Pierwszy taki kredyt hipoteczny w Polsce. Stała stopa procentowa aż przez 10 lat. Sprawdź, czy to się opłaca

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Oferta kredytowa z 10-letnią stałą stopą dla nowych oraz obecnych klientów jest oprocentowana na poziomie 6,3% w skali roku. Jeśli kredytobiorca postanowi spłacić kredyt wcześniej nie będzie obarczony dodatkowymi kosztami związanymi ze wcześniejszą spłatą zobowiązania kredytowego.
Oferta kredytowa z 10-letnią stałą stopą dla nowych oraz obecnych klientów jest oprocentowana na poziomie 6,3% w skali roku. Jeśli kredytobiorca postanowi spłacić kredyt wcześniej nie będzie obarczony dodatkowymi kosztami związanymi ze wcześniejszą spłatą zobowiązania kredytowego. mkos83/123RF.com
Stała stopa oprocentowania kredytu hipotecznego przez 10 kolejnych lat to nowy produkt banku BNP Paribas i pierwsza taka oferta kredytowa w Polsce. W porównaniu do produktów oferowanych dotychczas polskim kredytobiorcom to rozwiązanie stanowi duży krok do przodu. Większość banków gwarantowała dotychczas w swoich propozycjach kredytowych stałe oprocentowanie przez maksymalnie 5 lat, z kilkoma wyjątkami, które gdzie oprocentowanie były zamrożone na maksymalnie 7 lat.

Stałe oprocentowanie kredytu z gwarancją na 10 lat

W połowie marca 2022 roku BNP Paribas Bank wprowadził do swojej oferty kredyt z 10-letnim okresem niezmiennego oprocentowania. Po dziesięciu latach kredytobiorca będzie miał możliwość przedłużenia umowy na kolejny okres, według obowiązującej na dany moment oferty. Może też zmodyfikować umowę kredytową i zdecydować się na oprocentowanie zmienne bazujące na WIBOR 3M, ze stałą marżą.

– W ofercie banku pozostaje kredyt z 5-letnią stałą stopą procentową. Klienci będą mogli wybrać więc stałą stopę na 5 lub 10 lat według swoich preferencji. Oprocentowanie w obu wariantach będzie takie samo – komentuje Przemysław Furlepa, wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas.

Oferta kredytowa z 10-letnią stałą stopą dla nowych oraz obecnych klientów jest oprocentowana na poziomie 6,3% w skali roku. Kredyt i kredytowana nieruchomość będą też ubezpieczone. Jeśli kredytobiorca postanowi spłacić kredyt przed terminem wskazanym w umowie, nie będzie obarczony dodatkowymi kosztami związanymi ze wcześniejszą spłatą zobowiązania kredytowego.

Według najnowszych zaleceń KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) z połowy 2021 roku banki oferujące w Polsce kredyty hipoteczne obowiązkowo muszą mieć w ofercie kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem. Minimalny okres zamrożenia stawki musi wynosić 5 lat i do chwili obecnej większość banków proponowała tylko takie oferty kredytowe. Zaledwie dwa banki (Credit Agricole i Alior Bank) poszły trochę dalej i oferowały stałe oprocentowania na okres 7 lat. Nowa propozycja kredytowa BNP Paribas Bank to oferta stałego oprocentowania na najdłuższy okres.

Kredyty mieszkaniowe ze stałą stopą procentową coraz popularniejsze

Kredytobiorcy coraz częściej są zainteresowani ofertami kredytów hipotecznych z zablokowanym czasowo oprocentowaniem, ponieważ obawiają się kolejnych podwyżek stóp procentowych, które z uwagi na galopującą inflację w tym roku podnoszone są w zastraszającym tempie. Wcześniej zainteresowanie ofertami kredytowymi ze stałym oprocentowaniem nie było duże, ponieważ tego rodzaju kredyty są niestety droższe. Poza tym, gdy stopy procentowe zostaną obniżone, oprocentowanie kredytu nie ulega zmianie, a więc kredytobiorca jest stratny.

– Kredyt ze stałym oprocentowaniem to gwarancja, że wysokość rat nie zmieni się wraz z podwyżkami stóp procentowych, o których decyduje Rada Polityki Pieniężnej. Dla Klientów oznacza to większy komfort psychiczny i łatwość w planowaniu przyszłych wydatków z budżetu domowego W Banku BNP Paribas aż na 10 lat będzie można zagwarantować sobie niezmienność oprocentowania i raty miesięcznej. Pomimo tego, że kredyty hipoteczne zaciągane są zwykle na 25 do 30 lat, to spłacane są najczęściej po kilkunastu latach. 10-letnia stała stopa dla wielu Klientów będzie więc oznaczać niezmienność raty przez dominujący okres posiadania kredytu – mówi Przemysław Furlepa.

Warto dodać, że choć w Polsce kredyty ze stałą stopą stanowią nowość, w krajach zachodnich były znane od lat. Są one powszechnie spotykane i chętnie brane m.in. w Niemczech, Danii i Belgii, a wiele banków oferuje kredyty ze stopą zamrożoną na okres dłuższy niż 10 lat.

Kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem mają minusy

Od października 2021 poprzedniego roku stopy poszły w górę o 340 pb. W marcu 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej mocno podwyższyła stopy procentowe, aż o 75 pb do poziomu do 3,50%. A to już szósta podwyżka z rzędu i na pewno nie ostatnia.

Gwałtowny wzrost stóp procentowych wpływa automatycznie na podniesienie stawek referencyjnych WIBOR. Osoby spłacające kredyty mieszkaniowe o oprocentowaniu zmiennym skarżą się na coraz wyższe raty i obawiają się, czy za chwilę dadzą radę je systematycznie regulować. W tej sytuacji wielu nowych kredytobiorców zaczyna rozważać stałą stopę oprocentowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom