Pleśń w mieszkaniu – jaki wpływ ma na nasze zdrowie i jak się jej pozbyć

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Grzyby i pleśnie na ścianach Grzyby i pleśnie na ścianach wytwarzają nieprzyjemny zapach w domu. Ponadto wywierają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Grzyby mogą powodować infekcje, uczulania i działać na toksycznie nasz organizm.
Grzyby i pleśnie na ścianach Grzyby i pleśnie na ścianach wytwarzają nieprzyjemny zapach w domu. Ponadto wywierają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Grzyby mogą powodować infekcje, uczulania i działać na toksycznie nasz organizm. ewk
Pleśń w mieszkaniu jest zagrożeniem dla zdrowia i oznaką, że w domu dzieje się coś niepokojącego. Najczęściej pleśń na ścianach pojawia się jesienią i zimą, choć ukryta pod tapetami czy za szafami, może rozwijać się przez cały rok. I na pleśń są sposoby.

Pleśń pojawia się, gdy w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgotność. Sprzyja jej zawilgocenie ścian i elementów konstrukcyjnych, a także brak lub niedostateczna wentylacja pomieszczeń. To właśnie tłumaczy, dlaczego pleśń szczególnie szybko rozwija się jesienią i zimą. To wtedy – chroniąc się przed mrozem, zbyt rzadko wietrzymy mieszkania, a wyższa temperatura powietrza w domu, niż na zewnątrz, sprzyja gromadzeniu się wilgoci, a nawet skraplaniu wody.

Dowiedz się: Czy warto ocieplić mieszkanie od wewnątrz

Pleśń a zdrowie lokatorów

Warto zauważyć, że pleśń nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Nie dość, że wytwarza nieprzyjemny zapach i klimat w domu, to podrażnia nasze górne drogi oddechowe, utrudnia życie alergikom i ma działanie stymulujące powstawanie nowotworów.

Pleśnie "unoszą się" w powietrzu i to powietrze szkodzi zdrowiu mieszkańców. Grzyby i pleśnie oddziałują negatywnie na układ oddechowy, nerwowy, a także na skórę. Ogólne zmęczenie, bóle żołądka i głowy, katar albo zapalenie zatok, drętwienie rąk i nóg, problemy z utrzymaniem równowagi, podrażnienie oczu, wysypka na skórze czy grzybica paznokci to niektóre z wielu skutków obecności grzyba i pleśni w naszych czterech ścianach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pleśń może przyczynić się nawet do niewydolności nerek, do spadku płodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. 

Zbyt duża wilgoć w domu oznacza pleśń

Niestety, samo usunięcie ("zdarcie") pleśni po jej odkryciu w mieszkaniu nie wystarczy. Tak zwalczany grzyb wkrótce powróci. By się go pozbyć na dobre, trzeba zacząć od ustalenia, dlaczego zagrzybienie pojawiło się w lokalu. Jeśli winna jest wilgoć, która nie jest wynikiem zbyt słabej izolacji termicznej ścian, trzeba ją zwalczyć. W tym celu należy częściej wietrzyć pomieszczenia, sprawdzić też warto wydolność wentylacji w mieszkaniu. Jeśli jest niewystarczająca – a skoro pojawiła się pleśń, to tak zapewne jest – trzeba ją wzmocnić na przykład poprzez zainstalowanie mechanicznych wentylatorków w wywietrznikach. Te będą wymuszały cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Cyrkulacji w mieszkaniu będzie jednak możliwa, jeżeli dodatkowo zapewnimy ciągły dopływ świeżego powietrza.

Wywietrzniki w oknach pomogą

Aby do pomieszczeń mogło dochodzić świeże powietrze, to w zbyt szczelnych oknach można zainstalować nawiewniki lub zdecydować się na okna z mikrowentylacją.

W szczególnie zawilgoconych pomieszczeniach można postawić niewielkie pochłaniacze wilgoci, które mają wymienne wkłady. Ich koszt to kilkanaście, kilkadziesiąt złotych, a ich żywotność jest naprawdę długa.

PolecamyOsuszacze powietrza do walki z wilgocią w mieszkaniu 

Gdy grzyb "wrośnie" w ścianę, to niestety trudno się go pozbyć. Wykwit trzeba zedrzeć i usunąć wraz z tynkiem – w promieniu większym niż tylko miejsce porażone grzybem. Taką powierzchnię trzeba następnie pomalować preparatem grzybobójczym. Zwykle są to dość agresywne środki, często z zawartością chloru. Cały zabieg trzeba więc wykonywać w rękawicach ochronnych i najlepiej w maseczce. Trzeba też później porządnie wywietrzyć mieszkanie. Następnie należy uzupełnić tynk i po jego wyschnięciu pomalować ścianę.

Specjalna farba na ścianę, na której była pleśń

Ściana, na jakiej zbierała się pleśń, nie może być pomalowana zwykłą farbą dyspersyjną. Należy do tego użyć – mimo tego, że to produkt droższy – farby z substancjami grzybobójczymi, które uniemożliwią pleśni rozwój. W ostateczności mogą być to farby z właściwościami hydrofobowymi, czyli takie, które ograniczają wchłanianie wilgoci. Stosuje się je na przykład w kuchniach i łazienkach.

Co jeszcze zrobić, aby zminimalizować zagrożenie pojawienia się pleśni i grzyba w mieszkaniu

Można ramy okien wytrzeć specjalnymi substancjami grzybobójczymi. Wszystkie zapleśniałe tkaniny: na przykład zasłony, firany, narzuty, a nawet wykładziny, warto wyprać w specjalnym, grzybobójczym szamponie, a w skrajnych przypadkach wyrzucić i zastąpić nowymi. Chodzi o to, żeby w mieszkaniu znajdowało się jak najmniej zarodków pleśni. Tam, gdzie to możliwe, trzeba ograniczać wilgotność, a można to robić na wiele sposobów – gdy gotujemy wodę na herbatę albo przygotowujemy obiad, przykrywajmy garnki, by para nie wydostawała się na zewnątrz. Powinniśmy też korzystać z okapu kuchennego.

Zobacz więcej: **

Jak walczyć z wilgocią i grzybem w mieszkaniu

**

Po praniu suszmy odzież na zewnątrz mieszkania, a nie w łazience czy na kaloryferach. Jeśli nie mamy balkonu, suszarkę z mokrym praniem ustawmy przy uchylonym oknie.

Pomóc może też odpowiednie ustawienie mebli. Szafy nie powinny stykać się ze ścianami, warto pozostawić im parę centymetrów, by przestrzeń między meblem i ścianą mogła "oddychać". W przeciwnym razie za szafą pojawić może się grzyb, który lubi miejsca zacienione, w których gromadzi się kurz.

Czujnik wilgoci się przyda

W domach szczególnie narażonych na rozwój pleśni i zawilgocenie, dobrym pomysłem wydaje się zakupienie czujnika wilgoci. Takie urządzenia kosztują kilkadziesiąt złotych, a pozwalają kontrolować poziom wilgotności i stopień zagrożenia pojawienia się pleśni w mieszkaniu. Zdaniem ekspertów przeciętna wilgotność w mieszkaniu powinien wynosić od 45 do 55 procent. Tymczasem podczas codziennych czynności może miejscowo wzrastać nawet do 80–90 procent, np. po kąpieli w łazience bez okna czy podczas gotowania posiłków.

Dowiedz sięJak dobrze wietrzyć mieszkanie zimą 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom