Pierwotny rynek mieszkaniowy: podsumowanie I kwartału 2011 r.

redakcja.regiodom, Szymon Jungiewicz, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.
Plan garaży podziemnychPierwotny rynek mieszkaniowy: podsumowanie I kwartału 2011 r.
Plan garaży podziemnychPierwotny rynek mieszkaniowy: podsumowanie I kwartału 2011 r.
Z najnowszego raportów podsumowujących rynek pierwotny za I kwartał 2011 r. na najważniejszych polskich rynkach mieszkaniowych opracowanych przez Emmerson S.A. wynika, że nastąpiły niewielkie zmiany cen oraz wzrost liczby oferty w większości miast.

W grupie 7 rozpatrywanych miast: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Łódź, Katowice  w trzech odnotowano spadki średnich cen mieszkań deweloperskich, a w trzech kolejnych stawki były wyższe niż we wcześniejszym kwartale. Jednak zmiany te były niewielkich rozmiarów.

Największy wzrost o zaledwie 1,5% miał miejsce w Poznaniu. Z kolei przeciętny poziom cen najbardziej obniżył się w Gdańsku o 3,6%. W Katowicach, aby nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym trzeba było wydać taką samą kwotę, co trzy miesiące wcześniej.

Bezwzględne stawki zanotowane w poszczególnych miastach:

  • Warszawa – 8,9 tys. zł/m2,
  • Kraków – 7,3 tys. zł/m2,
  • Wrocław – 6,9 tys. zł/m2, 
  • Poznań – 6,9 tys. zł/m2,
  • Gdańsk – 6,5 tys. zł/m2,
  • Łódź – 5,6 tys. zł/m2,
  • Katowice – 5,4 tys. zł/m2.

Obniżkę średnich cen w części miast można wyjaśnić nadal postępującym tam procesem wchodzenia na rynek mieszkań zlokalizowanych w tańszych inwestycjach. Warto zaznaczyć, że w minionym kwartale pojawiły się pierwsze sygnały świadczące o powolnym wyhamowaniu trendu spadkowego przeciętnych stawek, obserwowanego w ciągu ubiegłego roku. Na większe obniżki cen w I kwartale 2011 r. decydowali się głównie deweloperzy sprzedający już ukończone mieszkania, bądź ci chcący znaleźć nabywców na ostatnie lokale w swoich inwestycjach. 

Średnie ceny mieszkań deweloperskich na najważniejszych rynkach mieszkaniowych kraju, stan na koniec I kwartału 2011 r. [zł/m2] 

Pierwotny rynek mieszkaniowy: podsumowanie I kwartału 2011 r.

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy – I kw. 2011 r." dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.  

Jeżeli chodzi o wielkość oferty, to na prowadzeniu znajduje się Warszawa, gdzie, choć w I kwartale bieżącego roku podaż uległa obniżce, to i tak łącznie było tam dostępnych blisko 16 tys. mieszkań. Na drugim miejscu znalazł się Kraków, gdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowano największy przyrost podaży (o blisko jedną szóstą) do poziomu 6,9 tys. mieszkań. Następny był Wrocław - 6,3 tys. oraz Gdańsk - 5,1 tys. (tutaj liczba lokali od deweloperów wzrosła o ponad jedną dziesiątą). Podobny wzrost miał miejsce w Katowicach, jednak nawet mimo tego podaż nowych jednostek mieszkalnych w tym mieście była zdecydowanie najniższa wśród wszystkich porównywanych miast i wyniosła zaledwie 0,9 tys. W Poznaniu na koniec marca osoby poszukujące nowego M od dewelopera mogły wybrać jedno spośród 3,9 tys. mieszkań, natomiast w Łodzi oferta uległa zmniejszeniu i zatrzymała się na poziomie 2,2 tys. lokali. 

Oferta mieszkań deweloperskich na najważniejszych rynkach mieszkaniowych kraju, stan na koniec I kwartału 2011 r. 

Pierwotny rynek mieszkaniowy: podsumowanie I kwartału 2011 r.

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy – I kw. 2010 r.", dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. 

Obecnie zauważalny jest wzmożony ruch na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Deweloperzy przystępują do realizacji wcześniej zaplanowanych projektów oraz poszukują gruntów pod nowe inwestycje. Liczniejsza oferta na większości rynków regionalnych oraz prognozy liderów branży zakładające wzrost sprzedaży w 2011 r. świadczą o tym, że odnoszą się oni optymistycznie do przyszłego rozwoju rynku nieruchomości mieszkaniowych. Należy jednak postawić pytanie, jak wspomniane plany mają się do zapowiadanych już od dłuższego czasu zmian w programie Rodzina na swoim oraz oczekiwanego ograniczenia dostępności kredytów hipotecznych. Czynniki te mogą istotnie wpłynąć na zmniejszenie tempa sprzedaży nowych mieszkań pod koniec bieżącego roku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom