Oto lista najbardziej atrakcyjnych miast i gmin do życia w Wielkopolsce! Te miasta najchętniej wybierają mieszkańcy. Sprawdź ranking!

Szymon Paź
Te gminy i miasta w Wielkopolsce najszybciej zyskują mieszkańców. Oto zestawienie 15 najszybciej rosnących miejscowości w Wielkopolsce. Zobacz zestawienie!
Te gminy i miasta w Wielkopolsce najszybciej zyskują mieszkańców. Oto zestawienie 15 najszybciej rosnących miejscowości w Wielkopolsce. Zobacz zestawienie! Macpach1234, Janusz Stor, Aleksander Witkowski / Wikimedia
Aż w pięciu gminach w Wielkopolsce w ciągu dziesięciu lat przybyło ponad 50 proc. mieszkańców! W skali całego województwa takich miejscowości jest niemal 80. Województwo wielkopolskie jest jednym z zaledwie czterech w Polsce, gdzie mieszkańców wciąż przybywa. Oto zestawienie 15 najszybciej rosnących miast i gmin w Wielkopolsce na bazie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

15 miejscowości, do których przeprowadzają się mieszkańcy Wielkopolski

Przeanalizowaliśmy dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące mieszkańców Wielkopolski. Sprawdziliśmy, które miejscowości najszybciej tracą mieszkańców, a które najszybciej ich zyskują. Wielkopolska, obok woj. pomorskiego, małopolskiego i mazowieckiego, jest jedynym regionem, w którym wciąż przybywa mieszkańców. Gdzie w Wielkopolsce przybywa ich najszybciej? Gdzie najchętniej zamieszkują Wielkopolanie?

Oto lista miejscowości, w których przybywa mieszkańców. Choć zdarzają się na niej miasta, dominują gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Sprawdź nasze zestawienie:

Należy zaznaczyć, że dane GUS nie obejmują dużej części emigrantów zarobkowych, studentów i innych osób wymykających się meldunkowi. Z tego względu liczba mieszkańców w największych ośrodkach może być wyższa, niż w danych GUS.

Najszybciej rosnące powiaty w Wielkopolsce:

Oto pięć powiatów w Wielkopolsce, w których w latach 2013 - 2023 przybyło najwięcej mieszkańców.

  • Powiat wrzesiński - +1742 mieszkańców, +2,28 proc.,

  • powiat szamotulski - +2051 mieszkańców, +2,29 proc.,

  • powiat średzki - +3029 mieszkańców, 5,32 proc.,

  • powiat leszczyński - +5978 mieszkańców, +11,06 proc.,

  • powiat poznański - +96268 mieszkańców, +27,32 proc.

W skali całego województwa było ich 9. Oprócz powyższych były to powiaty koniński, śremski, nowotomyski i grodziski.

Sprawdź też zestawienie najbiedniejszych i najbogatszych gmin i miast Wielkopolski:

Jakie są główne przyczyny wzrostów liczby mieszkańców?

Wobec zmniejszającej się liczby urodzeń w Polsce (statystycznie kobieta rodzi 1,33 dziecka, aby liczba ludności rosła, ten współczynnik musi przekraczać 2), główne powody wzrostu liczby mieszkańców wynikają z migracji wewnętrznych. Ich powodem jest zazwyczaj sytuacja ekonomiczna - ludzie przeprowadzają się za pracą czy z powodów mieszkaniowych.

Suburbanizacja - proces wyprowadzania się mieszkańców z centrum na przedmieścia - jest jednym z głównych powodów wzrostu liczby ludności w wielkopolskich gminach. Niemal wszystkie gminy powiatu poznańskiego urosły, podczas gdy sam Poznań się kurczy. Podobnie jest w przypadku Leszna, a na mniejszą skalę Gniezna czy Turku. W tym ostatnim przypadku gmina wiejska Turek znalazła się wśród 15. najszybciej rosnących, podczas gdy gmina miejska Turek - najszybciej pustoszejących.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

Turystyczna Wielkopolska - powiat wrzesiński

emisja bez ograniczeń wiekowych

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom