Szczelne okna: lepszy komfort cieplny i akustyczny w domu

redakcja.regiodom
Montaż oknaAplikacja pianki montażowej
Montaż oknaAplikacja pianki montażowej Soudal
Jednym z najbardziej istotnych parametrów okien jest ich szczelność. To właśnie szczelne okna zabezpieczają dom przed utratą ciepła i przed hałasem z zewnątrz.

Nowoczesne rozwiązania stosowane w stolarce okiennej pozwalają na znaczne ograniczenie hałasu i strat ciepła w domu. Przy tym zapewniają również odpowiednią wentylację pomieszczeń. 
W dobie rosnących cen energii nie bez powodu mówi się, że najtańsza energia to energia zaoszczędzona. Nieszczelne okna w domu odpowiadają za straty energii cieplnej rzędu 25%.

Kiedyś kit i wata poprawiały szczelność okien

Szczelność jest niezbędna do tego, by okno spełniało swoje funkcje – ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed hałasem. Dawniej, w dobie masowego wykorzystywania okien drewnianych z pojedynczą szybą, zapewnienie ich szczelności było nie lada wyzwaniem.

Warto przeczytać: Wymiana okien w domu lub mieszkaniu. Poradnik 

Nasi przodkowie, by poprawić izolacyjność termiczną okna, uszczelniali je kitem czy też wypełniali przestrzeni między szybami watą. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii i opracowaniu nowoczesnych rozwiązań, dobre parametry szczelności stolarki okiennej z PVC, drewna i aluminium można uzyskać stosunkowo łatwo.

Co ma wpływ na to, że okna są szczelne

Na szczelność stolarki okiennej mają wpływ jej poszczególne elementy, takie jak:

  • szyby, 
  • profile okienne, 
  • uszczelki, 
  • okucia. 

To one decydują o osiąganych przez okno parametrach technicznych.

Izolacyjność cieplną okna wyraża się za pomocą współczynnika przenikania ciepła Uw. Im mniejszy jest ten współczynnik, tym większą izolacyjność termiczną ma okno. Zgodnie z obowiązującymi normami, w Polsce współczynnik Uw nie może przekraczać wartości 1,9 W/(m2K).

Izolacyjność akustyczną stolarki okiennej określa się zaś współczynnikiem izolacyjności akustycznej Rw, który wyrażany w decybelach (dB). Obecnie standardowe okna mają współczynnik Rw wynoszący około 30 dB. Odwrotnie niż w przypadku parametru przenikania ciepła, wyższa wartość współczynnika Rw oznacza lepsze zabezpieczenie przed hałasem, który wnika z dworu.

Dobry montaż okien jest bardzo ważny

– Nawet wykorzystanie rozwiązań najlepszych producentów nie zagwarantuje właściwej szczelności stolarki okiennej i drzwiowej, gdy poważne błędy zostały popełnione już na etapie montażu – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi.

– Profil okienny kurczy się i rozszerza w wyniku zmian temperatury. Montaż okna powinien być więc wykonany w taki sposób, by zostawić odpowiednią (o szer. 2–3 cm) przestrzeń między ościeżem a ościeżnicą – dodaje P. Wróblewski. W przeciwnym razie, okno może po prostu ulec uszkodzeniu. Pominięcie tego faktu w czasie montowania stolarki jest poważnym błędem, który można jednak zniwelować używając odpowiedniej piany montażowej, która jest elastyczna. Taka piana powraca do pierwotnego kształtu zarówno po ściśnięciu, jak i rozciągnięciu materiału. Dzięki temu profil okienny ma dobrą amortyzację, nawet jeśli przestrzeń pomiędzy oknem a ościeżem trochę odbiega od zalecanej. 

– Ponadto prowadzone przez nas badania wykazały, że niewłaściwy montaż okna o bardzo wysokich parametrach izolacyjności akustycznej (około 43 dB) powoduje obniżenie tego parametru o 10 dB – a więc do poziomu zwykłego profilu okiennego – tłumaczy Michał Sawicki z firmy Soudal.

Dom bez grzyba i pleśni

W porównaniu z rozwiązaniami stosowanymi dawniej, współczesne okna charakteryzują się dużo większą szczelnością. Z tego względu, dla zapewnienia właściwej wymiany powietrza w pomieszczeniach nie wystarcza już stosowanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej – najbardziej popularnego typu wentylacji w polskich mieszkaniach. Działa ona na zasadzie odpływu ciepłego, zużytego powietrza poprzez kratki wentylacyjne. Wypływające na zewnątrz powietrze powinno zostać zastąpione przez świeże, dostające się do pomieszczeń przez odpowiednie urządzenia zamontowane w oknach lub ścianach zewnętrznych domu (np. nawiewniki).

W budynkach z wentylacją mechaniczną, czyli nawiewno-wywiewną, okna powinny być szczelne – bez dodatkowych urządzeń doprowadzających powietrze.

Niewietrzone pomieszczenia, w których gromadzi się para wodna, a w efekcie wilgoć, narażone są na powstawanie grzyba domowego i pleśni na ścianach. Najlepsze efekty daje krótkie, lecz intensywne wietrzenie przy wyłączonym ogrzewaniu, dlatego zawsze, gdy otwieramy okno, powinniśmy zakręcić termostat w kaloryferze. Ponieważ zwykle o tym nie pamiętamy, można zamontować w oknie czujnik okienny zintegrowany z termostatem, który automatycznie odetnie dopływ ciepłej wody do grzejnika w momencie, gdy otworzymy okno.

Okna automatycznie wietrzące dom

Proces wietrzenia, który wymaga czasu i uwagi mieszkańców można zautomatyzować, tak by okna uchylały się samoczynnie. – Elektryczny napęd automatycznie steruje otwieraniem i zamykaniem okien. Można go zaprogramować w taki sposób, żeby uchylał i zamykał okna o dokładnej porze, albo w zależności od wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu – mówi Andrzej Wróblewski z firmy Roto.

– Poza zegarem i termometrem, w system sterowania można włączyć czujniki wiatru, deszczu i C02. System, wyposażony w odpowiednie czujniki, sam zamknie okna, gdy na zewnątrz wieje zbyt mocno, pada deszcz lub gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu spadnie do odpowiedniego poziomu. Takie rozwiązanie pozwala na zdrową wymianę powietrza i zredukowanie do minimum strat energii, bo dom się nie wyziębia – dodaje A. Wróblewski.

Przy wyborze stolarki należy spytać sprzedawcę o to, jakie parametry oraz certyfikaty uzyskał dany produkt. Okna o wysokich współczynnikach izolacyjności cieplnej i akustycznej skutecznie ochronią dom przed napływem zimna i przed hałasem – pod warunkiem, że zadbamy o jej właściwy montaż. Podczas użytkowania okna istotne jest również odpowiednie wietrzenie mieszkania. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom