Pielęgnacja trawnika wiosną. Jakich zabiegów potrzebuje trawa

mojahonda.pl
Wertykulator– Pielęgnacja trawnika wymaga czasu i wykonywania wielu różnorodnych czynności, dlatego osoby dbające o swój trawnik potrzebują nowoczesnych maszyn – kosiarek, glebogryzarek, wertykulatorów wyposażonych w rozwiązania, które zapewnią im prawidłowe i łatwe wykonywanie zabiegów oraz umożliwią maksymalną oszczędność czasu. Ponadto będą bezawaryjne, a koszty ich eksploatacji nie nadwyrężą domowego budżetu – mówi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment
Wertykulator– Pielęgnacja trawnika wymaga czasu i wykonywania wielu różnorodnych czynności, dlatego osoby dbające o swój trawnik potrzebują nowoczesnych maszyn – kosiarek, glebogryzarek, wertykulatorów wyposażonych w rozwiązania, które zapewnią im prawidłowe i łatwe wykonywanie zabiegów oraz umożliwią maksymalną oszczędność czasu. Ponadto będą bezawaryjne, a koszty ich eksploatacji nie nadwyrężą domowego budżetu – mówi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment Honda
Trawa na wiosnę potrzebuje odmłodzenia i wsparcia na nowy sezon. Dzięki temu będzie się pięknie i gęsto rozkrzewiać. Radzimy, jak zadbać o trawnik z nowym cyklem wegetacyjnym.

– Na początku wiosny trawa z zasady jest osłabiona. Często trawnik jest niejednorodny, niektóre źdźbła są żółte i pojawiają się ubytki w murawie. Są to oznaki złej kondycji darni, chorób grzybowych i nieprawidłowej pielęgnacji w poprzednim sezonie lub też nieprawidłowo przygotowanego podłoża pod siew trawy. Efektownie wyglądający trawnik nie jest samoobsługowy czy bezobsługowy – ma wiele potrzeb, które wymagają wsparcia właściciela czy profesjonalnego ogrodnika, czyli prawidłowo wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zasadne jest też wykonanie analizy gleby raz w roku na wiosnę, zwłaszcza jeśli stan trawnika budzi nasz niepokój – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę Zielony Salon.

Dowiedz się: Jak i dlaczego warto badać odczyn gleby w ogrodzie 

Jeśli poświęcimy nieco czasu na wykonanie kilku zabiegów pielęgnacyjnych, trawnik będzie zachwycać i zapraszać do odpoczynku.

Pielęgnacja trawnika, czyli czego potrzebuje trawa na wiosnę?

  • Usunięcie filcu

Filc to warstwa obumarłej darni, niezgrabionych liści, opadłego igliwia i innych resztek roślinnych, która w sposób naturalny tworzy się na murawie w okresie jesienno-zimowym i hamuje regenerację trawy. Wiosną, przed rozpoczęciem intensywnej pielęgnacji trawnika, trzeba filc dokładnie i kilkukrotnie wygrabić. Trawa potrzebuje teraz więcej tlenu, lepszego przenikania wody i składników odżywczych zawartych w wiosennych nawozach.

  • Wałowanie

Jest to zabieg mający na celu dogniatanie darni do podłoża, które wypiętrzyło się podczas zimy. Zamarzająca woda powoduje powstawanie pustych przestrzeni w warstwie korzeniowej, wskutek czego korzenie są odseparowane od gleby i ulegają przesuszeniu. By zabieg był skuteczny, zaleca się zastosowanie ciężkiego wału o małej średnicy tak, aby nie doprowadzać do ugniatania głębszych warstw podłoża.

  • Wertykulacja

Jeśli trawnik jest pokryty większą warstwą filcu, powierzchnia jest gąbczasta i porośnięta mchem, oznacza to, że trawa ma utrudniony dostęp do wody oraz składników odżywczych. Wtedy potrzebna jest wertykulacja. Dzięki temu zabiegowi usuniemy powłokę obumarłych roślin i liści. Tym samym do darni dotrze więcej tlenu i stworzymy warunki do jej regeneracji.
– Przed wertykulacją należy nisko skosić trawę, a następnie, najlepiej za pomocą odpowiedniej maszyny, wykonać nacięcia pionowe trawnika w jedną stronę. Kolejną czynnością jest dokładne wygrabienie i usunięcie resztek roślinnych, i jeśli jest taka potrzeba oraz warunki na to pozwolą, nacięcie darni w drugą stronę „na krzyż", po czym ponownie należy wygrabić filc – radzi Lidia Tokarska. – Wertykulację powinno się wykonywać regularnie i przynajmniej raz w roku – najlepiej właśnie na wiosnę w okresie kiedy darń jest już pobudzona do wzrostu. Stosuje się do tego wertykulator.

