Ogrodowe źródełka z kamienia – jak je wykonać. Poradnik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kamienne źródełko w ogrodzieOgrodowe źródełka z kamienia – jak je wykonać. Poradnik
Kamienne źródełko w ogrodzieOgrodowe źródełka z kamienia – jak je wykonać. Poradnik morguefile.com (taliesin)
Pewnie nie masz stawu czy fontanny na działce. Możesz więc zafundować sobie źródełko, z którego woda będzie wypływała po kamieniach. Obrazek niesamowity. Wrażenia – gwarantowane.

Ogród daje nieograniczone możliwości aranżacji. To nie tylko rośliny, takie jak: drzewa, krzewy i kwiaty. To także ścieżki, altany, kącik grillowy, a także wodne oczka czy źródełka. – Te ostatnie wymagają od nas dużo pracy i dobrego rozplanowania – mówi Małgorzata Gral, projektant z firmy Jadar. – Najlepszym materiałem do budowy kaskad, strumyków czy fontann będzie kamień lub beton. Nasz wybór powinien być podyktowany głównie trwałością materiału, ale także walorami estetycznymi. Naturalny kamień jest bardziej szlachetny, ale za wyrobami betonowymi przemawia zdecydowanie niższy koszt, łatwa dostępność oraz szeroki wachlarz wzorów, które w wielu przypadkach świetnie imitują naturalne wzory.

Takie źródełko to tzw. mokry kamień. Jest nie tylko dekoracją ogrodu. Stanowi też poidełko dla małych ptaków i owadów. 

Miejsce na źródełko z kamienia

Trzeba zarezerwować powierzchnię o wymiarach mniej więcej dwa na dwa metry. Najlepiej zaaranżować je niedaleko tarasu albo innego miejsca przeznaczonego na odpoczynek i relaks. Fachowcy odradzają montaż źródełka z kamienia pod drzewami i krzakami. Powód jest prosty: liście będą wpadały do zbiornika. Tuż przy grządkach kwiatów i krzewów owocowych też nie warto planować miejsca na taką ozdobę. To dlatego, że w tych miejscach lata więcej owadów niż w innych. Takie źródełko na niewielkich przestrzeniach jest bardziej praktyczne od oczka wodnego, ponieważ jest od niego mniejsze. Za kamiennym źródełkiem przemawia również fakt, że jest ono całkowicie bezpieczne dla dzieci – nie ma ryzyka, że szkrab wpadnie do niego.

Zobacz wideo: Jak zrobić samemu ogrodowe źródełko z ceramicznej beczki

Przygotuj części i urządzenia

Źródełko nie wymaga tylu zabiegów co oczko wodne i można zrobić je samemu. Trzeba mieć kamienie, folię (najlepiej w kształcie koła), którą wyścieli się dół na źródełko, małą ogrodową pompkę wodną, stalową kratkę, siatkę (ewentualnie agrowłókninę), miedzianą lub plastikową rurkę. Miniźródełka są już jednak tak popularne, że w sklepach można dostać gotowe komplety do „budowy" takiej atrakcji na działce. Zawierają zbiorniki o pojemności np. 20 czy 40 litrów i resztę oprzyrządowania.

Odpowiedni kamień to podstawa

Kamienie do źródełka trzeba jednak znaleźć samemu. Szukać ich można choćby w szczerym polu, na polanie, a jeśli nie – to warto udać się do zakładu kamieniarskiego albo sklepu ogrodniczego. Tam, nie dość, że wybiorą nam odpowiedni na źródełko kamień, to jeszcze wywiercą w nim otwór. Dziura powinna mieć około 2 centymetrów średnicy. To dlatego, aby można było przez otwór przeciągnąć przewód. Tą dróżką będzie spływała woda.

Przeczytaj też: Oczko wodne w przydomowym ogrodzie 

Zamiast zwykłych kamieni i głazów, kamieniarz może wykonać na życzenie specjalne fantazyjne kształty, np. kule, wazony, lejki czy misy (np. wykonane z ceramiki) albo nawet specjalne ścianki. To po nich będzie płynęła woda. Jeszcze bardziej fantazyjnie będzie, gdy przy otworze zostanie zamontowana lampa LED. Podświetlany strumień wodny robi wrażenie.

Wykop dół

Pod źródełko należy wykopać dół. Wystarczy, że dziura z okrągłym dnem będzie miała około 60 centymetrów głębokości. Musi być oczywiście szersza niż średnica głazu czy innego kamienia. Dół trzeba wyścielić wzmocnioną folią, najlepiej taką, jakiej używa się do budowy oczek wodnych. Jeżeli jednak nasz głaz jest bardzo ciężki, np. waży ponad 120 kilogramów, przyda się jeszcze betonowy krąg, podobny do studziennego. W nim kamieniarz też wywierci otwór. W ten sposób powstanie miejsce na pompkę. Na tę solidną betonową „nakładkę", na samym środku, ustawia się głaz. Grudki ziemi nie będą wpadały do zbiornika.

Zobacz: Pomysły na malownicze kaskady ogrodowe

Przez wywiercony wcześniej otwór trzeba wsunąć miedzianą (ewentualnie plastikową) rurkę. Od dołu należy ją połączyć z pompką wodną. Aby ścianki z folii oraz przewody nie były widoczne, warto je zamaskować żwirem albo drobnymi, błyszczącymi kamyczkami. Kolejny krok: nalać wody do poziomu pełnego zbiornika. Trzeba jeszcze tylko włączyć pompkę i źródełko zaczyna działać.

Użytkowanie źródełka

Gdy na dworze jest ciepło, wodę trzeba dolewać częściej, bo szybko paruje. Czyszczenie filtra także powinno być regularne. Generalnie woda powinna być wypompowana na jesień i zimę. Niektóre pompy działkowcy mogą jednak pozostawić w zbiorniku nawet na zimę.

Źródełko w domu

Komu marzy się minifontanna w domu, może też pozwolić sobie na takie źródełko. Na zbiornik warto w takim przypadku przeznaczyć ceramiczną donicę albo pojemnik z innego twardego tworzywa sztucznego. Trzeba go wyścielić wzmocnioną, najlepiej podwójną folią, a potem poprowadzić przewody przez dziurkę. W mieszkaniu raczej na wielki głaz sobie nie pozwolimy, tym bardziej do donicy. Wystarczy kamień np. o wadze około 10 kilogramów.

Sklepy oferują gotowe źródełka do domu. Aranżacja stanowi nie tylko dekorację mieszkania. Pełni również rolę naturalnego nawilżacza powietrza. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom