposobie przechowywania węża ogrodowego. Po jego użyciu musi być on odpowiednio zabezpieczony i przygotowany do następnego użycia – radzi Jarosław Soboń, ekspert marki Gardena.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?