  • Aeracja

Aeracja to inaczej napowietrzanie podłoża trawnika. Zabieg ten rozluźnia zbitą glebę, umożliwia lepszą penetrację wody i substancji odżywczych do strefy korzeniowej darni, ogranicza rozprzestrzenianie się mchu oraz poprawia sprężystość źdźbeł darni i zwiększa jej odporność na silne działanie promieni słonecznych. Trawnik potrzebuje aeracji, jeśli na jego powierzchni tworzą się kałuże, które nie wysychają. Świadczy to o tym, że podłoże jest zbyt zbite i należy je rozluźnić. Często aerację łączy się z piaskowaniem. Rozprowadzenie piasku i wprowadzenie go w nacięcia polepsza strukturę gleby. O potrzebie piaskowania świadczy również niejednolita barwa trawy. Warto wówczas wykonać aerację jeszcze przed nawożeniem i bardziej intensywnym podlewaniem. Zabieg wykonuje się wedle potrzeb w ciągu sezonu i za pomocą różnych narzędzi – niemechanicznych jak widły czy specjalne nakładki z kolcami na buty oraz mechanicznych – aeratorów. Wygodnym rozwiązaniem jest wykorzystanie innej maszyny do ogrodu, w której możliwa jest wymiana części roboczej na wał lub nakładkę aeracyjną. Dzięki temu z pomocą jednego urządzenia możemy wykonać szerszy zakres prac.

Warto przeczytać: Kalendarz prac pielęgnujących trawę

W przydomowych ogródkach sprawdza się w tej roli mała i lekka glebogryzarka, której część roboczą można wymienić na odpowiedni wałek aeracyjny. Do aeracji może też być zastosowana nowoczesna kosiarka spalinowa – w wybranych modelach można opcjonalnie zastąpić noże zestawem do aeracji.

  • Nawożenie trawnika

Aby odżywić trawę na wiosnę, najczęściej stosowane są nawozy typu NPK, które zawierają przede wszystkim azot (pobudzający rośliny do wzrostu) oraz fosfor, potas i mikroskładniki. Darń warto odżywiać w odpowiednich dawkach, raz na miesiąc przez cały sezon wiosenno-letni. Na wiosnę, zwłaszcza przy zauważalnej złej kondycji trawy, warto poddać glebę analizie, by dostosować rodzaj i dawkę nawozu.

  • Podlewanie trawy

Częstotliwość i obfitość podlewania zależą od panujących warunków atmosferycznych. Dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę szacuje się na 4 – 5 litrów/1 m2 powierzchni. Podlewanie najlepiej jest wykonywać rano, gdy parowanie wody jest mniejsze a różnica temperatur pomiędzy wodą i rośliną

  • Koszenie

Trawę trzeba systematycznie kosić, ponieważ dzięki temu silnie się rozrasta, zagęszcza i stale się odmładza. Koszenie zapobiega zakwitaniu źdźbeł trawy, a wykwitnięte rośliny żółkną i zamierają co powoduje tworzenie się „łysych" plam na trawniku. Jeśli chcemy, by nasz trawnik wyglądał jak gęsty dywan – powinniśmy kosić trawę bardzo systematycznie. Termin pierwszego koszenia na wiosnę zależy od warunków pogodowych, a podczas całego sezonu zalecane jest koszenie przynajmniej raz w tygodniu. Podstawowym kryterium jest wysokość trawy – nie powinniśmy dopuścić do konieczności ścięcia więcej niż 1/3 jej wysokości. Nie należy też przesadzać i kosić zbyt nisko, ponieważ wtedy trawa słabnie i staje się podatna na działanie czynników chorobotwórczych. Koszenie na odpowiedniej wysokości ułatwiają nowoczesne kosiarki spalinowe i elektryczne, wyposażone w wygodne rozwiązania do ustawiania wysokości ostrzy.

Podczas koszenia trawa potrzebuje jeszcze dobrze naostrzonych noży, które tną źdźbła precyzyjnie, gładko „jak po maśle" i równo. – Moje wieloletnie obserwacje i doświadczenie zawodowe potwierdzają, że osoby nie zajmujące się trawnikami zawodowo często lekceważą znaczenie stanu ostrzy dla kondycji trawy. A po skoszeniu tępymi nożami darń jest poszarpana, ma uszkodzone wiązki przewodzące czyli nerwy. W takim stanie szybko traci wodę, wilgoć i staje się bardzo podatna na choroby – wyjaśnia ekspert.

Dowiedz się: Jak dbać o kosiarkę do trawy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom