Ceny, jak u prywaciarza
Budynek to dwa elementy - siedmio- i ośmiopiętrowe. Będą miejsca parkingowe na ponad 100 samochodów i mnóstwo miejsca do zaparkowania rowerów.
Ceny w prywatnych akademikach są dość wysokie. Na stronie internetowej istniejącego już akademika na Zabłociu za miejsce w czteroosobowym pokoju trzeba zapłacić 2300 zł od osoby, a własny pojedynczy pokój kosztuje 3100 zł miesięcznie.
Akademiki w Krakowie
W ostatnich latach powstał Student Depot przy rondzie Grzegórzeckim, tuż obok biurowca K1 ("Błękitka"). Na ukończeniu jest budowa akademika przy ulicy Grzegórzeckiej - Den Living. Znajdzie się on w mocno przebudowanym, historycznym budynku Domu Medyków. Również przy al. 3 Maja wyrosły apartamenty, gdzie kusi się do zamieszkania studentów. W okolicy ronda Czyżyńskiego powstaje kolejny akademik.
52 domy studenckie
W regionie działają 52 domy studenckie, które oferują łącznie ok. 17,5 tys. miejsc (w tym 17,2 tys. w Krakowie), a więc może w nich zamieszkać ok. 8,5 proc. osób studiujących w Małopolsce (dane GUS za rok akademicki 2021/2022). Pozostali są zdani na rynek komercyjny. Statystyki dowodzą, że niemal połowa studentów mieszka w wynajmowanych nieruchomościach, a na swoje zakwaterowanie przeznacza średnio od jednej trzeciej do połowy miesięcznego budżetu. Ale są też studenci, którzy mają więcej pieniędzy i większe wymagania, jeśli chodzi o komfort i udogodnienia, ale ciągle chcą korzystać ze studenckiego życia w większej wspólnocie. I to w nich celują deweloperzy ze swoimi wielkimi akademikami, w których robią mieszkania, a na parterze potrzebne studentom usługi - sklepy, knajpy, miejsca rozrywki.
Służy temu tez walka o miejsca w akademikach uczelnianych. Ostatnio przecież mieliśmy głośny spór studentów i władz UJ o to, że akademik Kamionka nie działa. Doszło nawet do jego okupacji, interwencji policji i negocjacji studentów w władzami uczelni.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?