Okna z tworzyw sztucznych - czym kierować się przy ich zakupie. Poradnik

redakcja.regiodom
Okno z PVCOkna z tworzyw sztucznych - czym kierować się przy ich zakupie. Poradnik
Okno z PVCOkna z tworzyw sztucznych - czym kierować się przy ich zakupie. Poradnik Oknoplast
Izolacyjność termiczna i funkcjonalność okien z PVC zależą od ich elementów składowych. Zobacz, jakie sekrety kryją w sonie okna z tworzyw sztucznych.

Zwykle wybierając stolarkę okienną do domu skupiamy się na parametrach technicznych, które określił producent. Nie zastanawiamy się nad poszczególnymi częściami okna. Najczęściej wychodzimy z założenia, że okno jakie jest każdy widzi. Jednak wybierając okna warto wiedzieć o nich więcej.

Każde okno z tworzywa sztucznego składa się z profilu (zwanego kształtownikiem PVC), pakietu szybowego oraz okuć. Na te elementy właśnie powinniśmy zwrócić największą uwagę przy wyborze stolarki okiennej do domu. Nie zapominajmy również o odpowiednim montaż okien.

Przeczytaj: Ciepły montaż okien – na czym polega i jak unikać błędów 

Więcej o profilach okiennych

W oknach z PVC ważna jest klasa zastosowanych profili. Określana jest ona literami A, B lub C. Najwyższa jest klasa A – oznacza ona wykonanie profilu ze ściankami widocznymi o grubości min. 2,8 mm oraz ściankami niewidocznymi o grubości min. 2,5 mm. Okna wykonane z z profili w klasie A mają odpowiednią sztywność i trwałość. Profile okienne o klasach B i C mają cieńsze ścianki.

Klasa profilu ma też duże znaczenie dla wytrzymałości zgrzewanych naroży okiennych. W przekroju profil ma wiele komór. Największa komora to tzw. komora wzmocnieniowa. Jest ona wypełniona kształtownikiem stalowym o odpowiedniej grubości. Pozostałe komory spełniają funkcję m.in. izolatora cieplnego wypełnionego powietrzem.

Kiedyś uważało się że liczba komór ma kluczowe znaczenie dla właściwości termicznych profilów, a w konsekwencji okien. Często argumentem decydującym o zakupie konkretnych okien była myśl „ma więcej komór to jest lepszy". Tymczasem okno jest bardziej skomplikowanym produktem.

Profile okienne można podzielić ze względu na liczbę komór wewnętrznych i całkowitą szerokość zabudowy:

  • profile 3-komorowe – od 58 mm do 69 mm szerokości,
  • profile 5-komorowe – od 70 mm do 79 mm,
  • profile 6-komorowe i z większą liczbą komór – 80 mm.

Tajemnice pakietów szybowych

Wybierając okna powinniśmy wziąć pod uwagę również szyby. To one zajmują największą powierzchnię okna. Dlatego muszą zapewniać odpowiednią izolacyjność termiczną. W przeciwnym razie z domu będzie uciekało dużo ciepła, a rachunki za ogrzewanie będą dużym obciążeniem dla portfela.

Dowiedz się: Jak rozmieścić okna w domu

Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań są zespolone pakiety szybowe, wypełnione gazami szlachetnymi. Najczęściej stosowanym gazem jest argon, a sporadycznie krypton. Często powierzchnia jednej z szyb jest dodatkowo wzbogacona powłoką tlenków metali szlachetnych. Ma to na celu poprawienie właściwości termicznych przeszklenia. Ta cienka, niewidoczna warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, ale uniemożliwia ucieczkę ciepła na zewnątrz.

Warto też zwrócić uwagę na bardzo ważny szczegół – ramkę dystansową. Znajduje się ona wewnątrz pakietu szybowego. Ramka umieszczona pomiędzy szybami utrzymuje je w odpowiedniej odległości. Ramka ma zminimalizować zjawisko powstawania mostka termicznego oraz pojawiania się pary wodnej na oknie.

– W tańszych oknach ramki dystansowe najczęściej są z aluminium, które dobrze przewodzi ciepło. Ramki aluminiowe, podobnie jak te stalowe, nazywamy „ramkami zimnymi" – nie poprawiają one bowiem bilansu termicznego okna. Do „ramek ciepłych" należą m.in. te zrobione ze stali szlachetnej – mają one ponad pięciokrotnie mniejszą przewodność cieplną i dzięki temu mogą polepszyć współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw nawet o 8 procent – mówi Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii Oknoplast.

Ramka dystansowa decyduje także o szczelności całego pakietu szybowego. Dlatego najlepiej, jeśli w narożach jest ona gięta, a nie cięta – dzięki temu cały pakiet jest szczelniejszy.

Okucia okienne to ukryta moc stolarki

Poza izolacyjnością termiczną okna ważna jest również jego funkcjonalność. O tym, że stolarka jest praktyczna i wygodna, że skrzydło łatwo się otwiera i zamyka decydują okucia. Solidne i niezawodne są elementem niezbędnym w każdym dobrym oknie, gwarantują one szczelność, bezpieczeństwo i trwałość okna.

Najczęściej stosowane są okucia obwiedniowe. Okalają one całe okno i równomiernie dociskają skrzydło do ramy, zapewniając odpowiednią szczelność całej konstrukcji. Niektórzy producenci proponują okucia z funkcją mikrowentylacji. Funkcja ta pozwala na wietrzenie pomieszczeń bez potrzeby otwierania całego okna. Dzięki temu mamy zapewnioną wymianę powietrza, ale nie wychładzamy zbytnio pomieszczenia.

Polecamy poradnik: Na temat wymiany okien w domu lub mieszkaniu 

Okucia odpowiadają także za bezpieczeństwo domowników. Ich konstrukcje i systemy spełniają wymagania określonych klas odporności na włamanie, zapobiegają wyważeniu skrzydła, otwarciu i rozwierceniu klamki z zewnątrz.

– Najważniejsze elementy takich okuć to współpracujące ze sobą zaczepy antywyważeniowe i czopy i.S. Ich budowa umożliwia odpowiednie zaryglowanie, utrudniające złodziejowi wyważenie skrzydła. Aby zapewnić wyższy poziom ochrony zaczepy antywyważeniowe montuje się w każdym z narożników okna lub na całym jego obwodzie. Zależnie od klasy zabezpieczenia, jaką mają spełnić, ich liczba może dojść do nawet 15 na jednym skrzydle okiennym – mówi Grzegorz Bułat.

Okno może być wyposażone w dodatkowe akcesoria okienne. Na przykład blokada rozwarcia zapobiega trzaskaniu skrzydeł przy mocniejszym podmuchu wiatru, a zatrzask pozwala zamknąć okno od zewnątrz. Takie akcesoria zwiększają funkcjonalność stolarki okiennej. Warto zwrócić uwagę na małe, zdawać by się mogło nieistotne, elementy ponieważ to one składają się na całość.

Czy wiesz, że: Szczelne okna, to lepszy komfort cieplny i akustyczny w domu 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom