Piaskowiec kasztanowaty rośnie w październiku. Rozejrzyj się za tym grzybem, bo warto. Sprawdź, gdzie go szukać i jak wygląda

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 16 lat
Grzyb piaskowiec kasztanowaty nie jest zbyt znany, ale warto to zmienić. Jest smaczny i wartościowy, a w tym roku jego wysyp przypadł na październik i jeszcze można go nazbierać. Sprawdź, jak wygląda piaskowiec kasztanowaty i gdzie najchętniej rośnie.

Spis treści

Piaskowiec kasztanowaty – co to za grzyb?

Piaskowiec kasztanowaty (Gyroporus castaneus) jest też znany pod kilkoma potocznymi nazwami, takimi jak: grzyb dębowy, grzyb leszczynowy oraz grzyb piaskowy – to określenie dzieli ze swoim kuzynem, piaskowcem modrzakiem. Bywał też nazywany podgrzybkiem kasztanowatym, jednak należy do grzybów z rodziny piaskowcowatych.

Piaskowiec kasztanowcowaty ma ciemnobrązowy kapelusz i trzon oraz jasną, niemal białą gąbkę i miąższ.
Piaskowiec kasztanowcowaty ma ciemnobrązowy kapelusz i trzon oraz jasną, niemal białą gąbkę i miąższ. George Chernilevsky/wikimedia.commons/domena publiczna

W Polsce jest stosunkowo rzadki, znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (i kilku innych krajów europejskich) jako potencjalnie zagrożony. Nie jest jednak objęty ochroną, należy też do grzybów dopuszczonych do obrotu. Jest pewnym rarytasem, jednak październiku 2023 r. na grupach grzybowych w social mediach nie brakuje doniesień o jego znalezieniu.

Czy piaskowiec kasztanowaty to grzyb jadalny?

Ten grzyb jest zdecydowanie jadalny i nadaje się do różnych zastosowań. Szczególnie jest polecany do suszenia, ale można go także gotować, dusić czy smażyć.

Jak wygląda piaskowiec kasztanowaty?

Ten grzyb wyróżnia się wyglądem, a dokładnie – kontrastowymi kolorami. Ma ciemnobrązową, kasztanową powierzchnię kapelusza i trzonu (są one w tym samym kolorze) oraz bardzo jasną, niemal białą gąbkę, która tylko u starszych grzybów jest lekko żółtawa (piaskowiec kasztanowaty nie ma blaszek, tylko tzw. hymenofor rurkowy). Ważną cechą jest też to, że ten grzyb ma biały miąższ, który po przekrojeniu nie zmienia koloru, co m.in. odróżnia go spokrewnionego z nim piaskowca modrzaka. Charakterystyczne jest to, że kasztanowate mają gąbczasty trzon, a u starszych okazów są wręcz widoczne puste komory (po przekrojeniu wzdłuż).

Gdzie rośnie piaskowiec kasztanowaty?

Piaskowiec kasztanowaty najczęściej występuje w lasach liściastych, szczególnie pod dębami. Rzadziej rośnie w iglastych. Lubi piaszczyste, kwaśne podłoże.

Kiedy jest wysyp piaskowców kasztanowatych?

Te grzyby pojawiają się już latem, jednak największy wysyp jest jesienią, we wrześniu i październiku.

Z czym można pomylić piaskowca kasztanowatego?

Ten grzyb uchodzi za trudny do pomylenia z innymi. Można go wziąć za podgrzybka brunatnego, lecz różni się od niego zabarwieniem gąbki, podgrzybki mają też trzon jaśniejszy niż kapelusz. Teoretycznie możliwe są pomyłki z jadalnymi borowikami, ale tu również trzeba zwrócić uwagę na ciemny i jednakowy kolor kapelusza i trzonu. Te pomyłki niczym nie grożą.
Niby podobny goryczak żółciowy jest od piaskowca kasztanowatego zdecydowanie jaśniejszy i często ma różowawe zabarwienie gąbki oraz ciemną siateczkę na trzonie (ten grzyb jest niejadalny ze względu na gorzki smak).

Uwaga: powyższe opisy grzybów mają charakter orientacyjny i nie mogą służyć jako podstawa identyfikacji grzybów.

Źródła:
Dziennik Ustaw 2014 poz. 1408
Dziennik Ustaw 2022 poz. 2365
grzyby.pl
nagrzyby.pl

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom