Piec kaflowy w stylu retro

Agata Kaźmierczak
Piec kaflowyNowoczesne piece kaflowe zaprojektowane są zazwyczaj z fantazją.
Piec kaflowyNowoczesne piece kaflowe zaprojektowane są zazwyczaj z fantazją. Salon Grzewczy Sobkowiak
Piece kaflowe przywołują w nas wspomnienia z dzieciństwa. Wielu z nas pamięta „buchanie” czy skwierczenie wydobywającego się spod żelaznej tafli. Z czasem jednak piece kaflowe zaczęły na dobre znikać z domów, by dziś powrócić w aranżacji wnętrz.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu piec kaflowy był podstawowym elementem kuchni. Z czasem jednak zaczęły go wypierać kuchnie elektryczne i gazowe.

Przeczytaj także: Kuchnia w stylu retro: wnętrze w ciepłym klimacie 

Dziś, kiedy kuchnia staje się miejscem spotkań towarzyskich, piec kaflowy wraca do łask, lecz w bardzo nowoczesnej wersji. I nic dziwnego, bo na otwartym ogniu wszystko smakowało lepiej. Naleśniki czy bułki babuni prosto z piekarnika uraczyły niejednego gościa.

Nowoczesne i bardziej pomysłowe rozwiązania pieców

Piece kaflowe dostępne są w wielu wersjach. Są bardziej estetyczne i pomysłowe od tych, które były ozdobą kuchni naszych dziadków. Wśród kafli, bez których piec kaflowy nie miałby sensu, dominują różne kształty, wielkości, kolory, począwszy od standardowych jasnych, kremowych aż po kolory tęczy, a wszystko według potrzeb i gustu zamawiającego.

Zobacz również: Piec chlebowy w naszym ogrodzie 

Ze względu na położenie piece kaflowe możemy podzielić na:

  • narożnikowe – położone w narożnikach kuchni;
  • położone przy ścianie – piece kaflowe obejmujące zasięgiem centralną ścianę lub jej część;
  • z trzonem kuchennym w centrum kuchni – wtedy, gdy cały piec widoczny jest w kuchni;
  • z trzonem kuchennym częściowo schowanym – gdy część trzonu kuchennego np. wędzarnia schowana jest za ścianą, a w kuchni znajdują się do niej tylko drzwiczki.

Różne style pieców kaflowych

Styl, w którym zamówimy piec powinien pasować do wystroju nie tylko kuchni, ale i całego domu. To, jaki styl wybierzemy zależy tylko od nas.

  • piec w stylu eleganckim – jest niezwykle nowoczesny, z ozdobnym wzornictwem i dodatkami, wykonany z bardzo wytwornego tworzywa, ma tzw. wysoki połysk, szklane drzwiczki i różnego rodzaju nowoczesne oświetlenie
  • piec w tylu rustykalnym nawiązuje do tradycji wiejskiej. Z reguły takie piece są fabrycznie dość mocno postarzane, dlatego jest to rozwiązanie dla osób, które lubią domy stylizowane na wiejskie chaty. Dla tego rodzaju stylu charakterystyczne są chłopskie dodatki, ozdobne patelnie na piecu czy misy.
  • piec w stylu tradycyjnym jest skromniejszy, ale bardzo estetycznie wykonany, bez zarysowań i wzorów imitujących starość pieca.

Budowa pieca kaflowego

Sama budowa nie jest skomplikowana i bardzo zbliżona do budowy pieca kaflowego, którego zapamiętaliśmy z naszego dzieciństwa. Podstawowymi elementami są:

  • palenisko – najważniejsze miejsce; po jego wielkości możemy łatwo obliczyć masę całego pieca;
  • popielnik;
  • piekarnik – musi być szczelnie zamykany, a tafle mogą być ozdobne. W nowoczesnych kuchniach kaflowych piekarniki są zazwyczaj dwa, co znacznie ułatwia przygotowywanie potraw;
  • komora grzewcza – do której można włożyć potrawy, jeśli chcemy, by zachowały dłużej ciepło. Komora może służyć także do rozmrażania potraw i pieczenia np. jabłek; bywa to zamknięta wnęka, ale częściej stanowi otwartą część pieca;
  • wędzarnia – jednak nie we wszystkich modelach jest stosowana, wymaga bowiem przewodu dymowego z dobrym ciągiem;
  • przypiecek (zapiecek) – miejsce z boku pieca (może być to ławeczka połączona z piecem), na którym warto usiąść i ogrzać się np. ciepłem z komina;
  • miejsce do osuszania drewna – znajduje się w dolnej części pieca; jeśli korzystamy z takiego schowka, możemy mieć pewność, że drewno, które składujemy w tym miejscu będzie suche;
  • kociołek do podgrzewania wody;
  • obudowa – wykonuje się ją z kafli ceramicznych, te zaś z gliny. Ich jakość jest najważniejsza, świadczy bowiem o trwałości całego pieca;
  • drzwiczki – powinny być żeliwne, ale zdarzają się też szklane.

Plusy i minusy nowoczesnych kuchni kaflowych

Zalet pieców kaflowych jest na pewno więcej niż wad. Gdy zabraknie prądu czy gazu, piec kaflowy sprawdzi się doskonale, bo tylko on jest źródłem naturalnego ciepła. Dzięki niemu będziemy mogli też sporo zaoszczędzić. Wciąż przecież słyszy się o podwyżkach gazu czy prądu. A do pieca kaflowego wystarczy tylko drewno.

Piec kaflowy to urządzenie wielofunkcyjne. Można się przy nim ogrzać, ugotować na nim potrawy i zrelaksować się. Piec może być jednak tak zbudowany i dostosowany, że będzie spełniał jedną lub dwie funkcje jako pierwszorzędne, np. gotowanie jako funkcja główna, a ogrzewanie jako funkcja podrzędna lub odwrotnie.

Do wad zaliczamy przede wszystkim cenę i fakt, że raz rozpalony ogień trzeba mieć zawsze pod kontrolą. W przeciwnym razie ogień zgaśnie i trzeba będzie rozpalać go od nowa. Piec kaflowy wymaga też więcej pracy. By był sprawny trzeba o niego dbać.

Warto przeczytać: Kuchnia w stylu eklektycznym: nowoczesna i przytulna 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom