Spis treści
Zakaz palenia w kominkach w całej Polsce. To warto wiedzieć!
W wielu domach dumnie się prezentują w salonach kominki, które uwielbiamy rozpalać zimą. Jednak ich użytkownicy często nie zastawiają się, jak wpływają one na środowisko naturale. Warto pamiętać, że część kominków mocno zanieczyszcza powietrze. Dlatego od 2022 roku weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego (tzw. Ekoprojekt), która wprowadza regulacje dotyczące norm, jakie muszą spełniać m.in. kominki zasilane drewnem.
Ekoprojekt określa normy:
- efektywności grzewczej (80 proc.),
- emisji pyłów (40 mg/Nm3),
- emisji gazowych zanieczyszczeń organicznych (poniżej 120 mg/Nm3),
- tlenku węgla (mniej niż 1500 mg/Nm3);
- tlenku azotu (poniżej 300 mg/Nm3).
Koniec z paleniem w kominkach w 2024 roku? Jak uchronić się przed karą?
Aktualnie zakaz palenie w kominach w Polsce obowiązuje w sytuacji, gdy poziom stężania pyłów PM10 przekracza dopuszczalne normy tj. limit 50 μg/m³, czyli w tzw. dni smogowe. Przepis nie dotyczy gospodarstw domowych, gdzie kominek jest jedynym źródłem ogrzewania mieszkania czy domu. Unijne wytyczne regulują przede wszystkim, jakie parametry techniczne muszą spełniać nowe kominki wprowadzane do sprzedaży. Niektóre z województw wprowadziły przepisy, które umożliwiają modyfikację eksploatowanych kominków i instalację filtrów, które zredukują emisję szkodliwych substancji. Coraz więcej województw wprowadza okresowe zakazy rozpalania nieekologicznych kominków starszego typu, czyli takich, które nie spełniają norm dotyczących emisyjności.
Ograniczenia i zakazy obowiązują jedynie w niektóre dni i są wprowadzane na podstawie uchwał antysmogowych i programów ochrony powietrza dla danych województw, powiatów czy miast. W niektórych regionach kraju rozpalanie kominka jest zabronione nawet przez 3/4 roku.
Ogromne kary za palenie w kominkach w 2024 roku
Za rozpalanie kominka w 2024 roku można otrzymać manat. Wysokie kary za ogrzewanie się kominkiem grożą gospodarstwom domowy, które rozpalają urządzenie w tzw. dni smogowe. Za palenie w kominku w okresie obowiązujących zakazów grozi nam mandat w wysokości 500 zł. Osoby, które po raz kolejny z rzędu nie stosują się do obostrzeń i alertów smogowych, mogą być ukarane horrendalną grzywną opiewającą na kwotę nawet 5000 zł. Jest jeden wyjątek, który chroni gospodarstwo domowe przed karą finansową za rozpalanie kominka w 2024 roku. Nie dotyczy ona mieszkań i domów, gdzie kominek jest podstawowym źródłem ogrzewania.
Nie chcesz płacić mandatu? Sprawdź, czym można palić w kominku
Wg aktualnie obowiązujących przepisów w kominkach można palić:
- brykietem drzewnym, tj. sprasowanymi trocinami, które są ekologiczne i nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji;
- drewnem nieimpregnowanym i sezonowanym (np. bukiem, grabem, jesionem czy dębem), czyli takim, które było suszone przez minimum 2 lata, a jego wilgotność nie przekraczała 20 proc.;
- pelletem, czyli granulatem o wysokiej kaloryczności, który nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne;
- dobrej jakości węglem kamiennym (pod warunkiem że kominek jest dostosowany technicznie do tego typu paliwa i przepisy antysmogowe dopuszczają stosowanie tego typu paliwa w danym regionie).
To też może cię zainteresować: Czy dozwolone jest palenie na balkonie w 2024 roku?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?