Otwory w drzwiach wewnętrznych - to sposób na lepszą wentylację

Katarzyna Piojda, CAL
Drzwi do łazienkiSama szczelina wentylacyjna w łazience nie wystarcza, by zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.
Drzwi do łazienkiSama szczelina wentylacyjna w łazience nie wystarcza, by zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. CAL
Zaparowane okna, duszno w pokojach albo wilgotne ręczniki w łazience to niektóre efekty złej wentylacji w domu. Są na to sposoby, choćby szczelina wentylacyjna w drzwiach wewnętrznych.

Na ścianach nie pojawią się ślady pleśni, jeżeli zadbamy o prawidłową cyrkulację powietrza. Tę wspomogą kratki wentylacyjne na ścianach oraz dopływ świeżego powietrza. Brak dopływu świeżego powietrza może być przyczyną zawilgocenia ścian lub negatywnie wpływać na nasze zdrowie, powodując złe samopoczucie czy bóle głowy.

Wentylacja poprawnie działająca, czyli jaka

Trzeba przede wszystkim zadbać o swobodny dopływ powietrza do kratek wentylacyjnych. Nie można ich zatykać czy zasłaniać meblami. Niewskazana jest także nadmierna szczelność okien. Rozwiązaniem są okna wyposażone w nawiewniki lub klamki okienne pozostawione w pozycji rozszczelniającej. Dzięki temu, mimo zamkniętego skrzydła, działa mikrocyrkulacja powietrza.

Warto wiedzieć: Czym grozi zatkana kratka wentylacyjna 

– Okna to jednak nie jedyny element ważny dla wentylacji pomieszczeń. Duże znaczenie mają drzwi wewnętrzne, ponieważ umożliwiają swobodną wymianę powietrza w mieszkaniu – mówi Leon Suski z firmy CAL produkującej drzwi drewniane. – Wbrew powszechnej opinii, wentylacja w drzwiach nie powinna ograniczać się do drzwi łazienkowych. Dla poprawy cyrkulacji powietrza zaleca się stosować rozwiązania wentylacyjne w każdych drzwiach wewnętrznych, niezależnie od funkcji pomieszczenia.

Wentylacja w drzwiach wewnętrznych ma znaczenie

Wentylacja w drzwiach wewnętrznych kojarzy się zazwyczaj z tulejami na dole drzwi albo z plastikową kratką, trudną do utrzymania w czystości. Aby przepływ powietrza w domu był swobodny, producenci drzwi oferują inne, do tego bardziej estetyczne rozwiązania. – Otworem wentylacyjnym, który nie ingeruje w wygląd drzwi, jest szczelina wentylacyjna. Wykonuje się ją między dolnymi ramiakami skrzydła już podczas procesu produkcyjnego – tłumaczy Suski. – Z zewnątrz przypomina ona znajdujące się po obu stronach skrzydła wąskie nacięcia. Dzięki temu jest prawie niezauważalna. Wolna przestrzeń wewnątrz umożliwia swobodny przepływ powietrza. Specjalna konstrukcja zachowuje intymność pomieszczeń, ponieważ ogranicza przedostawanie się światła i dźwięków.

Szczelina wentylacyjna spełnia ważną rolę w tzw. ślepych wnętrzach, jak korytarze czy garderoby i w pokojach, w których drzwi zazwyczaj są zamknięte.

Szczelina wentylacyjna w łazience to za mało

Mimo zbawiennego wsparcia dla wentylacji tzw. pomieszczeń suchych (m.in. garderoba i sypialnia), sama szczelina wentylacyjna w łazience nie wystarcza. Nie musimy jednak z niej rezygnować, aby zachować jednakowy wygląd drzwi wewnętrznych w całym domu.

Wentylacja w przepisach prawnych

– Przepisy prawa budowlanego określają umiejscowienie oraz rozmiar otworów wentylacyjnych. Powinny one znajdować się w dolnej części drzwi, a ich sumaryczny przekrój nie może być mniejszy niż 0,022 metra kwadratowego, licząc otwory wentylacyjne w skrzydle i szczelinę między nim a podłogą – zaznacza ekspert z firmy CAL. – Aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, przy wykorzystaniu szczeliny wentylacyjnej do łazienek stosuje się krótsze drzwi. To powiększa otwór między skrzydłem a podłogą, przez co ułatwiona jest cyrkulacja.

Poczytaj też: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian 

Wybrane firmy produkujące stolarkę skracają za darmo drzwi do łazienek, z zachowaniem szczególnej dbałości o estetyczne wykończenie przycięcia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom