Początek 2015 roku dobry dla deweloperów

redakcja.regiodom, Bartosz Turek, Lion’s Bank
Budowa mieszkańDobre wynik deweloperów poprawiają wyniki w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego. W styczniu 2015 roku wydano pozwolenia na budowę 10,6 tys. mieszkań (o 21 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej). Rozpoczęto też budowę 7,2 tys. lokali (o 11,8 proc. więcej niż rok wcześniej). Liczba mieszkań oddanych do użytkowania zmalała natomiast o 10,8 proc. (do 11,2 tys.). Trudno dziwić się takiemu wynikowi, skoro pozytywną dynamikę odnotowali w tym obszarze jedynie deweloperzy. U pozostałych kategorii inwestorów: indywidualnych, spółdzielni i pozostałych (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe) odnotowano spadek aktywności.
Budowa mieszkańDobre wynik deweloperów poprawiają wyniki w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego. W styczniu 2015 roku wydano pozwolenia na budowę 10,6 tys. mieszkań (o 21 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej). Rozpoczęto też budowę 7,2 tys. lokali (o 11,8 proc. więcej niż rok wcześniej). Liczba mieszkań oddanych do użytkowania zmalała natomiast o 10,8 proc. (do 11,2 tys.). Trudno dziwić się takiemu wynikowi, skoro pozytywną dynamikę odnotowali w tym obszarze jedynie deweloperzy. U pozostałych kategorii inwestorów: indywidualnych, spółdzielni i pozostałych (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe) odnotowano spadek aktywności. mk
Wzrost liczby rozpoczynanych budów o 16 proc. i liczby uzyskanych pozwoleń o 32 proc. świadczy o niesłabnącym optymizmie wśród deweloperów. Dobra passa firm budowlanych trwa od 19 miesięcy.

Deweloperzy nie szczędzą środków na nowe inwestycje. Sprzyjają im warunki, takie jak: niski koszt kredytu, ułatwiona sprzedaż mieszkań kwalifikujących się do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych oraz łagodna zima w tym roku. Najświeższe dane GUS pokazują, że styczeń był już 19 miesiącem z rzędu dynamicznego wzrostu liczby rozpoczynanych budów. Porównując rok do roku wzrost wyniósł 15,8 proc. W styczniu 2015 roku firmy budujące mieszkania rozpoczęły bowiem tworzenie 4,2 tys. lokali (rok wcześniej było to mniej niż 3,7 tys. mieszkań). 

Początek 2015 roku dobry dla deweloperów

Deweloperom przybywa pozwoleń na budowę

Decyzje wydane deweloperom tylko w styczniu 2015 roku pozwalały zacząć budowę 5,8 tys. mieszkań. To wzrost o 31,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresie przed rokiem. Statystyki za ostatnie 36 miesięcy (tyle czasy ważne jest pozwolenie na budowę) pokazują ponadto, że deweloperzy mogą bez problemu odpowiedzieć na zwiększony popyt, bo nadwyżka zgromadzonych pozwoleń na budowę nad liczbą rozpoczętych inwestycji, jaką zgromadzili w ciągu ostatnich 3 lat, wynosi 26,8 tys. lokali. To świadczy o tym, że nawet co ósme wydane pozwolenie na budowę nie przerodziło się w realną budowę. Liczby 26,8 tys. mieszkań to połowa ogólnej liczby lokali, jakie deweloperzy oddali do użytku w roku 2014.

Przeczytaj: UOKiK o niedozwolonych praktykach deweloperów 

Budowy mieszkań dopiero się skończą

Na razie nie widać jeszcze znaczącego wzrostu liczby mieszkań deweloperskich oddawanych do użytku. W styczniu 2015 roku deweloperzy oddali 4,6 tys. lokali, czyli tylko o 2,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Dane te oznaczają raczej ciszę przed burzą. Fakt, że już od 19 miesięcy obserwowana jest wysoka liczba mieszkań, których budowa się rozpoczyna sugeruje, że niebawem większa aktywność inwestycyjna deweloperów przełoży się na rosnącą liczbę kończonych budów. Powód jest prosty – statystycznie budowa bloku mieszkalnego trwa w Polsce średnio dwa lata. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom