Piękny i gęsty żywopłot można mieć nawet w kilka godzin. Zobacz, czym jest żywopłot modułowy i jak go pielęgnować

Katarzyna Józefowicz
Żywopłot modułowy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego żywopłotu, który trzeba hodować przez kilka lat.
Żywopłot modułowy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego żywopłotu, który trzeba hodować przez kilka lat. Imagesines/Getty Images
Żywopłot to zwarta zielona ściana, która pełni w ogrodzie wiele ważnych funkcji. Niestety, aby cieszyć się takim żywym płotem, potrzeba czasu i cierpliwości. Nawet szybko rosnące gatunki roślin nie zapewnią pożądanego efektu w ciągu kilku dni. Trzema czekać minimum kilka lat. Osoby marzące o pięknym, gęstym żywopłocie w najkrótszym czasie, mogą skorzystać z tzw. żywopłotów modułowych. Dzięki temu rozwiązaniu można mieć dorodny żywopłot w kilka dni, a nawet kilka godzin. Zobacz, czym jest żywopłot modułowy.

Spis treści

Żywopłot w ogrodzie pełni funkcję parawanu, chroniącego nas przed wzrokiem sąsiadów, ulicznym kurzem i hałasem. Ponadto jest wspaniałą ozdobą i doskonałym tłem dla kompozycji rabatowych. Może też służyć jako żywa ściana, dzieląca ogród na strefy lub osłaniająca jego mniej efektowne zakątki. Masa zieleni poprawia też jakość powietrza w otoczeniu, pochłaniając toksyny i wydzielając spore ilości tlenu.

Gęsty i piękny żywopłot w kilka dni lub godzin

Niestety na gęsty, tradycyjny żywopłot musimy czekać co najmniej 3-4 lata i to w przypadku roślin szybko rosnących, bo gatunki o wolniejszym wzroście zapewnią nam pożądany efekt jeszcze później (nawet po 8-10 latach). Ponieważ jednak większość z nas bardzo chciałaby mieć piękny żywopłot jak najszybciej, pojawiła się na rynku oferta tzw. żywopłotów modułowych, dzięki którym dorodny żywopłot możemy mieć w kilka dni, a nawet kilka godzin.

Czym jest żywopłot modułowy?

To nic innego jak żywy panel roślinny uformowany w szkółce z krzewów iglastych lub liściastych bądź pnączy. Taki pojedynczy moduł ma zwykle długość ok. metra, natomiast wysokość od 80 cm do 2 m. Panele najczęściej mają kształt zwartego, gęstego, niezbyt szerokiego prostokąta o szer. ok. 40 cm, ale dostępne są też pojedyncze moduły o geometrycznych kształtach (np. walce), które mogą służyć do stworzenia np. dekoracyjnego szpaleru. Aby powstał moduł na żywopłot, producent formuje w szkółce krzewy w taki sposób, aby ich korona była dostatecznie zagęszczona, a korzenie dobrze zniosły przeniesienie ze szkółki do ogrodu oraz pozwoliły roślinom przyjąć się bez przeszkód w nowym miejscu.

Montaż żywopłotu panelowego – na czym polega?

Gotowy, zielony moduł wyjmowany jest z kwater zajmowanych w szkółce i umieszczany w biodegradowalnej skrzynce, którą po dostarczeniu do ogrodu umieszcza się razem z korzeniami w gruncie na miejscu docelowym. Skrzynka rozkłada się w ciągu kilku tygodni, a korzenie mogą bez przeszkód rozrastać się na nowym stanowisku.

Pielęgnacja żywopłotu modułowego

Dalsza pielęgnacja takiego żywopłotu to przede wszystkim systematyczne podlewanie, zasilanie specjalnymi nawozami do żywopłotów lub krzewów (liściastych bądź iglastych) oraz przycinanie, mające na celu zachowanie i utrzymanie nadanej w szkółce formy. Do tworzenia żywopłotów modułowych mogą być wykorzystane następujące rośliny:

  • krzewy liściaste sezonowe (m.in. grab pospolity, buk pospolity, ligustr pospolity i jajolistny),
  • krzewy zimozielone (np. ostrokrzew Meservy, laurowiśnia wschodnia),
  • krzewy iglaste (m.in. cis, świerk pospolity, żywotnik zachodni),
  • pnącza (np. bluszcz irlandzki).

Poszczególne panele nie muszą mieć też wyłącznie zielonej barwy, gdyż są wśród nich odmiany o różnym kolorze liści w tym np. bordowo-czerwony buk pospolity „Atropunicea”. Można znaleźć też ofertę żywopłotu kwitnącego, stworzonego z hortensji pnącej. Propozycji jest więc sporo i każdy może wybrać coś dla siebie.

Warto wiedzieć:

Zalety i wady żywopłotów modułowych

Gotowy żywopłot modułowy ma sporo zalet. Radykalnie skraca czas uzyskania efektu gęstej, zielonej ściany i pozwala cieszyć się jej pięknem niemal z dnia na dzień. Zaoszczędza nam też mnóstwa pracy związanej z pielęgnacją i kształtowaniem żywopłotu od podstaw, a także niweluje efekty błędów związanych z niewłaściwym cięciem i prowadzeniem młodego żywopłotu (panele żywopłotowe są ukształtowane równomiernie od dołu do góry, dzięki czemu nie ogałacają się od dołu i nie mają pustych przestrzeni). Takie żywopłoty mogą też pełnić rolę szybkiego, efektownego i trwałego ogrodzenia wydzielającego np. patio przy restauracji czy stanowisko imprezy plenerowej.

Przeczytaj również poradnik

Niestety, jak wszystkie innowacyjne i nowoczesne rozwiązania, także żywopłoty modułowe mają swoją słabszą stronę, którą w tym wypadku jest przede wszystkim dość wysoka cena. Biorąc jednak pod uwagę ilość pracy i wysokość wydatków ponoszonych przez lata tworzenia podobnego żywopłotu we własnym ogrodzie od podstaw, cena nie wydaje się już tak wygórowana, wiec jeśli tylko mamy możliwość poniesienia jednorazowo takiego wydatku, warto rozważyć taką ewentualność.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom