Okap kuchenny - jaki model wybrać

Katarzyna Piojda, Ciarko Design
Okap kuchennyNowoczesny okap nie tylko jest funkcjonalny, ale też efektownie wygląda. Dobrze dobrany okap gwarantuje świeże powietrze w kuchni, komfort przygotowywania posiłków i bezpieczeństwo.
Okap kuchennyNowoczesny okap nie tylko jest funkcjonalny, ale też efektownie wygląda. Dobrze dobrany okap gwarantuje świeże powietrze w kuchni, komfort przygotowywania posiłków i bezpieczeństwo. Ciarko Design
Zapach przygotowywanych potraw roznoszący się po całym mieszkaniu i zwiększona wilgotność nie tylko w kuchni. Z tymi niedogodnościami gotowania można sobie poradzić, kupując okap kuchenny. Radzimy, jaki wybrać.

To naukowo udowodnione: gotowanie na kuchence gazowej powoduje powstawanie zanieczyszczeń o stężeniu często przewyższającym normy. Samo gotowanie też wytwarza szkodliwe dla zdrowia lotne związki chemiczne. Ponadto zwiększa wilgotność i generuje brzydkie zapachy. Tłumaczymy, jak ustrzec się przed niedogodnościami wynikającymi z gotowania. Pomoże prawidłowo dobrany okap kuchenny. 

Rodzaje okapów kuchennych

Modele okapów różnią się konstrukcją budowy i sposobem montażu. Do wyboru są okapy przyścienne (kominowe), wyspowe, podszafkowe oraz blatowe. Wybór w dużej mierze zależy od sposobu montażu, wielkości kuchni, usytuowania otworu wentylacyjnego i kuchenki. Jeżeli stanowisko do gotowania jest daleko od ściany, jako tzw. wyspa kuchenna, praktyczny jest okap wyspowy, montowany do sufitu. Okapy kominowe sprawdzają się, gdy kuchenka jest elementem aneksu kuchennego, a w jej pobliżu znajduje się otwór wentylacyjny. Zaletą okapów kominowych jest to, że podłączone do kanału wentylacyjnego, umożliwiają odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku.

Poczytaj też: Wybieramy okap kuchenny 

Najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie to okapy podszafkowe. Pracują w trybie pochłaniacza: zasysane powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem. Następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni. Z testów wynika, że okapy zainstalowane jako pochłaniacz są często mniej skuteczne niż wtedy, kiedy stają się wyciągiem. Kolejny minus pochłaniaczy to wyższa cena eksploatacji. To wynika z konieczności regularnej wymiany filtrów węglowych.

Moc optymalna okapu kuchennego

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru okapu jest jego wydajność, podawana w metrach sześciennych na godziną (m3/h). Wartość ta informuje, ile powietrza okap może przefiltrować w godzinę.
– Aby ustalić ten parametr, należy pamiętać, że wydajność okapu jest ściśle zależna od kubatury, czyli objętości naszej kuchni – wyjaśnia Kamil Machura, ekspert marki Ciarko. – Przyjmuje się, że okap powinien przefiltrowywać powietrze w pomieszczeniu od minimalnie 6 do maksymalnie 12 razy w ciągu godziny, średnio około 10 razy.

Podoba ci się?: Nowoczesna aranżacja kuchni  

Optymalną moc okapu można obliczyć za pomocą wzoru: powierzchnię kuchni w metrach kwadratowych trzeba pomnożyć przez jej wysokość i liczbę 10. – Wzór ten dotyczy pomieszczenia zamkniętego. Jeżeli więc kuchnia jest połączona z salonem, czyli jest to tzw. kuchnia otwarta, należy kupić okap o jak największej wydajności – dodaje nasz rozmówca.

Ważnym parametrem jest też szerokość okapu. Urządzenie to zawsze powinno być szerszy od płyty grzewczej. I tak: do płyty o szerokości 60 cm powinno się zastosować okap szeroki na 70–90 cm. Dzięki temu mamy gwarancję, że wszystkie zapachy od gotowania będą skutecznie pochłaniane przez urządzenie.

Cichy okap, czyli jaki

Parametrem, który nie wpływa na wydajność okapu, ale decyduje o komforcie pracy w kuchni, jest jego głośność. Producentom udało się osiągnąć kompromis między wydajnością a stopniem hałasu pracy urządzenia. W nowoczesnych okapach głośność nie powinna być wyższa niż 55 dB, czyli poziomu
porównywalnego do rozmowy. Okap powinien tak pracować, aby po jego włączeniu można było nadal swobodnie rozmawiać. Przy zakupie najlepiej sprawdzić, jak sprzęt działa i jak głośno pracuje na najwyższym biegu.

Okap jako element dekoracji kuchni

Okap kuchenny ma spełniać nie tylko funkcje użytkowe, ale także stanowić element dekoracji kuchni. Wszystko musi ze sobą współgrać i pod względem stylu, wzornictwa oraz materiałów, z których są wykonane. To dlatego okapy są coraz bardziej zróżnicowane. Stanowią przedmiot sztuki użytkowej. Wychodząc naprzeciw potrzebom wymagających klientów, dla których sama funkcjonalność okapu to już za mało, producenci wprowadzili na rynek okapy łączące w sobie oryginalne wzornictwo i najnowsze rozwiązania technologiczne.

Powstaje coraz więcej mieszkań, w których salon połączony jest z kuchnią. W takim przypadku warto wybrać okap o jak największej wydajności, ale równie ważny jest wygląd. Urządzenie nie powinno straszyć, tylko współgrać ze stylem wnętrza.

Więcej informacji: Okap wysuwany z blatu 

Dodatkowe funkcje okapu

Należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Producenci oferują np. dodatkowe oświetlenie, sterowanie dotykowe, wskaźnik nasycenia filtrów, czujnik zapachów. Modele z wyższej półki mają wbudowany monitor TV.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom